A katonaláda tulajdonosának neve
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
A felvidéki Boly település egyik házának padlásán találtak rá nemrég egy katonaládára, amelynek tulajdonosa a székelybetlehenfalvi Szabó György volt. A láda „elindult” hazafele, az eddig ismert történetét Berekméri Róbert levéltáros meséli el.
2024. december 27., 21:152024. december 27., 21:15
Berekméri Árpád Róbert, a Marosi Református Egyházmegye levéltárosa Lesz még kikelet! címmel írt tanulmánykötetet a marosvásárhelyi magyar királyi 27. székely honvéd könnyű hadosztály a második világháborúban (1940–1945) témáról. A marosvásárhelyi történész azért kutatta a 27-es hadosztályt, mert ennek Marosvásárhelyen volt a parancsnoksága és Sepsiszentgyörgyön (I-es), Székelyudvarhelyen (II-es) és Marosvásárhelyen (III-as) voltak zászlóaljai.
Ennek a könyvnek is köszönhetően kereste meg a történészt nemrég a Szlovákiához tartozó Királyhelmecen lakó Zsebik Csaba, aki arról számolt be, hogy a Bolyban élt nagyszülei házának padlásán egy katonaládát talált, amelyen többek között ez a felirat áll: Szabó György tartalékos zászlós, Székelyudvarhely.
Román és magyar hadseregben is szolgált a katonaláda tulajdonosa
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
Berekméri Róbert szerint igazi csodának számít, hogy a fából készült, csaknem száz éves katonaláda jó, szállítható állapotban megmaradt egy ház padlásán. A ládák, amelyekben a katonák személyes dolgaikat, civil ruhájukat, a váltó fehérneműt, ingeket tartották, mindig magukkal vitték, valahányszor újabb helyszínre vezényelték őket.
Mint mondja, nemcsak az a csoda, hogy előkerült ez a láda, hanem az is hogy Zsebik Csaba felismerte értékét és nem dobta ki a padlás takarítása során. Mi több, megkereste őt és felajánlotta, hogy átadja a ládát, ami azóta eljutott már Mezőcsátra, és az új évben Erdély felé veszi útját.
A 27/II. gyalogzászlóalj 4. századának tisztikara, Szabó György tartalékos zászlós balról a második.
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
Berekméri Róberttől megtudjuk, hogy a láda tulajdonosa ismerős volt számára, hiszen a könyvéhez végzett kutatómunka során felvették a kapcsolatot Szabó György családjával. A láda tulajdonosa
1913-ban született Székelybethlenfalván.
1941-ben a székelyudvarhelyi 27/II. gyalogzászlóaljhoz vonult be szolgálatra, majd Marosvásárhelyen és Várpalotán elvégezte a tartalékos tiszti tanfolyamot.
1943. május 1-jén kinevezték tartalékos zászlóssá.
1944. március elején a székelyudvarhelyi zászlóalj 4. századának kötelékében hadműveleti területre került.
A csapattestével 1944 decemberében vonult át a Felvidéken, ahol valószínű, hogy a ládáját elhagyta.
A levéltáros elmondta, korábban nem gondolta, hogy Felvidék ezen területén csellengtek az általa kutatott hadosztály katonái, és meglepetésként érte, hogy a katonaláda onnan került elő.
Romén felirat is van a katonaládán
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
1995-ben hunyt el a Székelyudvarhelyhez tartozó Bethlenfalván.
Berekméri Róbert érdekességként elmondta, hogy a ládán van egy román és egy magyar felirat is, ami arra utalhat, hogy Szabó György először a román hadseregbe vonult be, azért írja a ládán, hogy Odorhei, Beclean; majd 1940-es években a magyar hadseregbe vonult be. De van a ládán egy másik felirat is: 1. hegyidandár 12. hegyivadász-zászlóalj, így az is elképzelhető, hogy más tulajdonosa is volt a ládának. Ezt majd az alapos tisztítás után tudják csak megállapítani.
Ki tudja mi minden kiderül a katonaláda alapos tisztítása után
Fotó: Berekméri Róbert közösségi oldala
Megkérdeztük Berekméri Róberttől, hogy mi lesz az előkerült katonaláda sorsa. Megtudtuk, hogy jövő év elején fog Marosvásárhelyre kerülni, ahol alaposan tanulmányozzák, majd és eldöntik a történészek, hogy mi legyen a továbbiakban vele.
Korábban megtörtént, hogy a volt katonák családjához visszajuttatott fényképeket, kitüntetéseket, naplókat nem a megfelelő módon óvták, őrizték, elkallódtak, így ezt mindenképp szeretnék elkerülni. Berekméri Róbert szerint nagyon fontos a tárgyi emlékek megőrzése, kiállításon való bemutatása is.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!