Ott is nehéz megszervezni az online tanulást, ahol a család minden gyerekének nincs saját számítógépe. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több okból is kifogásolja az online oktatást kötelezővé tevő tanügyminisztériumi rendeletet az oktatásban dolgozók érdekképviselete. A szakszervezet Hargita megyei területi vezetője szerint csak akkor szabadna kötelezővé tenni a digitális oktatást, ha az ahhoz szükséges feltételeket is biztosítaná a szaktárca. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint hátrányos megkülönböztetés éri azokat a diákokat, akiknek nincs hozzáférése a kötelezővé tett online oktatásban való részvételhez szükséges eszközökhöz, erőforrásokhoz.
2020. május 01., 15:472020. május 01., 15:47
2020. május 01., 16:002020. május 01., 16:00
Miniszteri rendeletben tette kötelezővé az online oktatást a tanügyminisztérium múlt szerdán. Az iskolába járás felfüggesztése óta csak javaslat volt a digitális tanítás, az új szabályozás értelmében viszont a részvétel kötelező és jegyet is kaphatnak a diákok a távoktatásos időszakban végzett tevékenységük alapján.
Az intézkedéssel kapcsolatban komoly kifogásai vannak a Tanügyi Szabad Szakszervezet (FSLI) Hargita megyei területi vezetőjének. Kocs Ilona szerint
Ilyen esetekben ráadásul a későbbi felzárkóztatás, azaz a tananyag bepótlása is problémás lesz, hiszen az önhibájukon kívül lemaradó diákok miatt a digitális oktatásban részt vevő tanulók kétszer is részt kellene vegyenek ugyanannak a tananyagnak a leadásán – hívta fel a figyelmet a szakszervezet képviselője.
– hangsúlyozta Kocs Ilona. Számára az is kérdés, hogy a gyakorlatban miként oldható meg az online oktatás azon családok esetében, amelyek rendelkeznek internet-hozzáféréssel és számítógéppel is, de mondjuk van három gyerek a családban és összesen két laptop, ráadásul a szülők is otthonról dolgoznak.
Kocs Ilona számára a jegyadás módszertana is zavaros, hiszen – mint mondta –
A szakszervezet képviselője úgy véli, az első félévi jegyekkel is le lehetne zárni az iskolásokat. Az éves tananyag leadását illetően elmondta, hogy az első félév befejeződött és a második félév fele is eltelt már, így legfeljebb néhány lecke maradt még hátra, a cikluszáró vizsgák előtt álló évfolyamok esetében pedig még jobb a helyzet, ugyanis azokban az osztályokban különösen figyelnek a pedagógusok a tananyag időben való leadására, hogy maradjon idő az ismétlésre. Az iskolai oktatás újrakezdését illetően – amellyel kapcsolatban a május 16-i dátum merül fel leggyakrabban – a szakszervezet képviselőjének aggályai vannak, ugyanis véleménye szerint
A témával kapcsolatban véleményt formált az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is. Asztalos Csaba a közösségi hálón csütörtökön közzétett bejegyzésében azonban hangsúlyozza, hogy szülőként alkot véleményt az iskolai oktatás újrakezdéséről, és ezt nem a nyilvános vita fokozása érdekében teszi, illetve nem kritikának szánja.
Az oktatási minisztérium új rendeletével kapcsolatban azt írja, hogy az ő értelmezésében a diszkrimináció elkerülése érdekében csak azon diákok esetében kezdeményezhető az online oktatásban való részvétel ellenőrzése, akik rendelkeznek a távoktatáshoz szükséges eszközökkel.
– fogalmaz bejegyzésében. Írásában ugyanakkor a tanév online oktatásban történő lezárása mellett érvel, egyebek között azzal, hogy az iskolák többsége túlzsúfolt és így lehetetlen betartani a minimális társas távolságtartás szabályait,
miközben mindeddig éppen a gyerekek és a veszélyeztetett korcsoportba tartozók érintkezésének az elkerülésére szólítottak fel a hatóságok.
Megjegyzi továbbá, hogy az iskolai oktatás újrakezdésével megnőne a forgalom is, a tömegközlekedés hirtelen fokozódása pedig komoly problémákat vetne fel társas távolságtartás szabályainak a betartásával kapcsolatban.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!