Ott is nehéz megszervezni az online tanulást, ahol a család minden gyerekének nincs saját számítógépe. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több okból is kifogásolja az online oktatást kötelezővé tevő tanügyminisztériumi rendeletet az oktatásban dolgozók érdekképviselete. A szakszervezet Hargita megyei területi vezetője szerint csak akkor szabadna kötelezővé tenni a digitális oktatást, ha az ahhoz szükséges feltételeket is biztosítaná a szaktárca. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint hátrányos megkülönböztetés éri azokat a diákokat, akiknek nincs hozzáférése a kötelezővé tett online oktatásban való részvételhez szükséges eszközökhöz, erőforrásokhoz.
2020. május 01., 15:472020. május 01., 15:47
2020. május 01., 16:002020. május 01., 16:00
Miniszteri rendeletben tette kötelezővé az online oktatást a tanügyminisztérium múlt szerdán. Az iskolába járás felfüggesztése óta csak javaslat volt a digitális tanítás, az új szabályozás értelmében viszont a részvétel kötelező és jegyet is kaphatnak a diákok a távoktatásos időszakban végzett tevékenységük alapján.
Az intézkedéssel kapcsolatban komoly kifogásai vannak a Tanügyi Szabad Szakszervezet (FSLI) Hargita megyei területi vezetőjének. Kocs Ilona szerint
Ilyen esetekben ráadásul a későbbi felzárkóztatás, azaz a tananyag bepótlása is problémás lesz, hiszen az önhibájukon kívül lemaradó diákok miatt a digitális oktatásban részt vevő tanulók kétszer is részt kellene vegyenek ugyanannak a tananyagnak a leadásán – hívta fel a figyelmet a szakszervezet képviselője.
– hangsúlyozta Kocs Ilona. Számára az is kérdés, hogy a gyakorlatban miként oldható meg az online oktatás azon családok esetében, amelyek rendelkeznek internet-hozzáféréssel és számítógéppel is, de mondjuk van három gyerek a családban és összesen két laptop, ráadásul a szülők is otthonról dolgoznak.
Kocs Ilona számára a jegyadás módszertana is zavaros, hiszen – mint mondta –
A szakszervezet képviselője úgy véli, az első félévi jegyekkel is le lehetne zárni az iskolásokat. Az éves tananyag leadását illetően elmondta, hogy az első félév befejeződött és a második félév fele is eltelt már, így legfeljebb néhány lecke maradt még hátra, a cikluszáró vizsgák előtt álló évfolyamok esetében pedig még jobb a helyzet, ugyanis azokban az osztályokban különösen figyelnek a pedagógusok a tananyag időben való leadására, hogy maradjon idő az ismétlésre. Az iskolai oktatás újrakezdését illetően – amellyel kapcsolatban a május 16-i dátum merül fel leggyakrabban – a szakszervezet képviselőjének aggályai vannak, ugyanis véleménye szerint
A témával kapcsolatban véleményt formált az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is. Asztalos Csaba a közösségi hálón csütörtökön közzétett bejegyzésében azonban hangsúlyozza, hogy szülőként alkot véleményt az iskolai oktatás újrakezdéséről, és ezt nem a nyilvános vita fokozása érdekében teszi, illetve nem kritikának szánja.
Az oktatási minisztérium új rendeletével kapcsolatban azt írja, hogy az ő értelmezésében a diszkrimináció elkerülése érdekében csak azon diákok esetében kezdeményezhető az online oktatásban való részvétel ellenőrzése, akik rendelkeznek a távoktatáshoz szükséges eszközökkel.
– fogalmaz bejegyzésében. Írásában ugyanakkor a tanév online oktatásban történő lezárása mellett érvel, egyebek között azzal, hogy az iskolák többsége túlzsúfolt és így lehetetlen betartani a minimális társas távolságtartás szabályait,
miközben mindeddig éppen a gyerekek és a veszélyeztetett korcsoportba tartozók érintkezésének az elkerülésére szólítottak fel a hatóságok.
Megjegyzi továbbá, hogy az iskolai oktatás újrakezdésével megnőne a forgalom is, a tömegközlekedés hirtelen fokozódása pedig komoly problémákat vetne fel társas távolságtartás szabályainak a betartásával kapcsolatban.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
szóljon hozzá!