Az ügyeleti központokban segítenek az ellátásra szoruló betegeknek. Vitatott rendszer
Fotó: Sándor Csilla
Az ideálishoz képest jóval kevesebb háziorvosi ügyeleti központ működik Hargita megyében, holott az új rendelkezések az eddiginél jóval nagyobb jövedelmet biztosítanak a háziorvosoknak, akik a praxisuk mellett vállalhatnak ügyeletet. A háziorvosok azonban enélkül is túlterhelve érzik magukat. A központok elsődleges szerepe, a kórházak sürgősségi osztályainak tehermentesítése, egyes szakemberek szerint megkérdőjelezhető.
2018. május 20., 13:582018. május 20., 13:58
Hargita megyében jelenleg Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Parajdon, Székelykeresztúron, Gyergyóremetén, illetve Gyimesfelsőlokon működik háziorvosi ügyeleti központ. Utóbbi május elején nyílt meg. „Nagyon jó hír, hiszen
– mondta lapunknak Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Hozzátette,
Ezek szerint ha az ügyeleti központ egy olyan helységben működik, ahol az önkormányzat biztosítja az épületet, illetve felvállalja a fenntartási költségeket, akkor
Ebből az összegből azonban biztosítani kell a fenntartási költségeket és a gyógyszerkészletet is. Ugyanakkor minden ügyeleti központnak kell legyen egy koordinátora, aki még plusz 15 százalékos juttatást kap a 40 vagy 60 lejes órabér után. Az orvosok mellett dolgozó asszisztensek pedig 20-22,5 lej közötti összeget kereshetnek óránként.
Duda Tihamér szerint ez egy remek lehetőség, hogy a háziorvosok kiegészítsék a jövedelmüket, de ennek ellenére kevesen élnek vele. Példaként felhozta, hogy
Holott több mint 150, az egészségbiztosítási pénztárral szerződésben álló háziorvos dolgozik Hargita megyében. Példaként megemlítette, hogy
Ez azonban áldozatos munkát követel – tette hozzá Duda. Egyébként a környező megyék sem állnak túl jól az ügyeleti központokat tekintve. Kovászna megyében mindössze egy van, Maros megyében hét, Brassó megyében pedig tíz.
Soós-Szabó Klára, a háziorvosokat tömörítő egyesület Hargita megyei elnöke szerint
Mint mondta, valóban hasznos lenne több ügyeleti központ megléte a megyében, mivel tehermentesítené a sürgősségeket, ehhez azonban elsősorban a háziorvosokat kellene tehermentesíteni, felmenteni a sok bürokratikus teendő alól.
– fogalmazott. Ugyanakkor azt is megjegyezte, a háziorvosoknál kialakult egyfajta bizonytalanság az ügyeleti központokban való munkát illetően, mivel a szaktárca egyszer már csökkentette az erre szánt finanszírozást korábban.
Kacsó Jolánt, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának főorvosát, jelenleg ideiglenesen kinevezett orvosigazgatót is kérdeztük a téma kapcsán. „Fontosak lennének ezek a központok, ha az emberek oda mennének az enyhébb patológiai esetekkel, de sajnos sok esetben nem oda mennek.
– magyarázta. Hozzátette, elsősorban
Bakcsy Gabriella gyimesközéploki háziorvos, aki a nemrég megnyílt gyimesfelsőloki központban ügyeletezik, érdeklődésünkre kiemelte, egyelőre öt háziorvos dolgozik ott, így elkelnének további kollégák. A háziorvos szerint
Miben nyújtanak segítséget?
A vonatkozó előírások szerint ügyeletező háziorvosok a következő egészségügyi szolgáltatásokat nyújthatják: segítségnyújtás súlyos állapotban lévő, orvosi vagy sebészeti ellátásra szoruló betegeknek, a háziorvos kompetenciáján belül. Továbbá, a beteg beutalása a sürgősségre vagy kórházi osztályra, amennyiben a helyzet megkívánja, emellett a sürgősségi ellátáshoz szükséges gyógyszerek beadása vagy receptre felírása, illetve orvosi levél kiállítása, amelyet a páciens a háziorvosa vagy szakorvos elé terjeszthet a további vizsgálatok érdekében. Ezek a központok tehát egyfajta szűrők, amelyek az enyhébb sürgősségi esetek ellátására hivatottak, tehermentesítve ezzel az adott környék kórházának a sürgősségi osztályát, amelyekben sokszor több órára is rúghat a várakozási idő a sok páciens miatt. Az ügyeleti központok létrehozásához területi alapon szerveződő, háziorvosi csoportosulások szükségesek, egy központban 5-7 orvos dolgozhat. Akárcsak a sürgősségi osztályokon, az ügyeleti központokban is bérmentve látják el a pácienseket, függetlenül attól, hogy rendelkeznek, vagy sem egészségbiztosítással. Hétköznapokon este nyolc és reggel nyolc óra között nyújtanak ellátást, hétvégén pedig péntek délután hat órától hétfő reggelig tart az ügyelet.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
Állásfoglalást tett közzé a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete, amelyben a terjedő magyarellenességgel szembeni fellépésre szólítanak fel.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés áldozatának minden kétséget kizáró azonosítása érdekében továbbra is a DNS-vizsgálat eredményeire várnak. A nyomozás folytatódik, egyelőre nem jutottak el a vádemelésig.
Noha idén 18 napos rendezvénysorozat volt a városünnep, és egybeesett minden idők legnagyobb sepsiszentgyörgyi sporteseményével, a jégkorong-világbajnoksággal, de így is emlékezetes marad az idei Szent György Napok.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
szóljon hozzá!