Medvekár-mérleg: fél év, félezer háziállat. Enyhén nőtt a károk száma a múlt év azonos időszakához képest
Fotó: Erdély Bálint Előd
Döntő többségükben medvék okozták a vadkárokat Hargita megyében az első félévben. Az esztendő kezdete óta több mint félezer háziállatot pusztítottak el a nagyvadak, de portyázásaik során épületeket, háztartási berendezéseket is megrongáltak. Utóbbiakra egyelőre még állami kártérítés sem létezik.
2021. július 17., 21:592021. július 17., 21:59
Az elmúlt évben feljegyzett adathoz képest enyhén nőtt a bejelentett vadkárok száma Hargita megyében. A 2021-es esztendő kezdete óta, tehát mintegy fél év alatt 171 vadkárról készült feljegyzés a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségénél, ezeknek a döntő többségét medvék okozták – tudtuk meg Domokos László Józseftől. Az intézmény vezetője elmondta,
A nagyvadak 73 szarvasmarhát, 48 méhcsaládot, három lovat, 158 juhot és több mint 300 háziszárnyast pusztítottak el. Az első félévben tehát jórészt a háziállat-állományban keletkezett kár, az év hátralevő részében viszont – ahogyan az a különféle termények érésének a közeledtével lenni szokott – várhatóan a terméskárok lesznek gyakoribbak.
A megye minden részében történtek medvekárok, az utóbbi időben a gyergyói térségben jegyeztek fel nagyobb értékű veszteségeket, ott birkákat és teheneket öltek meg az élelem után kutató medvék, de tyúkokat is elpusztítottak, lényegében amit találtak, azt ették meg – mondta el kérdésünkre a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője. Domokos László József ugyanakkor arra is kitért, hogy történtek más jellegű anyagi károk is, Tusnádon például egy épületben rombolt egy nagyvad – a bejárati ajtót, bútorokat rongált meg, és feldöntötte a hűtőszekrényt élelmet keresve.
A haszonállatok húsának értékét piaci áron téríti meg az állam, ha van kárigény
Fotó: Gecse Noémi
„Ezekre kártérítést sajnos nem tudunk felszámolni, mert nincs még rá állami kárpótlás” – tért ki a nem mezőgazdasági jellegű károk elbírálására az igazgató.
A károk valós száma nagyobb is lehet, mint ami feljegyzésre került az ügynökségnél, ugyanis – amint arra a vadgazdálkodási szakemberek rendszeresen felhívják a figyelmet –, a gazdák egy része nem jelenti a károkat. Ha például nem kerül elő a medve által megölt állat fülszáma, a gazda nem is kaphat kárpótlást.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
szóljon hozzá!