Fotó: Nagy D. István
Kedden reggel a sepsiszentgyörgyi Mopaco kenyérgyár mintegy húsz alkalmazottja újból az üzem Gyárfás Jenő utcai székházához vonult, hogy elmaradt javadalmazásukat követeljék. A volt munkások közben pert is indítottak a bebukott vállalat ellen.
2013. június 04., 17:152013. június 04., 17:15
Mint arról előzőleg már beszámoltunk, Kovászna megye legrégebbi kenyérgyára március 25-én csődöt jelentett, és április elsejétől hivatalosan is felmondtak az alkalmazottaknak, illetve egy részüket már előzőleg szabadságra küldték. Ezt követően az egykori munkásoknak mintegy másfél hónapot kellett várniuk, amíg a csődbiztos összeállította az elbocsátásukról rendelkező iratcsomót, amely alapján munkanélküli segély tudtak igényelni. Az emberek, mintegy ötvenen ez ügyben már a gyár elé vonultak tiltakozni, és amint kedden kiderült, időközben ez a probléma megoldódott, de a felszámolás alatt álló vállalat továbbra is tartozik a márciusi bérek egy részével – az elszámolással, mivel az előleget még átutalta a menedzsment –, amit áprilisban kellett volna kézhez kapniuk.
A hátralék törlesztésére összesen 89 alkalmazott vár, és megközelítőleg ötvenezer lejről lenne szó – tájékoztatott Ambrus Ildikó, aki a szállítási és értékesítési ügyekért felelt a cégnél. Ugyanő hozzátette, hogy a biztos elmondása szerint a cég vagyonának felleltározása zajlik, és minden összeget, ami az értékesítésből származik, abból igyekeznek törleszteni az elmaradt elszámolást.
Az alkalmazottak egyébként megbíztak egy személyt, Fekete Tibort, aki maga is a gyárnál dolgozott, hogy a vezetőséggel tárgyaljon. Fekete elmondása szerint hétfőn lezajlott egy találkozó, ahol ígéretet kaptak a csődbiztostól arra, hogy az elmaradt összeget megkapják, de nem tudni, mikor. „Meddig várjunk még, családunk van, és a munkanélküli segélyből, 550 lejből nem lehet megélni, ráadásul csak páran kaptunk eddig állást máshol, a városi kertészetnél, illetve az Autolivnél. Többen túl vagyunk a negyvenedik életévünkön, egyáltalán milyen esélyünk van, hogy felvesznek bárhová is, mikor a környéken zárnak be a cégek” – háborogtak a tiltakozók. Elmondásuk szerint a tulajdonos nem törődik velük, hiszen a vállalatnak több ingatlanja is van, amelyek bérbe vannak adva, és ebből az összegből kifizethetné az elmaradást, de a csődeljárás bejelentését követően színét sem látták. Egybehangzó véleményük szerint a gyárat is szándékosan tették tönkre, hiszen az utolsó pillanatig voltak rendelések, jócskán került munka, ráadásul a túlórákat sem fizették ki. Az alkalmazottak arról is beszámoltak, hogy a gyár műszaki felszerelésétől a tulajdonos már megvált, vélhetőleg ócskavasként értékesítette egy részét, illetve a működőképes felszereléseken is továbbadott. „Hol van, az ebből befolyó pénz?” – kérdezték többen.
A tartozás miatt egyébként a múlt héten a bírósághoz is fordultak a volt alkalmazottak, kollektív keresetet nyújtva be a Kovászna Megyei Törvényszékhez a vállalat ellen.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!