Elfogadták Kovászna Megye Tanácsának 2025-ös évre vonatkozó költségvetését
Fotó: Tuchiluș Alex
A megye történetének eddigi legnagyobb, 544 millió lejes költségvetését fogadta el szerdai soros ülésén Kovászna Megye Tanácsának képviselő-testülete. A büdzsé jelentős részét a megyei kórház fejlesztésére szánják.
2025. március 19., 18:302025. március 19., 18:30
Tavaly a megye 537 millió lejes költségvetéssel indította az évet, ehhez képest idén kilencmillió lejjel több pénzből gazdálkodhat. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a költségvetés elosztását ismertette.
Az elmúlt időszak legnagyobb összegét, 544 millióból 211 millió lejt fordítanak idén az egészségügyre, hangsúlyosan a megyei kórházat érintő építkezésekre, felszerelésekre.
Az EU-s pályázati támogatással felépített új sürgősségi osztály épületét 90 százalékban már felszerelték, továbbá befejeződött az Országos Beruházási Társaság (CNI) által finanszírozott tüdőkórház építése is. Jelenleg zajlik a belgyógyászat épületének felújítása az egészségügyi minisztérium támogatásával.
Az idei és az elmúlt évi költségvetések sarokszámai
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
Az összköltségvetés, 109 millió euró 36 százalékát (40 millió eurót) tehát az egészségügyre fordítják, 35 százalékát (38 millió eurót) beruházásokra, 16 százalékot (16,9 millió eurót) működésre és 13 százalékot (14,5 millió eurót) a szociális hálóra.
A megye, illetve az alárendelt intézményeinek idei költségvetését a gyermekek éve köré is építették. Továbbra is működni fog a Meleg ebéd, valamint az Iskolatáska program, és
Szintén pozitív fejlemény a tanulók és felkészítő tanáraik számára, hogy a megyei tantárgyversenyeken első helyezettek díját 25 százalékkal növelik.
A költségvetés lejben való leosztása
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
Ugyancsak 25 százalékkal emelték a civil szervezetek pályázati keretét: 500–500 ezer lejt fognak biztosítani a szabadidős, kulturális, valamint az ifjúsági és sportpályázatokra. Kétmillió lejes alapból pályázhatnak az egyházak is, a szociális pályázatokra pedig egymillió lejt különítenek el.
Ennek keretében a vidéki önkormányzatok pályázhatnak családorvosi, fogorvosi, valamint állatorvosi rendelők felújítására, a vidéki óvodák és iskolák, kultúrotthonok, játszóterek, könyvtárak felújítására, gyerekeknek szánt ebédlők létrehozására, sportlétesítmények, ifjúsági terek, tűzoltószertárak kialakítására.
A gyerekek kerülnek költségvetés fókuszába
Fotó: Tuchiluș Alex
Az európai uniós pályázatokból építendő, folyamatban lévő beruházásokról szólva Tamás Sándor ismertette:
a Málnásfürdő – Barót – Ágostonfalva közötti, 122-es megyei út korszerűsítése 80 százalékban készült el;
a Baróttól Hargita megye határáig tartó, 131-es megyei út 75 százaléka kész;
csaknem 100 százalékban elkészült a Speciális Iskola;
folyamatban van az oltszemi Mikó-kastély rehabilitációja, és a megyei kórház épületeinek hőszigetelését is elkezdik.
A megye saját beruházásai közül több projekt kivitelezésének nekikezdtek, másokat a közeljövőben fognak elindítani:
a Bod Péter Megyei Könyvtár melletti hőközpont felújítása és átalakítása;
a Gyárfás Jenő Képtár épületének felújítása;
Kovászna megye területrendezési tervének aktualizálása;
három családi otthon építése a szociális rendszerben nevelkedő gyerekek számára (Kézdivásárhelyen és Gelencén már elkezdték, rövidesen Baróton is nekilátnak az építkezésnek).
Ezenkívül a CNI támogatásával fognak korszerű gyógyturisztikai képzőközpontot építeni Málnásfürdőn, ennek a kivitelezése már elkezdődött.
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.
A sepsiszentgyörgyi személyi nyilvántartónál is kizárólag új, chippel ellátott elektronikus személyi igazolvány igényelhető. Kézdivásárhelyen a létszámhiány miatt előfordulhat, hogy hónapokat kell várni az okmányra, aminek van egy kis hátulütője.
A Magyar Passió című, 2021-es magyar filmdrámát vetítik pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ nagytermében, utána pedig közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.
Két autó ütközött össze vasárnap a 11-es országúton, Maksa község közelében. A rendőrök vizsgálatai alapján a karambolt szabálytalan előzés okozhatta.
A kormány megszorító intézkedései – sok egyéb mellett – a tanügyet is érzékenyen érintik, és ez alól Székelyföld sem jelent kivételt. Öröm lehet az ürömben, hogy az eredeti elképzelés még súlyosabb következményekkel járt volna.
Nem kell folyton mellette ücsörögni, időnként kavargatni, és mégsem ég oda! Alább a sokácbab-készítés titkaiba avatjuk be az olvasót, miközben a csernátoni Haszmann Pál Múzeum a héten megnyílt kiállításaiba is betekintést nyerünk.
Március óta döcög az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapják a számlát, továbbá jelenleg a honlapjuk sem működik megfelelően. A szolgáltató szerint őszre stabilizálódhat a helyzet.
Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már korábban is megközelítették a települést, de számuk egyre aggasztóbb: május közepe óta már öt medvét kellett elszállítani.
A hűvös, esős május sok gólyafióka életét követelte, a sokak által csodált madaraknak azonban az utóbbi időben tapasztalt tartós szárazság és a szeles idő sem kedvezett. Háromszéken idén már több gólyát is mentettek a civilek.
szóljon hozzá!