Fotó: Nagy D. István
Az intellektuális szervilizmus példája az a tanulmány, amelyet a fejlesztési szaktárca mutatott be a közelmúltban – vélik a háromszéki RMDSZ-es politikusok, akik továbbra is elutasítják a Ponta-kabinet régióátszervezési elképzeléseit.
2013. május 23., 20:582013. május 23., 20:58
2013. május 24., 11:022013. május 24., 11:02
Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki, Antal Árpád, a sepsiszentgyörgyi szervezetének vezetője, valamint Klárik László sepsiszéki-erdővidéki szenátorral közösen csütörtökön kimerítő részletességgel elemezték az egyébként több román szakember közreműködésével létrejött, a közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmányt. A honatya ismertette a szenátusban elhangzott állásfoglalását, míg a megyei önkormányzat vezetője, valamint a megyeszékhely polgármestere pontszerűen ragadtak ki ellentmondásos, vitatható részeket a dokumentumból.
Antal: alátámasztás keres a kormány
Antal Árpád szerint a tanulmány egészéből kitűnik, hogy egyfajta kísérlet arra, hogy a kormány egy rossz politikai döntést szakmailag alátámasszon. Az elöljáró szerint már a megközelítés – a migráció mint kiindulási alap – hibás. Antal szerint a tanulmányból világosan kitűnik, hogy Moldva, Havasalföld és Erdély megyéi között a természetes átvándorlási tendenciák alig jellemzőek, illetve a létezők részben a Ceaușescu-éra mesterséges betelepítési politikájának tudhatók be (Brassó és Bákó, illetve Szeben és Vâlcea megye közötti migrációs mutatók), illetve az egyetemi központok elszippantó hatása azonosítható a harmadik esetben (Fehér, Hunyad és Kolozs megyék viszonyában). Utóbbiak kapcsán Antal rámutatott, hogy ha fejlett megyék irányába történik a migráció, akkor Fehér megyére nem lenne jellemző a Kolozs irányába történő elvándorlás, hiszen előbbi, azáltal, hogy a Központi Fejlesztési Régió központja igen sokat nyert, felzárkózva Brassó és Szeben megyékhez. Ennek ellenére a lakosság egy része nem marad helyben. „Ilfov és Bukarest esetében a déli régióval való összevonási elképzelés nem véletlen, hiszen így elkerülhető, hogy a régió ne tudjon a továbbiakban uniós támogatásokat lehívni, mivel elérték a felső határt. Ennek eredménye például Teleorman megye még fokozottabb lemaradása lesz” – véli az elöljáró.
Az RMDSZ megyeszékhelyi elnöke ugyanakkor kiemelt még pár sajátos, a szövetség által már több rendben említett részletet a tanulmányból, így azt, hogy a dokumentum szerint a székely megyék gazdaságilag a középmezőnybe sorolhatók, illetve azt, hogy azt, hogy elemzésben a szerzők elismerik, hogy a többségben magyarok lakta települések általában fejlettebbek, illetve ugyanez jellemző azokra a településekre, ahol nem görögkeleti felekezetű a lakosság. Végül Sepsiszentgyörgy polgármestere megismételte korábban már hangoztatott álláspontját, mely szerint a speciális régióknak, speciális státuszt kell adni – így a Székelyföldnek. Példaként a franciaországi Elzászt hozta fel, amely nem illik bele az uniós régió meghatározás paraméterei közé, mégis létezik.
Antal úgy látja, a Székelyföldnek erős közigazgatási hagyományai vannak – a székek fogalma mai napig aktívan él a köztudatban –, és ezt várhatóan nem tudja kikezdeni a kormány elképzelése sem, amint az 1968-as megyésítés sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Nem a régiósítás ellen vannak, hanem azon formájával nem értenek egyet, amelyet a Ponta-kabinet tervez, azaz a fejlesztési régiók közigazgatási hatáskörrel való felruházásával – zárta gondolatait a polgármester.
Intellektuális szervilizmust tükröz a tanulmány?
Klárik László szenátor úgy véli, a dokumentum szerzői tulajdonképpen a hatalomnak tettek szolgálatot azzal, hogy kijelentették, hogy nem a régióátszervezés időszerűségét igyekeznek kutatni. Ez másként fogalmazva azt jelenti, hogy egy „kívülről érkező” elképzelés mellé keresnek tudományos érveket, ami a szakmaiságot igencsak megkérdőjelezi. A honatya úgy véli, hogy egy ilyen nagy horderejű döntést, egyszerűen a migráció (2002-es adatok alapján elemzett) jelenségére alapozott, alapvető kérdéseket megválaszolatlanul hagyó – így például, hogy mit nyerhet a társadalom, milyen költségeket feltételez a átalakítás, mi lesz a közpénzek sorsa, illetve más régióátalakítási modellek elemzése – tanulmány alapján meghozni politikai kalandorság.
Klárik úgy véli, egy ilyen az ország további működését évtizedekre meghatározó döntést a törvényesség, a demokrácia és a moralitás szabályait szem előtt tartva kellene meghozni. Ennek lépesei egy átszervezési stratégia kialakítása lenne, ennek közvitára bocsátása, majd ezt követően a törvényes keretnek az új elképzeléshez igazítása, akár egy közigazgatási törvénykönyv megalkotásával a mostani túlburjánzott előírástömeg helyett. Az átszervezés utolsó fázisa természetesen egy népszavazás megszervezésével kellene záruljon – véli Klárik. A honatya szerint ezzel szemben a Ponta-kabinet felelősségvállalással akarja a törvényhozás elé terjeszteni a kezdeményezést. „Egy alulról építkező folyamatra, a regionalizálódásra kellene koncentrálni, nem egy felülről ránk kényszerített elképzelést kellene minden áron érvényesíteni” – tette hozzá.
A lakossági reakció is leállíthatja a kormányt
Tamás Sándor úgy véli, mivel egy mindenkit érintő, foglalkoztató kérdésről van szó, van esély arra, hogy a kormány elképzelését meg lehessen állítani. Tény viszont, hogy a kormány több – az önkormányzatokat fájóan érintő – lépése már utal arra, hogy komolyan veszik az elképzelés gyakorlatba ültetését. Arra a kérdésre, hogy a román lakosságot mennyire foglalkoztatja a kérdés, a megyei szervezet elnöke annyit válaszolt, hogy több kezdeményezés is azt mutatja, hogy a közbeszéd állandó tárgya a régióátszervezés, hiszen ez az ország teljes lakosságának káros, nem csak a magyarságnak. Az RMDSZ ugyanakkor felkészült arra a lehetőségre is, hogy mégis megvalósul az átszervezés, de erről a stratégiáról egyelőre közelebbit nem árultak el.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!