Miklós Zoltán: a közigazgatási átszervezéssel a magyarság intézményrendszereinek javarészét is elveszítené
Fotó: Kocsis B. János
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
2024. november 06., 14:492024. november 06., 14:49
Az RMDSZ által vehemensen ellenzett, közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezet kapcsán Miklós Zoltán háromszéki képviselő mai sajtótájékoztatóján több ellentmondásos tényre is rávilágított. Az RMDSZ-székházban megtartott sajtóeseményen a képviselő elmondta, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvénytervezetének indoklását
Mint elöljáróban jelezte, a beterjesztők legfőbb érve az, hogy az önkormányzatok nem tudják fenntartani magukat, ezért a meglévő megyék, települések összevonásával kell csökkenteni a közigazgatási apparátus költségeit. Miklós Zoltán közgazdászként a pro és kontra érvek mögötti számokra is rávilágított.
Ezek szerint Románia önkormányzatainak 93 százaléka nem tudja fenntartani magát, jövedelmük felénél is kevesebb a saját bevételük, működési költségeik bevételeik 70 százalékát emésztik fel, személyzeti kiadásaik pedig további 24 százalékot. Ha a mostani fejlesztési régiókból megamegyéket alakítanának, akkor
az országban 1651 község szűnne meg,
Kovászna megyében a negyvenből 23 jutna erre a sorsra.
Az ország 319 városából 230 elvesztené státusát,
Háromszéken csupán Sepsiszentgyörgy maradhatna város, mivel csak itt haladja meg a lakosság a húszezres létszámot.
A közigazgatási átszervezéssel a magyarság intézményrendszereinek javarészét is elveszítené, vagy azok hatásköre jelentősen beszűkülne. Olyan hivatalok szűnnének meg, mint például a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA), a telekkönyvi hivatal, a betegbiztosító pénztár, a munkaügyi felügyelőség, a cégbíróság. Ezek hiányát a (nem működő) digitalizációval sem lehet pótolni – állította a háromszéki képviselő.
Miklós Zoltán szerint az önkormányzatok áfavisszaosztásból származó jövedelmeit is megcsapolják
Fotó: Kocsis B. János
Könnyű megbélyegezni az önkormányzatokat, hogy nem önfenntartók, amikor sok esetben ők csak elszenvedői nagyon sok, erőforrásaik megvonására vonatkozó központi döntésnek – támadta a törvénytervezetet Miklós Zoltán.
továbbá azokat az adókedvezményeket sem kompenzálja, amelyek miatt szintén apadnak a helyi bevételek: ilyenek az élelmiszeriparban, mezőgazdaságban, építkezésben vagy az IT-szektorban dolgozóknak járó adókedvezmények. Ugyanakkor az önkormányzatok áfavisszaosztásból származó jövedelmeit is megcsapolják, a multicégek profitadója szintén Bukarestet gazdagítja – sorolta a politikus.
Miklós Zoltán szerint a megoldás valóban a karcsúbb államapparátus kellene legyen, de ezt meg lehetne oldani több felesleges intézmény felszámolásával, mint például a cégbíróság, a regionális pénzügyi hivatalok, a kincstárak, amelyek folyószámlákkal összefüggő feladatait a kereskedelmi bankok is el tudják látni.
– vélekedett a képviselő. Ráadásul az Európai Unióban Románia tartja a negatív rekordot az adóbehajtás tekintetében is,
– vonta le a következtetést Miklós Zoltán. „Végső soron az önkormányzatoknak plusz hatáskörökre és forrásokra van szükségük, hogy a megoldások a polgárokhoz minél közelebb tudjanak megszületni” – summázott az RMDSZ parlamenti képviselője.
Evangelizáció, kiállítás, táncház és szakmai konferencia is része annak a háromnapos rendezvénynek, amelyet a nemzetközi roma nap alkalmából szerveznek Háromszéken.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.
Kénytelen kiköltözni jelenlegi székhelyéről a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett sepsiszentgyörgyi hajléktalanszálló, de a létesítmény továbbra is a Csíki-negyedben fog működni.
A miklósvárszéki Bölönben száz évvel ezelőtt még 17 malom dolgozott a falu pataka mentén, közülük ma egy működik, de villany hajtja. Ettől nem messze a néhai fekete lovas molnáré is áll még – most ezt próbálják megmenteni, újra működőképessé tenni.
Felújítanák a háziorvosi és állatorvosi rendelőt, a polgármesteri hivatal gépparkja számára pedig garázst építenének – döntötte el a gidófalvi önkormányzat. Ezek finanszírozását bele is foglalták a napokban elfogadott költségvetésbe.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a város gazdasági imázsának megerősítésén dolgozik. Ennek égisze alatt a szépmezői Sepsi Ipari Park bővítése is a tervek között szerepel, ami az idei költségvetésben is megmutatkozik.
A Kovászna megyei Közüzemek Rt. által felkért zsűri elbírálta a víz világnapja apropóján meghirdetett rajzpályázatra beküldött munkákat. A fődíjnak egy sepsiszentgyörgyi iskola negyedik osztályos diákjai örülhetnek.
A jó Hargita megyei gyakorlatból merítkezve a Sepsi Metropoliszövezet vezetése is kertészkedésre ösztönözné a gyermekeket. A kiskertészeket mindenben segíteni fogják, akik az idény végén értékes jutalmakkal is gazdagodhatnak.
Nem válaszolt a hosszas kopogtatásra és a telefonhívásokra egy idős hölgy, ezért a szomszédai kihívták a tűzoltókat, akik az ablakon másztak be a harmadik emeleti lakásba. Az eljárás több kérdést is felvet, ezeket jártuk körbe.
2 hozzászólás