Fotó: Veres Nándor
Károly herceg indította útjára június 2-án a Románia legszebb fái elnevezésű kezdeményezést: célja Románia legszebb, legnagyobb és legöregebb fáiról a tudnivalók egy adatbázisba összegyűjtése.
2015. június 05., 11:412015. június 05., 11:41
A miklósvári (Kovászna megye) közbirtokosság területén lévő fás legelőn találkozott Károly herceg, angol trónörökös a Románia legszebb fái elnevezésű projekt kezdeményezőivel a hét elején. A helyszínen megmérték egy 250 év körüli tölgyfa törzsének kerületét, majd a herceg az adatok felvételével hivatalosan is útjára indította azt a honlapot, amely egy térképes adatbázis működtetésére jött létre – hozta tudomásunkra a Pogány-havas Kistérségi Társulás. Beszámoltak arról is, hogy az újonnan elindult projekt szakmai irányítója Hartel Tibor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem biológusa, a szervezeti és menedzsment hátteret a Pogány-havas Kistérségi Társulás, míg az anyagi támogatást Sir Charles Burrell angol természetvédő és állattartó biztosítja.
„Romániában még mindig sok ezer öreg fa és sok ezer hektár ősfás legelő található, amelyek európai összehasonlításban is kivételesen értékesek. Ez kulturális örökségünk fontos része, gyönyörűek tájképi szempontból, és a gazdálkodás mellett számos élőlénynek, főleg növényeknek, rovaroknak, madaraknak, gombáknak szolgálnak élőhelyül. A most útjára indított projekt ezeket a gyönyörű fákat, élőhelyeket kívánja a figyelem középpontjába állítani, és reméljük, segít abban, hogy az emberek egyre inkább értékként tekintsenek ezekre” – fejtette ki az eseményen Hartel Tibor.
Az adatbázis bővítéséhez, a fák felkutatásához bármely romániai közösség, iskola vagy magánszemély hozzájárulhat. Mindössze annyit kell tenniük, hogy a fák adatait és a róluk készült képeket feltöltik az adatbázisba – ezt már Rodics Gergely, a Pogány-havas Kistérségi Társulás igazgatója fejtette ki.
„Máig emlékszem arra az izgatott örömre, amit első romániai látogatásomkor éreztem három évvel ezelőtt. A helyi közösségek által használt fás legelők biológiai gazdagsága ámulatba ejtett – egy olyan rendszert láttam működő állapotában, ami valaha Európa-szerte általános volt, ám mára sajnos a legtöbb országból eltűnt” – emlékezett vissza Sir Charlie Burrell. Barbara Knowles biológus, aki a projekt keretében elsősorban a nemzetközi események szervezésével foglalkozik, rámutatott, a több száz éves fák pótolhatatlanok, ha egyszer hagyták elpusztulni vagy kivágni azokat. Most arra biztatják az embereket, hogy figyeljenek oda és vigyázzanak ezekre a fákra – részletezték a hozzánk eljuttatott tájékoztatóban.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!