Húsvétig szeretnék kijavítani a károkat
Fotó: Benedek Huszár János/Facebook
Csak a helyiek gyors beavatkozásának köszönhető, hogy nem égett le teljesen a miklósvári római katolikus templom teteje nagyböjt második vasárnapján. A közösség húsvétig szeretné helyreállítani a károkat, őszig a fűtésrendszert is kicserélnék.
2025. március 25., 21:002025. március 25., 21:00
Nagyböjt második vasárnapján, éppen a szentmise után gyulladt ki a miklósvári katolikus templom kéménye, aminek következtében jelentős károk keletkeztek a mennyezeten. Szőcs Sándor falugondnok és kántor vezetésével, a faluközösség példás hozzáállásával adománygyűjtésbe kezdtek, ám egyelőre nem tudni, pontosan mennyi pénzre lesz szükség a javításhoz.
Március 16-a esős nap volt, ezért eleinte azt hitték, beázott a plafon, emiatt kezdett barnulni a vakolat.
„Biztonságból felnéztünk a padlásra, hogy valóban ázás okozza-e a gondot, és akkor vettük észre, hogy tűz van. A kémény bizonyára meggyulladt, a tűz viszont nem kapott bele a tetőbe, a mennyezett károsodott” – emlékezett vissza Szőcs Sándor. Még így is szerencsések voltak, hiszen esős idő volt, ennek is köszönhető, hogy nem kapott hamarabb lángra a kémény, és hogy a tűz nem terjedt el a tetőn.
Azonnal segítséget hívtak, félreverték a harangot, mert Miklósváron ezzel jelzik, ha a faluban vészhelyzet van. A harangszót követően azonnal érkeztek a helyiek, vizet hoztak és megkezdték az oltást, így amire a hivatásos tűzoltók megérkeztek, a lángokat már megfékezték. „A mennyezet fából van, tehát
– mutatott rá Szőcs Sándor.
Jól látható, hogy jelentős károk keletkeztek, valószínűleg nemcsak a megégett szerkezetet kell majd kicserélni, de további bontásra is szükség lesz. A károkat a jövő hét folyamán mérik fel a szakemberek, a munkálatokat húsvétig szeretnék befejezni.
Jelenleg dobkályhával fűtenek, de szeretnének új fűtésrendszert telepíteni
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
Addig sem tétlenkedik a közösség, a falugondnok vezetésével adománygyűjtés indult, a miklósváriak 24 óra leforgása alatt közel négyezer lejt gyűjtöttek össze. „Őseinket is a hit, remény, szeretet vezérelte 118 évvel ezelőtt, amikor építették ezt a szép templomot, minket is ugyanaz a lelkület vezéreljen, hogy minél hamarabb helyreállítsuk a keletkezett kárt a Jóisten Házában” – írta Szőcs Sándor a felhívásában.
Azóta egész Erdővidékre kiterjedt a gyűjtés, mostanra
Az összegnek körülbelül felét helyiek, illetve Miklósvárról elszármazottak adták. A baróti önkormányzat is ígéretet tett rá, hogy támogatni fogja az ügyet.
A miklósvári templomon keletkezett károkat jövő héten mérik fel teljes mértékben
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
Egyébként nem ez az első, hogy összefog a falu, 2022-ben a temető kerítését újították meg, a bejáratához pedig székely kaput emeltek. Amennyiben a gyűjtésből származó pénzösszeg tovább gyarapszik, és a károkat rendbe hozzák, a fennmaradó pénzből a fűtésrendszert szeretnék korszerűsíteni őszig. Szőcs Sándor szerint ez már korábban is tervben volt, mert jelenleg egy dobkályhával oldják meg a fűtést, de ennél biztonságosabb megoldásra van szükség.
Miklósvár Erdővidék egyetlen katolikus többségű faluja. A falu a reformáció idején reformátussá vált, de 1717-ben gróf Kálnoky Ádám hatására visszatért a katolikus hitre, így ma is különleges színfolt a protestáns többségű vidéken. Leányegyházai közül Apáca evangélikus, Bölön, Ürmös és Nagyajta unitárius, Középajta és Szárazajta református többségű. A település vártemplomát 1211-ben említik először, Szent Miklósnak szentelték. A régi templomot a 20. század elején bontották le, és 1907-ben építették újjá. A domus historia így ír róla: „Az a templom, amely ma áll, a régi helyén épült 1907-ben, Császár Károly plébános idejében, a vallásalapból nyert segéllyel s kis részben a hitközség hozzájárulásával.” Napjainkban a Barót városhoz tartozó Miklósvár római katolikus plébánosa Lőrincz Barnabás.
George Simion csak akkor győzhető le, ha milliókat sikerül szavazásra bízni, elsősorban azokat, akik május 4-én távol maradtak – vélekedett Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, aki csütörtökön értékelte az elnökválasztás első fordulóját.
A magát George Simion hívének kiadó, Tulcea megyei férfi lebozgorozza, szidalmazza, fenyegeti és „visszaküldené” a romániai magyarokat Magyarországra. A TikTok közösségi videómegosztón terjedő videó kapcsán Kézdivásárhely polgármestere is megszólalt.
Naponta 60 embert állítanak szolgálatba, több mint másfél száz kukát helyeznek ki, és ez még nem minden. A Tega köztisztasági vállalat felkészült a Szent György Napok közelgő hétvégéjére.
A magyar romantikus próza kiemelkedő mestere, a nemzeti irodalom meghatározó alakja kétszáz évvel ezelőtt született. Ennek apropóján Vágod Jókait? címmel pályázatot hirdettek a háromszéki diákok számára.
A kézdivásárhelyi Flagellum Dei MC Székelyföld figyelemfelkeltő felvonulást szervez május 10-én, szombaton. Ezzel hivatalosan is megnyitják az idei motoros szezont, ugyanakkor emlékeztetnek: a motoros balesetek megelőzése közös felelősség.
Kicsik és nagyok egyaránt készülhetnek a május 7-i, szerdai kulturális eseményre Kézdivásárhelyen. Délelőtt 10 órától óvodásoknak, 12 órától és 14 órától az általános iskolásoknak vetítik a Csongor és Tünde című magyar animációs, családi filmet.
A Kovászna megyei tanács fenntartásában működő intézményt az elmúlt évtizedben Gáj Nándor vezette, helyét Szőke Zsolt vette át május 5-én, hétfőn. A Művészeti Népiskola új igazgatója a turizmus és kultúra közötti kapcsolatok erősítésére fókuszálna.
Két fiatal próbált meg eliszkolni a rendőrök elől Málnáson: az egyik kvaddal, a másik krosszmotorral. Menekülési kísérletüket figyelmeztető lövések szakították félbe.
Háromszéki zsidók százait ragadták el Sepsiszentgyörgyről 1944 tavaszán, 81 évvel ezelőtt. Május 5-én a helyi közösség emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, köztük 52 gyerekről, akiknek síremlékénél ma örökzöldek magasodnak.
Benke László költő, író lesz a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola vendége május 5-én, hétfőn 17 órától A Hét Krajcár Könyvkiadó vezetője Virágok a roncstársadalomra címmel tart irodalmi estet.
szóljon hozzá!