„Az itt tanuló fiatalok a jövő építői, ők viszik tovább azt az örökséget, amit elődjeik hagytak rájuk”
Fotó: Dénes Botond
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
2025. május 24., 22:192025. május 24., 22:19
2025. május 24., 22:242025. május 24., 22:24
Kézdivásárhely és egyben Háromszék egyik legrégebbi alapítású iskolájának diáksága és pedagógusi kara többórás színvonalas gálaműsorral készült a jeles alkalomra, amelyet pénteken a Vigadó Művelődési Központ zsúfolásig megtelt nagytermében mutattak be.
Az est házigazdájaként Nagy Judit aligazgató köszöntötte az egybegyűlteket. „Ma este azokra emlékezünk, akik megalapozták ezt az iskolát, akik tanítottak, tanultak, döntöttek, alkottak, szolgáltak itt. Ugyanakkor ünnepeljük a jelent, mindazt, amit most együtt teszünk, hogy értéket adjunk tovább. És a jövőbe is tekintünk, a diákjainkra, akik a következő 345 év történetének első mondatait most írják” – hangsúlyozta.
A Nagy Mózes Fúgimnázium diákjai az emberi lélek rezdüléseit mutatták be az ének, a tánc és szavalatok eszköztárán keresztül
Fotó: Dénes Botond
Bejan András igazgató beszédében kiemelte,
„Nem lehet elégszer hangsúlyozni, egy iskola nem csak az épület, nem csak a tankönyvek, padok vagy falak. Egy iskola mindenekelőtt egy közösség, egy olyan közösség, ahol az egyének egymásért is felelősek, ahol a tudás mellett helye van az érzelemnek, az összetartozásnak, emberi kapcsolatoknak. Ebben rejlik a Nagy Mózes Főgimnázium igazi ereje: a közösség megtartó, formáló, összekötő erejében.
Ma nemcsak ünneplünk, hanem emlékezünk, köszönetet mondunk és ígéretet teszünk, hogy az előttünk álló nemzedékek számára is megőrizzük mindazt, amit az elődök ránk bíztak, hogy a következő 345 év is olyan legyen, mint az eddigiek: emberformáló, értékőrző, jövőbemutató” – fogalmazott.
Az énekesek is kitettek magukért
Fotó: Dénes Botond
A folytatásban Kiss Imre, Kovászna megyei főtanfelügyelő és Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere, a tanintézmény egykori tanára és igazgatója tolmácsolta ünnepi gondolatait.
A beszédek után az iskola néptánccsoportja vajdaszentiványi táncokkal szórakoztatta a nagyérdeműt.
de a világháború rémségeit, illetve a kommunista ideológia szellemében létrejött Haza sólymai és pionír mozgalmakat is megidézték látványos műsorukban, amely fergeteges közös tánccal ért véget.
Az alsósok fergeteges örömtánccal zárták emlékezetes műsorukat
Fotó: Dénes Botond
A 9–12. osztályosok igényesen összeállított és magas színvonalon előadott Tükör által homályosan nevet viselő előadása bármilyen színpadon megállná a helyét, az emberi lélek rezdüléseit megható mélységekig hatolva mutatták be az ének, a tánc és szavalatok eszköztárán keresztül. Bebizonyosodott,
Megható pillanatokból sem volt hiány, oklevéllel és virággal köszöntötték a már nyugalmazott munkatársakat, illetve nagy nyilvánosság előtt búcsúztatták a nyugdíjazás előtt álló Nagy-Babos Edit és Nagy-Babos Tamás magyartanár-házaspárt, akiket Pro Talentum et Perseverentia díjjal tüntettek ki.
Megidézték Nagy Mózes alakját is. A minorita szerzetes 1680-ban alapította az iskolát
Fotó: Dénes Botond
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
Lemondott a Vadon Egyesület a Benedek-mezei lovasközpont fenntartásáról és működtetéséről, illetve közös megegyezéssel megszűnik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Vadon Egyesület közötti erre vonatkozó társulási szerződés.
Építik, díszítik, élettel töltik meg a Sepsi Arénát: készülnek a szervezők sepsiszentgyörgyi kortárs irodalmi fesztiválra és könyvvásárra. A Sepsi Book csütörtökön kezdődik, a végleges program csak kevéssel tér el a tervezettől.
szóljon hozzá!