Fotó: Jancsó László
Harminchatezer levelet juttatott el hétfőn, április 18-án Csíkszereda Polgármesteri Hivatalába az Amnesty International emberi jogi szervezet, amely arra kérte a hivatalt, hogy a hét évvel ezelőtt a Tavasz utcai vasbarakkokba telepített cigány családoknak biztosítson emberhez méltó lakhatási körülményeket. A világszerte tevékenykedő szervezet előzetesen arról tájékoztatta a sajtót, hogy az akcióban részt vesznek a helyi roma közösség vezetői is, ám az eseményen végül csak a romák jogaiért kiálló három önkéntes és két, a dobozokat cipelő roma férfi volt jelen.
2011. április 18., 14:372011. április 18., 14:37
Harminchatezer levél a világ különböző pontjairól. A világ másik végén is aggódnak az itteni romákért
Csíkszereda Polgármesteri Hivatala előtt tartottak rögtönzött sajtótájékoztatót az Amnesty International képviselői, mielőtt átadták volna a három ládányi levelet, illetve aláírást.
„Évek óta kampányolunk világszerte azért, hogy jobb körülményeket kapjanak a romák, ám azt tapasztaltuk, hogy a hatóságok ezen kérdés hallatán Romániában egyszerűen behunyják a szemüket. Legfeljebb annyit tesznek, hogy a települések bizonyos részeire elszigetelik a romákat” – osztotta meg tapasztalatait Fotis Filippou, az Amnesty International szervezet romániai képviselője. Hozzátette, a Franciaországban, Ausztriában, Új-Zélandon és az Egyesült Államokban élő – a Tavasz utcai cigányok problémáit csak felületesen vagy egyáltalán nem ismerő – aláírók arra kérik Csíkszereda vezetőit, hogy segítsenek megoldani az említett romák helyzetét, ám „sajnos, ezt és az ehhez hasonló kérdéseket országszerte rosszul kezelik”.
Újságírói kérdésre, miszerint a civil szervezet tagjainak van-e tudomásuk arról, hogy a mintegy száz cigány hogyan került a Tavasz utcába, azt válaszolták, úgy tudják, a kitelepítés előtt egy, a város központjához közeli épületben laktak, amely annyira romos állapotba került, hogy félő volt, bármelyik pillanatban összedőlhet. „Azt a házat nem láttam, arról viszont tudomásom van, hogy az épületet senki nem javította” – magyarázta Fotis Filippou. A civil szervezet képviselője kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy mi történne abban az esetben, ha a cigány családok új lakásokat kapnának és viszonylag rövid időn belül azokat is használhatatlanná tennék. „Mivel nem tudnák önerőből fenntartani azokat, ezért úgy gondolom, folyamatosan segíteni kell őket” – hangsúlyozta a képviselő.
„Nyomást akarnak gyakorolni ránk”
A rögtönzött sajtótájékoztató után a civilek a leveleket tartalmazó dobozokat Szőke Domokos alpolgármesternek szerették volna átnyújtani, ám az elöljáró szerint azokat először az iktatóba kell vinni, s mivel mindez nem történt meg, ezért „a három ládányi papírt nem tekintjük átvettnek, ők mégis itt hagyták a hivatalban”. Szőke Domokos a Csíki Hírlapnak és a Szekelyhon.ro-nak nyilatkozva elmondta, nem tudja partnernek tekinteni a civil szervezetet, mivel már két évvel ezelőtt is tárgyaltak erről a kérdésről, de az Amnesty International azóta sem jött konkrét javaslattal. „Egyoldalúan kezelik a kérdést. Az az érzésem, hogy nyomást akarnak gyakorolni ránk” – vélekedett az alpolgármester.
Miután a leveleket otthagyták a polgármesteri hivatalban, a sajtó képviselői azt szerették volna, hogy az Amnesty International Csíkszeredába látogató tagjai a helyszínre – a Tavasz utcába – is elkalauzolják őket, ám a civil szervezet három tagja elutasította a felkérést. „Önök viszont bármikor meglátogathatják az ottani romákat” – biztatták az érdeklődő újságírókat.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!