Hargita megyében évente átlagban 150 ezren váltanak ki ártámogatott gyógyszerreceptet. Tavaly ez a szám is lecsökkent. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Csökkent a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral szerződéses viszonyban álló gyógyszertárak száma, de az ellátás mégsem romlott e tekintetben: nincs kevesebb patika a megyében, mint korábban volt. Az ártámogatott vényekre vonatkozó adatok arra utalnak, hogy a lakosságnak majdnem a fele évente legalább egyszer gyógyszeres kezelésre szorul. Az elmúlt évben azonban csökkent a megyében kiállított ingyenes és kedvezményes gyógyszerreceptek száma – mint sok más adatban, ebben is megmutatkozik a járvány hatása.
2021. november 22., 09:052021. november 22., 09:05
2021. november 22., 10:022021. november 22., 10:02
Az utóbbi három évben 71-ről 55-re csökkent azoknak a gyógyszertárakat, gyógyszertárláncokat működtető szolgáltatóknak a száma, amelyek szerződést kötöttek a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral.
Ez azonban a valóságban mégsem jelent csökkenést, tudtuk meg Duda Tihamértől. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója a számokat magyarázva elmondta, hogy
A másik ok az, hogy a gyógyszertárak tavaly óta csak az egyik egészségbiztosítási pénztárral köthetnek szerződést, mindkettővel nem, és két patikahálózat működtetője, amelyeknek nagyjából húsz gyógyszertára van a megyében, a belügyminisztérium alárendeltségében működő Védelmi, Közrendi, Nemzetbiztonsági és Igazságszolgáltatási Egészségbiztosító Pénztárral (CASAOPSNAJ) kötött szerződést.
A gyógyszerellátás azon kevés részterületek egyik az egészségügyi rendszerben, ahol nincs előre meghatározott felső értéke a biztosító által havonta elszámolt gyógyszerköltségeknek, vagyis annyit fizetnek a gyógyszertáraknak, amennyi kedvezményes és ingyenes gyógyszert kiadtak azok az adott hónapban.
Az elszámolásokra vonatkozó tavalyi adatokban is jól látható a koronavírus-járványhelyzet hatása. Ugyanis 2019-hez képest több mint tízezerrel – 146 ezerről mintegy 133 ezerre – csökkent azoknak a személyeknek a száma tavaly, akik ingyenes vagy kedvezményes gyógyszerreceptet váltottak ki a megyében, a kiállított ártámogatott vények száma pedig bő hatvanezerrel volt kevesebb tavaly, mint egy évvel korábban (2019-ben 687 ezer, 2020-ban 626 ezer).
– fogalmazott Duda Tihamér. Szerinte egyébként az idei év végére visszatérnek az említett számok a megszokott szintre, hiszen
Fotó: Haáz Vince
Az ártámogatott gyógyszerreceptek elszámolására vonatkozó adatokból egyébként az is kitűnik, hogy
De figyelembe véve azt, hogy az itt élők valós száma kisebb, mint ami népszámlálási adatokban szerepel (310 ezer), a gyógyszeres kezelésre szorulók éves aránya még magasabb. Az egészségbiztosítotti státusszal rendelkezők számára kivetítve pedig meghaladja az 56 százalékot azoknak az aránya, akik – akut vagy krónikus megbetegedés miatt – évente legalább egyszer kiváltanak a patikában valamilyen kedvezményes vagy ingyenes gyógyszerreceptet.
Ártámogatott gyógyszerreceptre csak az egészségbiztosítotti státusszal rendelkezők jogosultak. Július elsejétől
Szintén idei újdonság, hogy a kórházak kötelesek közzétenni honlapjukon a rendelkezésre álló gyógyszerek listáját. A betegeknek kedvező lehetőség ugyanakkor az is, hogy tavasz óta
Fotó: Veres Nándor
A vonatkozó előírások értelmében akut megbetegedések esetén az orvosok legfeljebb 7 napra írhatnak fel gyógyszert, szubakut egészségügyi problémák esetén 8-10 napra, krónikus megbetegedés esetén pedig 30-31 napra, de utóbbi meghosszabbítható 90-92 napra, amennyiben a krónikus betegséget már stabilizálták és beállították a kezelést.
Az egészségbiztosítási pénztár, attól függően, hogy az adott gyógyszer milyen betűvel jelölt listán szerepel, 20-tól 100 százalékig finanszírozza az adott készítmény árát:
a D-listás készítmények árának a 20 százalékát,
a B-listán szereplőkének az 50 százalékát,
az A-listás gyógyszerek árának a 90 százalékát vállalja át az intézmény,
a C-listás készítmények árát pedig teljes egészében finanszírozza.
A kisnyugdíjasok a B-listás készítmények esetében is 90 százalékos ártámogatásra jogosultak.
Hétvégi és munkaprogramon kívüli gyógyszertári ügyeletet az adott térség számára a megye három nagyobb városában, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson működő gyógyszertárak biztosítanak, a sürgősségi esetben elérhető patikák listája megtalálható a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján, de a gyógyszertárak bejáratainál is ki kell legyen függesztve.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
szóljon hozzá!