
Ebből az épületből kellett elköltöznie a hajléktalanszállónak
Fotó: Gábos Albin
Január óta költöztetik őket egyik helyről a másikra, de még nem talált végleges helyszínt a hajléktalanok számára a csíkszeredai önkormányzat. Szigorú előírásoknak kell ugyanis megfelelnie az adott ingatlannak a jogszabályok szerint.
2024. május 12., 14:322024. május 12., 14:32
Nincs könnyű helyzetben a csíkszeredai önkormányzat január óta, amióta a Gyermeksétányon lévő tömbházból ki kellett költöztetnie a szociális központot, és ezzel együtt a földszintjén működő hajléktalanszállót, mert nem találták biztonságosnak az épületet.
Az otthontalanok számára ugyanis még mindig nem találtak végleges helyszínt: először a csíkzsögödi egykori oltóközpontba költöztették őket, de mivel távol volt a városközponttól, így a városháza új ügyfélközpontjának, azaz a volt Postabank épületének emeleti lakásaiban szállásolták el őket ideiglenes jelleggel.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere érdeklődésünkre elmondta,
„Kollégáink állandó jelleggel közöttük vannak, akárcsak a közösségi asszisztensek és a szociális munkások, és foglalkoznak felmerülő gondjaikkal, mindennapi szükségleteikkel” – tette hozzá az alpolgármester.
Noha a város egész területét felkutatták, még nem találtak végleges helyszínt a csíkszeredai hajléktalanok számára. „Az ingatlannak meg kell felelnie a hajléktalanszállókkal szemben felállított törvényi előírásoknak, amelyek elég szigorúak, ezért bármilyen épületet nem választhatunk” – mutatott rá Sógor Enikő.
Az előírások közül íme néhány:
az éjszakai szállások napi 8–12 órás programmal kell működjenek a hajléktalanok számára;
minden kedvezményezett számára hálószobában kell ágyat biztosítaniuk, és a helyiségnek annyira tágasnak kell lennie, hogy legyen hely az ágyak között a közlekedésre;
az ágyakban matracot, párnát, ágyneműt kell biztosítani, akárcsak ezek tisztítását.
A hajléktalanszálló ugyanakkor minden kedvezményezett rendelkezésére kell bocsásson kulccsal zárható szekrényt a személyes tárgyaik számára, és egy zárt helyet, ahová az értékes tárgyaikat tehetik le megőrzésre.
Fűthető, megfelelő méretű ablakkal rendelkező helyiség lehet a hálószoba, amelyet rendszeresen takarítanak és fertőtlenítenek.
A kedvezményezetteknek papucsot is kell adni a szálláson.
A háló mellett az intézménynek rendelkeznie kell közösségi terekkel, és ha nyolc óránál hosszabb programmal működik, akkor egy olyan közösségi helyet is fenn kell tartania, amelyben vannak székek, asztalok, televízió, rádió, könyvespolc, meleg italok készítéséhez elektromos készülékek. Ebben a helyiségben kaphatnak a hajléktalanok élelmet, vizet, meleg teát, kávét. A közösségi tereket folyamatosan takarítani kell.
A szállásnak továbbá megfelelő kiszolgáló- és mellékhelyiségekkel kell rendelkeznie, mindkét nem számára, és külön az alkalmazottak számára.

Berendezkedtek a korábban oltóközpontként működő csíkzsögödi épületben azok a hajléktalanok, akiket nemrég költöztettek ki a csíkszeredai Gyermek sétányi tömbházból. Gondot talán csak a napi ingázás jelent a hajléktalanszállóra.

Halaszthatatlanná vált, hogy a csíkszeredai szociális központot – amelynek részét képezi a hajléktalanszálló és több szociális lakás – elköltöztessék a Gyermek sétány 9. szám alatti tömbházból. Az épület ugyanis nem földrengésbiztos.

Az egykori taplocai fiúbentlakás helyett másik két ingatlanba költöztetik a szociálisan rászoruló csíkszeredai családokat és a hajléktalanokat – döntött csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. Még a héten kiürítik a szociális központ épületét.

Újabb helyszínen helyezték el ideiglenesen Csíkszereda hajléktalanjait, akiket ezúttal a városháza ügyfélközpontjának épületébe költöztettek a csíkzsögödi volt oltóközpont épületéből. Az önkormányzat végleges otthont keres a hajléktalanszállónak.

A Marosvásárhelyen működő éjszakai menhelyen más városból érkezőknek is ágyat biztosítanak, és az elmúlt napokban kissé megnőtt a bentlakók száma. Csíkszeredában már kedden az új helyen, Zsögödfürdőn fogadják azokat, akiknek melegedőre van szükségük.
Gyulán román barátjával harangozott a görög-keleti templomban, Japánban asztalosinas volt, rácsodálkozott Mongóliára, születése óta hajtja a kíváncsiság. Az irodalmi Nobel-díjas Krasznahorkai László Marosvásárhelyen mesélt. Vastapssal köszönték.
Négy év szünet után ismét egy flashmobbal jelentkezett a sepsiszentgyörgyi Kék Hold táncklub, amelyről a beavatottak már tudják, hogy tagjait az eső sem tudja elriasztani. Kedd délután park felső sétányán 50 pár táncolt az esőben.
A német Rheinmetall hadiipari vállalat kedden bejelentette, hogy 5,7 milliárd euró értékű szerződéseket írt alá a román hadsereggel, amit a cég „az elmúlt időszak legnagyobb nemzetközi szerződéscsomagjának” nevezett.
Elkezdődött a beiratkozás a 2026-os nyári érettségi vizsgaidőszakra, a végzősöknek pedig június 4-én véget ér a tanév. A szóbeli vizsgák jövő héten, az írásbeli megmérettetések pedig június 29-én kezdődnek.
Kelemen Hunor szerint Eugen Tomac esetleges miniszterelnökké jelölése „még vészmegoldásnak sem” tekinthető.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói nem fognak bizalmat szavazni egy olyan kormánynak, amelyben a párt nem vesz részt – jelentette ki kedden Ștefăniță Avrămescu képviselő.
Vélhetően június második felében nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi utat a Szeben megyei Bilea-tó és az Argeș megyei Piscul Negru között – jelentette be kedden a brassói regionális útigazgatóság szóvivője.
A miniszterelnök kijelölésének és egy biztos parlamenti támogatást élvező stabil kormány megalakításának késlekedése az ország politikai, gazdasági, társadalmi és biztonsági helyzetének gyors ütemű romlásához vezet – jelentette ki Traian Băsescu.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi frakcióvezetője, Daniel Fenechiu kedden kijelentette, hogy véleménye szerint pártja nem fogja támogatni Eugen Tomac miniszterelnökké jelölését.
77 évesen elhunyt Kurkó Árpád a Hargita Gyöngye (Perla Harghitei) ásványvíz-palackozó korábbi vezérigazgatója.
3 hozzászólás