
Tizennyolc hajléktalan kapott átmeneti szállást az egykori csíkzsögödi oltóközpontban
Fotó: Pinti Attila
Berendezkedtek a koronavírus-járvány idején oltóközpontként működő csíkzsögödi épületben azok a hajléktalanok, akiket nemrég költöztettek ki a csíkszeredai Gyermek sétányi tömbházból, miután azt műszakilag lakhatatlanná nyilvánították. Gondot talán csak a napi ingázás jelent.
2024. január 30., 12:492024. január 30., 12:49
Tizennyolc hajléktalan kapott átmeneti szállást az egykori csíkzsögödi oltóközpontban, miután az addig menedéket nyújtó csíkszeredai szociális központ épületét lakhatatlanná nyilvánították. A tömbházról tavaly derült ki, hogy nem földrengésbiztos, így az önkormányzatnak 119 személy átmeneti elhelyezéséről kellett döntenie január elején: ennek értelmében
az otthontalanokat Csíkzsögödre,
a hátrányos helyzetű családokat a volt Postabank oktatási központjába költöztették.
Már január 9-én az új szálláson húzódhattak hajlékba a rászorulók, azóta pedig belakták az eredetileg vendéglőként, majd oltóközpontként működő épületet.

Tiltakoznak a szülők az ellen, hogy a taplocai iskolaközpont fiúbentlakásába költöztessék a szociális központ lakóit. Az érintett tanintézetvezetők is ellenkeznek. A csíkszeredai városvezetés szerint életveszély van, ezért elsődleges a segítségnyújtás.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere kérdésünkre elmondta, továbbra is húsz főt tudnak fogadni a szállón, de jelenleg tizennyolc személynek kínál állandó menedéket a csíkzsögödi épület, továbbá egy férfi Szentegyházán tartózkodik rehabilitáción. Az elöljáró szerint
Ennek ellenére a beköltözött lakók eleinte nehezen szokták meg a változást, három hét kellett hozzá, hogy kényelmesen elhelyezkedjenek és alkalmazkodjanak a Csíkzsögöd és Csíkszereda közti távon való ingázáshoz. A két település közötti négykilométeres utat Sógor Enikő szerint a lakók szükség esetén
Mindezt legtöbben a minimális jövedelmükből oldják meg, a szociális segélyből, amelynek jelenlegi értéke 170 lej egy hónapban.
A hajléktalanszálló szabályzata szigorúan tiltja, de az alpolgármester szerint továbbra is visszatérő probléma az alkoholfogyasztás, ezért a rend és biztonság megőrzése érdekében a lakók állandó felügyelet alatt vannak nappal és éjjel is. Emellett a rászorulók egészségére is fokozott figyelmet fordítanak a téli időszakban,
„Minden hajléktalan mellé szociális asszisztenst rendeltek, aki időszakosan felméri az egészségi állapotot, szükség esetén továbbítja a problémát a háziorvosnak vagy éppen a kórháznak” – részletezte Sógor Enikő.
A volt oltóközpont épületét egyelőre egy évre adta át a csíkszeredai önkormányzat a szociális igazgatóság ügykezelésébe, ezért
Noha a szociális központ eredeti épülete felettébb gyors tempóban romlik, Bors Béla alpolgármester állítása alapján már készül a megvalósíthatósági tanulmány a felújításra, sőt a remények szerint már nyáron hozzálátnának a munkálatoknak. Eközben az önkormányzat elfogadta a célszerűségi tanulmányt huszonkét lakrész vásárlására a Suta sétány 11. szám alatti tömbházban, hogy azokból felújított szükséglakásokat alakítson ki a jövőben.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
3 hozzászólás