
Tizennyolc hajléktalan kapott átmeneti szállást az egykori csíkzsögödi oltóközpontban
Fotó: Pinti Attila
Berendezkedtek a koronavírus-járvány idején oltóközpontként működő csíkzsögödi épületben azok a hajléktalanok, akiket nemrég költöztettek ki a csíkszeredai Gyermek sétányi tömbházból, miután azt műszakilag lakhatatlanná nyilvánították. Gondot talán csak a napi ingázás jelent.
2024. január 30., 12:492024. január 30., 12:49
Tizennyolc hajléktalan kapott átmeneti szállást az egykori csíkzsögödi oltóközpontban, miután az addig menedéket nyújtó csíkszeredai szociális központ épületét lakhatatlanná nyilvánították. A tömbházról tavaly derült ki, hogy nem földrengésbiztos, így az önkormányzatnak 119 személy átmeneti elhelyezéséről kellett döntenie január elején: ennek értelmében
az otthontalanokat Csíkzsögödre,
a hátrányos helyzetű családokat a volt Postabank oktatási központjába költöztették.
Már január 9-én az új szálláson húzódhattak hajlékba a rászorulók, azóta pedig belakták az eredetileg vendéglőként, majd oltóközpontként működő épületet.

Tiltakoznak a szülők az ellen, hogy a taplocai iskolaközpont fiúbentlakásába költöztessék a szociális központ lakóit. Az érintett tanintézetvezetők is ellenkeznek. A csíkszeredai városvezetés szerint életveszély van, ezért elsődleges a segítségnyújtás.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere kérdésünkre elmondta, továbbra is húsz főt tudnak fogadni a szállón, de jelenleg tizennyolc személynek kínál állandó menedéket a csíkzsögödi épület, továbbá egy férfi Szentegyházán tartózkodik rehabilitáción. Az elöljáró szerint
Ennek ellenére a beköltözött lakók eleinte nehezen szokták meg a változást, három hét kellett hozzá, hogy kényelmesen elhelyezkedjenek és alkalmazkodjanak a Csíkzsögöd és Csíkszereda közti távon való ingázáshoz. A két település közötti négykilométeres utat Sógor Enikő szerint a lakók szükség esetén
Mindezt legtöbben a minimális jövedelmükből oldják meg, a szociális segélyből, amelynek jelenlegi értéke 170 lej egy hónapban.
A hajléktalanszálló szabályzata szigorúan tiltja, de az alpolgármester szerint továbbra is visszatérő probléma az alkoholfogyasztás, ezért a rend és biztonság megőrzése érdekében a lakók állandó felügyelet alatt vannak nappal és éjjel is. Emellett a rászorulók egészségére is fokozott figyelmet fordítanak a téli időszakban,
„Minden hajléktalan mellé szociális asszisztenst rendeltek, aki időszakosan felméri az egészségi állapotot, szükség esetén továbbítja a problémát a háziorvosnak vagy éppen a kórháznak” – részletezte Sógor Enikő.
A volt oltóközpont épületét egyelőre egy évre adta át a csíkszeredai önkormányzat a szociális igazgatóság ügykezelésébe, ezért
Noha a szociális központ eredeti épülete felettébb gyors tempóban romlik, Bors Béla alpolgármester állítása alapján már készül a megvalósíthatósági tanulmány a felújításra, sőt a remények szerint már nyáron hozzálátnának a munkálatoknak. Eközben az önkormányzat elfogadta a célszerűségi tanulmányt huszonkét lakrész vásárlására a Suta sétány 11. szám alatti tömbházban, hogy azokból felújított szükséglakásokat alakítson ki a jövőben.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
3 hozzászólás