
Tizennyolc hajléktalan kapott átmeneti szállást az egykori csíkzsögödi oltóközpontban
Fotó: Pinti Attila
Berendezkedtek a koronavírus-járvány idején oltóközpontként működő csíkzsögödi épületben azok a hajléktalanok, akiket nemrég költöztettek ki a csíkszeredai Gyermek sétányi tömbházból, miután azt műszakilag lakhatatlanná nyilvánították. Gondot talán csak a napi ingázás jelent.
2024. január 30., 12:492024. január 30., 12:49
Tizennyolc hajléktalan kapott átmeneti szállást az egykori csíkzsögödi oltóközpontban, miután az addig menedéket nyújtó csíkszeredai szociális központ épületét lakhatatlanná nyilvánították. A tömbházról tavaly derült ki, hogy nem földrengésbiztos, így az önkormányzatnak 119 személy átmeneti elhelyezéséről kellett döntenie január elején: ennek értelmében
az otthontalanokat Csíkzsögödre,
a hátrányos helyzetű családokat a volt Postabank oktatási központjába költöztették.
Már január 9-én az új szálláson húzódhattak hajlékba a rászorulók, azóta pedig belakták az eredetileg vendéglőként, majd oltóközpontként működő épületet.

Tiltakoznak a szülők az ellen, hogy a taplocai iskolaközpont fiúbentlakásába költöztessék a szociális központ lakóit. Az érintett tanintézetvezetők is ellenkeznek. A csíkszeredai városvezetés szerint életveszély van, ezért elsődleges a segítségnyújtás.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere kérdésünkre elmondta, továbbra is húsz főt tudnak fogadni a szállón, de jelenleg tizennyolc személynek kínál állandó menedéket a csíkzsögödi épület, továbbá egy férfi Szentegyházán tartózkodik rehabilitáción. Az elöljáró szerint
Ennek ellenére a beköltözött lakók eleinte nehezen szokták meg a változást, három hét kellett hozzá, hogy kényelmesen elhelyezkedjenek és alkalmazkodjanak a Csíkzsögöd és Csíkszereda közti távon való ingázáshoz. A két település közötti négykilométeres utat Sógor Enikő szerint a lakók szükség esetén
Mindezt legtöbben a minimális jövedelmükből oldják meg, a szociális segélyből, amelynek jelenlegi értéke 170 lej egy hónapban.
A hajléktalanszálló szabályzata szigorúan tiltja, de az alpolgármester szerint továbbra is visszatérő probléma az alkoholfogyasztás, ezért a rend és biztonság megőrzése érdekében a lakók állandó felügyelet alatt vannak nappal és éjjel is. Emellett a rászorulók egészségére is fokozott figyelmet fordítanak a téli időszakban,
„Minden hajléktalan mellé szociális asszisztenst rendeltek, aki időszakosan felméri az egészségi állapotot, szükség esetén továbbítja a problémát a háziorvosnak vagy éppen a kórháznak” – részletezte Sógor Enikő.
A volt oltóközpont épületét egyelőre egy évre adta át a csíkszeredai önkormányzat a szociális igazgatóság ügykezelésébe, ezért
Noha a szociális központ eredeti épülete felettébb gyors tempóban romlik, Bors Béla alpolgármester állítása alapján már készül a megvalósíthatósági tanulmány a felújításra, sőt a remények szerint már nyáron hozzálátnának a munkálatoknak. Eközben az önkormányzat elfogadta a célszerűségi tanulmányt huszonkét lakrész vásárlására a Suta sétány 11. szám alatti tömbházban, hogy azokból felújított szükséglakásokat alakítson ki a jövőben.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
3 hozzászólás