Oda kerül akár az előkezelt, akár a kezeletlen csurgalékvíz, ahová nem kéne
Fotó: Szász Alpár / Facebook
A csurgalék a szeméttározók velejárója, annak szennyezettsége pedig a benne tárolt hulladéktól függ. Ambrus László székelyudvarhelyi ökológus, természetvédő úgy véli, a cekendi szeméttározó elleni lakossági felháborodás helyett a probléma megoldása és jövőbeni megelőzése a járható út.
2017. július 06., 12:202017. július 06., 12:20
2017. július 06., 12:282017. július 06., 12:28
Amióta emberi települések hulladékaikat külön helyre gyűjtik, létezik csurgalékvíz, mondta Ambrus. A vészharangot azonban nem most, hanem már régen meg kellett volna kongatni, jegyezte meg.
– hangsúlyozta.
A csurgalékvízről
Csurgalékvíz már az átlagpolgár háztartásában is keletkezik, csakhogy legtöbbször nem vesszük észre, magyarázta Ambrus, majd hozzáfűzte: megtörténhet, hogy a konyhánkban lévő egy-két napos szemét nem termel észrevehető csurgalékot, de hulladékunk halmazállapotától függően három-négy nap után már jól láthatóan csorog szemeteszacskónkból a szennylé. Semmivel sem különbözik ettől a szeméttározókban keletkező csurgalék, csupán a hulladéktól függően más a kioldott szennyezés összetétele. Ezek a kioldott anyagok lehetnek akár mérgezők is, ugyanis háztartási hulladékban is találhatók már patogének, nehézfémek és hasonlók.
A hulladéktározókban keletkezett csurgalékvíz szennyezettsége több tényezőtől is függ, s még a tározó életkora is szerepet játszik ebben, magyarázta a szakember.
Fotó: Szász Alpár / Facebook
A kifolyó lé elszíneződése még nem jelenti azt, hogy mérgezett a csurgalék, viszont ki sem zárja azt. A régi, települések melletti szemétlerakók környékén a ma végzett mérések az esetek túlnyomó többségében nem mutatnak mérgezést, szennyezést, ami arra enged következtetni, hogy ha volt is, a környezet semlegesítette.
– fogalmazott Ambrus.
A modern hulladékgazdálkodás nagyon részletesen foglalkozik a csurgalékvíz kezelésével is. Már a legelső tervezett hulladéklerakóknál fellelhetők a csurgalékvizet felfogó szigetelt medencék, amelyekből hosszú ideig visszaforgatták az elpárologtatott csurgalékot a tömörített szemétre. „Ezzel a módszerrel csak az a baj, hogy mire bezárható lett a cella, a benne található csurgalékvíznek nagyon magas volt a szennyezettsége” – vázolta fel a szakember.
Manapság mérnöki precizitással kezelik a csurgalékvizet. Különböző módszereket dolgoztak ki arra, hogy ülepítsék, párologtassák, tisztítsák addig, hogy akár teljesen megszabadítsák a szennyezéstől. Vannak olyan hulladéklerakók, amelyek saját víztisztító állomással rendelkeznek, és a csurgalékvízből kiszilárdított szennyezést üzemanyagként használják fel. Ezenkívül vannak olyan megoldások is, hogy a csurgalékvizet elvezetik egy szennyvízcsatornába, ahonnan a víztisztító állomásba kerül.
Ahhoz azonban, hogy a rendszer tökéletesen működjön, az alegységeknek is hiba nélkül kell üzemelniük. Például
Épp ezért Ambrus fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a hulladék termelőitől, tehát a lakosságtól is függ, mi kerül a tározóba: amennyiben a háztartásokban szelektíven gyűjtik a hulladékot, nem dobnak bele gyógyszereket, festékeket, elektromos és elektronikai hulladékot (a legtöbb regionális hulladékgyűjtőnek ugyanis nincs kapacitása ezek kezelésére), a tározóban keletkező csurgalék sem lesz mérgező.
Fotó: Szász Alpár / Facebook
Ha pedig baleset történik, hiba csúszik a tervezésbe vagy a kivitelezésbe, és oda kerül akár előkezelt, akár kezeletlen csurgalékvíz, ahova nem kéne, akkor inkább azon munkálkodjunk, hogy megállítsuk a szennyezést és megfordítsuk a hatásait, emelte ki.
– magyarázta.
Egyezségre jutottak
Mindkét fél szempontjából eredményes egyeztetés zajlott a székelyudvarhelyi városvezetés által létrehozott bizottság és az RDE Harghita Kft. tulajdonosának képviselői között. A felmerülő problémákra, a hibák elhárítására kerestek megoldásokat, illetve egyeztettek a megvalósítható sürgős intézkedésekről. Mindannyian egyetértettek abban, hogy szorosabb együttműködés révén közösen kidolgozott és elfogadott stratégia alapján folytatják a munkát, rövid és hosszú távú stratégiai szempontok figyelembe vételével, a környezetvédelmi előírások szigorú betartásával. Továbbá megegyeztek, hogy csökkentik a Cekend-tetőre más régiókból szállított szemét mennyiségét, valamint intézkednek, hogy megelőzzék az utóbbi időben tapasztalt műszaki meghibásodásokat.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
szóljon hozzá!