
Amennyiben az egészségügyi ellenőrzés során tetveket találnak valakinél, otthon kell maradnia, amíg kikezelik azt. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Mintegy harminc megtetvesedett diákot találtak az egészségügyi ellenőrzések során a mezőbándi szakiskolában az elmúlt napokban. Ez nem új keletű probléma, az új tanév tetveket is tartogathat a közösségekben lévő gyerekeknek, hiszen ezek a kis paraziták nagyon gyorsan terjednek a gyerekek közt. Bőrgyógyászt kérdeztünk a kezeléséről, megelőzéséről.
2024. október 09., 07:582024. október 09., 07:58
Speciális otthoni kezelést írtak elő a mezőbándi iskolában talált megtetvesedett diákok számára, és a tanulók a háziorvosukkal való konzultációt követően térhetnek vissza az iskolai közösségbe.
A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, Iuliu Moldovan azt is elmondta, éppen folyamatban van az iskolakezdéssel járó egészségügyi felmérés, pár napon belül az is kiderül, hogy hány megtetvesedéssel járó esetet találtak megyeszinten.
„Ez a parazita azóta létezik, amióta az ember. A vakációból való visszatérések után pedig mindig fedeznek fel megtetvesedett gyerekeket, főleg néhány közösségben.
vagyis miután kikezelték. Tavaly tanév elején 130 esetet találtak a megyében a közegészségügyi felmérés során” – emelte ki Iuliu Moldovan.
A megtetvesedés vagy szaknyelven pedikulózis leggyakrabban az óvodába és iskolába járó gyermekeknél fordul elő, de bármely életkorban megtetvesedhetünk. Gyakori mítosz, hogy a tetvek gyakrabban fordulnak elő a rossz higiéniával rendelkező embereknél, de ez nem igaz, azok az emberek is elkaphatják a tetveket, akik minden nap megmosakodnak. A fejtetű egy kicsi (2–4,7 mm), szárny nélküli, lapos rovar, a fejtetvek színe a sárgásfehértől a sötétbarnáig terjedhet.
Ha csak az ellenőrzések során találják meg a tetveket, azt jelenti, hogy még nincsenek túlságosan elterjedve, és nem okoznak viszketést, de fontos, hogy a megtetvesedett fejű gyerekekkel kapcsolatba lépett személyek is megfelelő készítménnyel kezeljék a fejüket, hogy megelőzzék a továbbterjedést – javasolja Gáspár Réka marosvásárhelyi bőrgyógyász. A szakember kiemeli,
mert az irritálja a bőrt és komoly problémákhoz vezethet.
„Ma már rengeteg fajta készítményt lehet kapni minden patikában, van sampon és oldat formájában is, csak ezeket érdemes használni. Lehet, hogy régen nem volt más megoldás, ezért folyamodtak a házi praktikákhoz, de ma már
vagy akár online is megrendelhet” – fejtette ki a szakorvos.
Legtöbb esetben a gyártó által javasolt 5–20 percig kell hagyni a fejbőrön a sampont vagy oldatot, hogy a termék kifejtse hatását. A kezelést általában egy hét múlva vagy a gyártó utasításai szerint meg kell ismételni, néha még többször is. Ez azért fontos, hogy az összes fejlődési stádiumban lévő parazitát kiirtsa a szer.
A legtöbb készítmény mellett sűrű fogú fésű is van a dobozban, hogy az elpusztult tetveket és a serkéket leszedjük a nedves hajról. Tincsenként haladva fésüljük át a hajat a tövektől a végekig, és minden tincs után töröljük a fésűt papírtörlőbe, majd öblítsük le, hogy ne maradjanak rajta tetvek és serkék.
Amennyiben a gyerek megtetvesedik, fontos, hogy a szülő értesítse az óvodai, iskolai szülői közösséget, hogy ők is megtegyék a megfelelő intézkedéseket, hiszen mindenki fejéről ki kell irtani, ha nem akarjuk, hogy ismét átterjedjen a parazita a már kikezelt fejre.
A magyarországi országgyűlésben mandátumot nyert politikai mindhárom párttal fel fogja venni a kapcsolatot az Erdély Magyar Szövetség, hogy nemzetpolitikai kérdésekről tárgyalhassanak. Az RMDSZ politikájától pedig elhatárolódnak.
Tizenegy kiemelkedő személyiség részesült elismerésben az erdélyi kulturális-közösségi életet gazdagító munkájáért Kolozsváron. A díjazottak között székelyföldi gyökerekkel rendelkező, nagyra becsült művészek, néprajzkutatók, történészek szerepelnek.
Nicușor Dan államfő egyeztetésre várja a Cotroceni-palotába szerdán a koalíciós pártok vezetőit.
Többnyire sikerült párbeszéddel meggyőzni azokat a kutya- és macskatartókat is, akik nem akarták beoltatni házi kedvenceiket veszettség ellen. Két esetben viszont szankcionálni kellett Hargita megyében.
Irodájában fogadja Magyar Péter leendő miniszterelnök Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kedden. Az egyeztetésen arról tárgyalnak, hogy a Tisza-kormány milyen módon tudja segíteni az erdélyi és a partiumi magyarságot – jelentette be a Tisza Párt elnöke.
A tanügyminisztérium jóváhagyta kedden a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét a 2026–2027-es tanévre.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ nem lép ki a kormányból, és nem vesz részt a PSD és a PNL közötti konfliktusban. A politikus úgy látja, a legsürgetőbb feladat most az ország gazdasági helyzetének stabilizálása.
A hőmérséklet olykor jelentős ingadozása várható a következő két hétben, és csapadékra is számítani lehet, főként ennek a hétnek az első napjaiban, majd április 27. után – derül ki az április 20. és május 3. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.
Gázvezeték cseréje miatt zárnak le egy utcát, két másikban az ivóvíz-szolgáltatás szünetelésére kell számítani kedden – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Ilie Bolojan hétfő este kijelentette, hogy „teljesen hibás és felelőtlen” a PSD döntése, amellyel megvonta tőle a politikai támogatást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is ellátja miniszterelnöki tisztségét, és biztosítja a kormányzást.
szóljon hozzá!