Fotó: Pinti Attila
A gyógytorna az egyik legősibb terápiás módszer, amelyet a megelőzésben, a gyógyításban és az elmúlt évtizedben rehabilitációra is használnak. Bizonyított jótékony hatását a legtöbb esetben vidékünkön csak akkor veszik igénybe, ha már nagy fájdalmai vannak a betegnek – mutatott rá Tamás-Nagy Hunor kinetoterapeuta.
2017. április 29., 10:412017. április 29., 10:41
A gyógytornának fontos szerepe van a sportsérülések megelőzésében, műtétekre való felkészítésben, és a műtétek után is alkalmazzák, hogy az ízületeket megerősítsék.
– fogalmazott a szakember.
Rámutatott, az egyik legfontosabb a gyógytorna alkalmazásakor a kitartás. A gyógytorna lényege a tehermentesítés, a mélyizmok megerősítése.
„Az orvos felállítja a diagnózist, ő dönti el, hogy kinek ajánlott. A gerincbántalmaknál van az akkut, szubakkut és a krónikus eset. A kezdeti fázisban levő bántalmaknál alapgyakorlatokat végzünk. Felmérjük a pácienst, megvizsgáljuk az akkori helyzetét, közösen kitűzzük a célokat, hogy mit szeretnénk elérni és fokozatosan haladunk afelé, hogy megszűnjön a fájdalom és jobban érezze magát a páciens. Egy gerincbántalomnál általában három hónapig ajánlott a kezelés, mert ez idő alatt elsajátítja a páciens a gyakorlatokat, és otthon is tudja végezni” – magyarázta a gyógytornász, a csíkszeredai Multimed Klinika munkatársa.
Azoknál, akik ülőmunkát végeznek, hamar kialakulhat a helytelen testtartás, ezért ajánlott fokozottan odafigyelni. A diákok esetében is egyre gyakoribb a hátgerincferdülés, ezt befolyásolja az is, hogy az iskolában hogyan ülnek, mennyit töltenek számítógép előtt, hogyan hordják a táskát.
„Előfordul, hogy összegörnyedve ül a páciens, megkérem, húzza ki magát, és három perc után jelzi, hogy fáj. Az lenne a normális, ha egyenesen tudnánk ülni. Kilencven százaléka a pácienseknek hátgerincproblémákkal keres fel, a fennmaradt tíz százalékban gyakori a bokaszalag és a keresztszalag szakadás. Ilyen esetekben átlagban két hét gyógytorna szükséges, hogy terhelni lehessen, rá tudjanak állni. Akinek bénulása van, addig kell gyógytornára járna, amíg el nem érjük a kitűzött célt.”
Hangsúlyozta, aki nem szokta meg terhelést, csak fokozatosan kezdjen tornázni, minden esetben ajánlott betartani a lépéseket.
Tamás-Nagy Hunor elmondta, azért jobb gyógytornász jelenlétével végezni a gyakorlatokat, még ha megtanulta is a páciens, mert a tapasztalat szerint otthon nem mindig végzik megfelelően a gyakorlatokat: kevesebb ismétlést végeznek, sietnek.
Úgy véli, mentalitásváltásra lenne szükség ahhoz, hogy az emberek még azelőtt forduljanak gyógytornászhoz, mielőtt valahol fájna.
„Dolgoztam külföldön is, ott nagyon keresett a gyógytorna, úgy látom, hogy itt is kezdik megérteni, hogy mi is az. Mert általában a masszázs kényelmesebb. Az is nagyon jó, csak más. Gyógytornával egybekötve a legjobb. Nálunk is vannak hátgerincrepedéses vagy agyvérzéses esetek, és a kettővel – masszázs és gyógytorna – nagyon hatásos eredményeket tudunk elérni. Vannak páciensek, akik bejönnek és kérdezik, hogy le kell-e vetkőzni a masszázshoz. El kell nekik magyarázni, hogy ez gyógytorna. Amikor elkezdjük a gyakorlatokat, egyszerűnek tűnik, viszont a végére elfáradnak. Az emberek kilencven százalékának nincs kitartása. Mondják, hogy egész életükben dolgoztak, sok a munkájuk, nem akarják ezt csinálni, nincs erre idejük. Van, aki nem is jön vissza. Annak, aki visszajön, egy-két alkalom után megtetszik, és látom, kedvvel csinálja, és változást is érez. De általában csak akkor jönnek, amikor már nagyon-nagyon fáj, és kipróbáltak csontkovácsot, krémet és minden otthoni gyógymódot. Ritka, aki megelőzésképp jön mondván: tudom, hogy rosszul ülök, még nincs probléma, de szeretném, ha nem is lenne.”
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!