Fotó: Pinti Attila
A gyógytorna az egyik legősibb terápiás módszer, amelyet a megelőzésben, a gyógyításban és az elmúlt évtizedben rehabilitációra is használnak. Bizonyított jótékony hatását a legtöbb esetben vidékünkön csak akkor veszik igénybe, ha már nagy fájdalmai vannak a betegnek – mutatott rá Tamás-Nagy Hunor kinetoterapeuta.
2017. április 29., 10:412017. április 29., 10:41
A gyógytornának fontos szerepe van a sportsérülések megelőzésében, műtétekre való felkészítésben, és a műtétek után is alkalmazzák, hogy az ízületeket megerősítsék.
– fogalmazott a szakember.
Rámutatott, az egyik legfontosabb a gyógytorna alkalmazásakor a kitartás. A gyógytorna lényege a tehermentesítés, a mélyizmok megerősítése.
„Az orvos felállítja a diagnózist, ő dönti el, hogy kinek ajánlott. A gerincbántalmaknál van az akkut, szubakkut és a krónikus eset. A kezdeti fázisban levő bántalmaknál alapgyakorlatokat végzünk. Felmérjük a pácienst, megvizsgáljuk az akkori helyzetét, közösen kitűzzük a célokat, hogy mit szeretnénk elérni és fokozatosan haladunk afelé, hogy megszűnjön a fájdalom és jobban érezze magát a páciens. Egy gerincbántalomnál általában három hónapig ajánlott a kezelés, mert ez idő alatt elsajátítja a páciens a gyakorlatokat, és otthon is tudja végezni” – magyarázta a gyógytornász, a csíkszeredai Multimed Klinika munkatársa.
Azoknál, akik ülőmunkát végeznek, hamar kialakulhat a helytelen testtartás, ezért ajánlott fokozottan odafigyelni. A diákok esetében is egyre gyakoribb a hátgerincferdülés, ezt befolyásolja az is, hogy az iskolában hogyan ülnek, mennyit töltenek számítógép előtt, hogyan hordják a táskát.
„Előfordul, hogy összegörnyedve ül a páciens, megkérem, húzza ki magát, és három perc után jelzi, hogy fáj. Az lenne a normális, ha egyenesen tudnánk ülni. Kilencven százaléka a pácienseknek hátgerincproblémákkal keres fel, a fennmaradt tíz százalékban gyakori a bokaszalag és a keresztszalag szakadás. Ilyen esetekben átlagban két hét gyógytorna szükséges, hogy terhelni lehessen, rá tudjanak állni. Akinek bénulása van, addig kell gyógytornára járna, amíg el nem érjük a kitűzött célt.”
Hangsúlyozta, aki nem szokta meg terhelést, csak fokozatosan kezdjen tornázni, minden esetben ajánlott betartani a lépéseket.
Tamás-Nagy Hunor elmondta, azért jobb gyógytornász jelenlétével végezni a gyakorlatokat, még ha megtanulta is a páciens, mert a tapasztalat szerint otthon nem mindig végzik megfelelően a gyakorlatokat: kevesebb ismétlést végeznek, sietnek.
Úgy véli, mentalitásváltásra lenne szükség ahhoz, hogy az emberek még azelőtt forduljanak gyógytornászhoz, mielőtt valahol fájna.
„Dolgoztam külföldön is, ott nagyon keresett a gyógytorna, úgy látom, hogy itt is kezdik megérteni, hogy mi is az. Mert általában a masszázs kényelmesebb. Az is nagyon jó, csak más. Gyógytornával egybekötve a legjobb. Nálunk is vannak hátgerincrepedéses vagy agyvérzéses esetek, és a kettővel – masszázs és gyógytorna – nagyon hatásos eredményeket tudunk elérni. Vannak páciensek, akik bejönnek és kérdezik, hogy le kell-e vetkőzni a masszázshoz. El kell nekik magyarázni, hogy ez gyógytorna. Amikor elkezdjük a gyakorlatokat, egyszerűnek tűnik, viszont a végére elfáradnak. Az emberek kilencven százalékának nincs kitartása. Mondják, hogy egész életükben dolgoztak, sok a munkájuk, nem akarják ezt csinálni, nincs erre idejük. Van, aki nem is jön vissza. Annak, aki visszajön, egy-két alkalom után megtetszik, és látom, kedvvel csinálja, és változást is érez. De általában csak akkor jönnek, amikor már nagyon-nagyon fáj, és kipróbáltak csontkovácsot, krémet és minden otthoni gyógymódot. Ritka, aki megelőzésképp jön mondván: tudom, hogy rosszul ülök, még nincs probléma, de szeretném, ha nem is lenne.”
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!