Vannak olyan gyógyászati segédeszközök, amik nélkül egy beteg nem tud élni, vagy ha tud is, az életminősége sérül. Ezek az eszközök abszolút prioritást élveznek a jóváhagyásnál. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az éjszakai légzéskiesés kezelésére szolgáló készülék is megtalálható már az egészségbiztosítási pénztár által finanszírozott gyógyászati segédeszközök között, és amióta felkerült erre a listára, folyamatosan nő az igény iránta.
2025. május 26., 08:012025. május 26., 08:01
2025. május 26., 08:302025. május 26., 08:30
Összesen 3,84 millió lejt számolt el gyógyászati segédeszközökre a múlt évben a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár. Ebből az összegből 7489 ilyen eszköz – a végtagprotézisektől a lélegeztetőgépeken át a hallókészülékekig – megvásárlását vagy bérlését biztosították a páciensek számára. Az intézmény 64, gyógyászati segédeszközöket forgalmazó céggel áll szerződéses viszonyban, és amint azt Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója kérdésünkre elmondta, e tekintetben jó az ellátás és a területi lefedettség is a megyében.
Meglepő, de amint a gyógyászati segédeszközök kategóriánkénti listázásából kiderül,
Erre az a magyarázat, hogy vannak olyan páciensek, akik folyamatosan ilyen készülék használatára szorulnak, a jóváhagyásokat azonban évente megújítja az egészségbiztosítási pénztár, így ezek a betegek és az általuk használt készülékek minden évben bekerülnek a nyilvántartásba.
A jóváhagyások számát tekintve egyébként a második helyen hallókészülékek állnak, 365 páciens kapott ilyen eszközt tavaly az egészségbiztosítási pénztár finanszírozásával.
Van egy másik, légzést segítő készülék is, amely egyre gyakrabban kerül be az egészségbiztosítási pénztár által a páciensek számára bérelt eszközök közé – tavaly összesen 69 beteg számára hagytak jóvá ilyen kategóriákba tartozó készülékeket. Ezek az éjszakai légzéskimaradás, vagy más néven alvási apnoé kezelésére szolgálnak.
A készülékek egy maszk révén enyhe légúti nyomást alkalmaznak, az enyhe túlnyomás pedig megakadályozza a légcső összezáródását és biztosítja az akadálytalan légzést alvás közben.
Fotó: Pixabay
„Ez egy viszonylag új dolog. Vannak, akiknek alvás közben néha kimarad a légzése – erre van ez a gyógyászati segítségeszköz, ami tavalyelőtt került fel a listára, és azóta sajnos egyre több ilyen igénylés van.
Vannak ugyanis olyan gyógyászati segédeszközök, amiknek csak a bérét fizetjük, főleg az ilyen lélegeztetőgépeknek. Azoknak a tulajdonosa az a cég, amellyel mi szerződéses állunk, és az felel azért, hogy a készülék működőképes legyen, a garanciális feltételeknek eleget tegyen, és rendszeresen végezze el azokat a technikailag szükséges lépéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a megfelelő paraméterek között működjön az a gép.
Ez az eszköz arra vigyáz, hogy a szervezet, főképpen az agy oxigénellátása folyamatos legyen alvás közben, és ne legyenek kimaradások. Akik ebben szenvednek, nem veszik ezt észre, pedig komoly károsodásokkal jár vagy járhat” – részletezte az eszköz működését és az alvási apnoé veszélyit Duda Tihamér.
A gyógyászati segédeszközöknek a betegek számára történő jóváhagyásának a kiállításáról a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója elmondta, ez az intézmény számára jóváhagyott költségvetési keret függvényében történik. Vannak azonban prioritások.
Vannak olyan gyógyászati segédeszközök, amik nélkül egy beteg nem tud élni, vagy ha tud is, az életminősége sérül. Ilyen például egy lélegeztetőgép, vagy a vastagbélműtét után biztosított zsákok, illetve a vizeletinkontinencia kezelésére szolgáló eszközök. Az ilyen jellegű gyógyászati segédeszközöket abszolút prioritást élveznek, ezeket azonnal jóváhagyja az egészségbiztosítási pénztár.
Fotó: Pixabay
A többi eszközt, valamint a különböző betegkategóriákat illetően azonban van egy prioritási sorrend, amit akkor alkalmaznak, ha nem elegendő a gyógyászati segédeszközökre a megye számára leosztott pénz. Ha például ilyen esetben egy gyermeknek, egy aktív személynek, valamint egy nyugdíjasnak ugyanolyan eszközre, például egy hallókészülékre van szüksége, akkor
– magyarázta a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Kérdésünkre azonban arról is tájékoztatott, hogy jelenleg nincsenek költségvetési nehézségek, mindössze egy enyhe csúszás van a gyógyászati segédeszközök jóváhagyásában.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy jelenleg a márciusi igénylések jóváhagyásánál tartanak. Az átfutási idő normális esetben is nagyjából egy hónap az olyan eszközök esetében, amelyek nem a sürgősségi kategóriába tartoznak, ugyanis az orvos által javasolt készülék felírása csak a havi zárás után, azaz következő hónapban jelenik meg az egészségbiztosítási pénztárnál, majd a szolgáltatásra vonatkozó ellenőrzési procedúrák után kapja meg a jóváhagyást – tájékoztatott Duda Tihamér.
2023 nyara óta könnyebbé vált a gyógyászati segédeszközök jóváhagyásának igénylése, ugyanis a szakorvos által kiállított receptet, valamint a többi szükséges dokumentumot a biztosított személy nevében bárki benyújthatja az egészségbiztosítási pénztárhoz, kivéve a gyógyászati segédeszközöket forgalmazó cégek képviselőit.
Fotó: Pixabay
A dokumentumokat postai vagy elektronikus úton is el lehet juttatni az intézményhez. A kérelem jóváhagyása esetén az erről szóló határozatot a kedvezményezett, első- vagy másodfokú hozzátartozója, házastársa vagy törvényes képviselője is átveheti az egészségbiztosítási pénztárnál, de kérésre postai úton is elküldi azt is intézmény. Ezzel a határozattal kell felkeressenek egy szakcéget, azaz bármelyik gyógyászati segédeszközöket forgalmazó vállalkozást, amely szerződéses viszonyban áll az egészségbiztosítóval.
Érdemes azt is tudni, hogy
„Vegyünk egy konkrét példát, egy hallókészüléket. A hallókészüléknek az alapára, amit mi majd ki fogunk fizetni, mondjuk 1700 lej körül van. Ezért a páciens már fog kapni egy hallókészüléket. Ellenben ha valaki egy performánsabbat, jobb minőségűt akar, akkor ki tudja fizetni a gyógyászati segédeszközöket forgalmazó cégnél a különbséget, és megkaphatja azt a készüléket” – ismertette a különbözetfizetéssel történő eszközbeszerzés módját Duda Tihamér.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
Elmosott egy ideiglenes hidat a nagy mennyiségű víz Palánkán, emiatt három település vált megközelíthetetlenné Bákó megyében.
Jelenleg is dolgoznak a mikóújfalusi ideiglenes híd helyreállításán, amit hétfőn este elsodort az ár. A Kovászna megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a Hatodra vezető átkelőt szerdán nyithatják meg a forgalom előtt, ha az időjárás is engedi.
Demkó Attila, közismert magyarországi biztonságpolitikai szakértő tart előadást Háború Ukrajnában címmel június 1-jén Csíkszeredában.
Harmadfokú (vörös jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 11 megye folyóira.
Medve kóborol Csíkszeredában, a Hajnal utcában, a lakókat Ro-Alert üzenetben értesítették a hatóságiak.
Nyárádszeredában is készültségben vannak, figyelik a Nyárád vízszintjét és tájékoztatják a lakosságot.
szóljon hozzá!