A gyermektáborok egy részét nem jelentik be a szervezők az egészségügyi szakhatóságnál, pedig így megelőzhetők lennének a nagyobb bajok
Fotó: Haáz Vince
„Amikor a szülő kérdezi, akkor tábor, amikor mi kérdezzük, akkor csak egy baráti társaság, akik összegyűltek” – ez a gyermektáborok egy részének a megszervezésével kapcsolatos tapasztalata a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjének. Mivel a táborok egy részét a szervezők nem jelentik be az egészségügyi szakhatóságnál, Tar Gyöngyi azt javasolja a szülőknek, nagy körültekintéssel válasszák ki azt a tábort, ahová elengedik gyermeküket.
2024. július 10., 07:572024. július 10., 07:57
Javában tart már a nyár, ám mivel a tanévnek csak nemrég lett vége, a nyári táborok szezonja csak mostanában robban be igazán. A kínálat évről-évre egyre csak bővül, se szeri, se száma a nyelv-, zene-, tánc-, napközis-, lovas-, kézműves-, sport-, kaland- és minden más, tematikus vagy kevésbé tematikus gyermektábornak, csakhogy nem mindegyiket szervezik meg a vonatkozó előírásoknak megfelelően.
Sok tábort például nem jelentenek be az egészségügyi szakhatóságnál, ennek pedig vannak veszélyei, ráadásul éppen a táborozókra nézve.
vagy mondjuk a spórolás jegyében szalámimaradék-levest kapnak a gyermekek, akiknek a szülei egyébként leggyakrabban a gyermektáborok árára panaszkodnak.
Fotó: Haáz Vince
„Dehogynem kötelező, van erre törvény, a szervezők be kellene jelentsék. De gyakran az van, hogy amikor a szülő kérdezi, akkor tábor, amikor mi kérdezzük, akkor csak egy baráti társaság, akik összegyűltek.
– részletezte a helyzetet Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője arra a kérdésünkre, hogy kötelező-e bejelenteni a táborokat az igazgatóságnál, vagy csak ajánlott.
Fotó: Haáz Vince
A bejelentések elmulasztásának okára vonatkozó kérdésünkre a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta, az egyik ok az a mentalitás lehet, hogy nem jó, ha mindenhol tudnak a táborszervezésről, a másik valószínűleg a tájékozatlanság.
Ha írnak az igazgatóságnak, az intézmény tájékoztatja őket arról, hogy egészségügyi szempontból mire kell figyelni a tábor lebonyolításakor, például a szemét tárolásánál, eltakarításánál stb. A táborok mindegyikét igyekeznek meglátogatni – hogy a helyszínen tekintsék meg a körülményeket –, de ez nem mindig sikerül, ha egyszerre sok tábor zajlik, a be nem jelentett táborok helyszínén pedig értelemszerűen nem is tudják megvizsgálni az egészségügyi feltételeket.
Fotó: Haáz Vince
„Minden szülőnek azt tudom tanácsolni, hogy nagyon nagy körültekintéssel és odafigyeléssel válassza ki a tábort a gyerekének, mert ha az nem egy bejelentett tábor, ahol biztosítják például a jó minőségű ivóvizet, akkor abból baj lehet.
– fogalmazott Tar Gyöngyi. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy az igazgatósághoz bármikor fordulhatnak a szülők és a táborszervezők is, de sokkal jobb az, ha előre kapnak bejelentést a megtartandó táborokról, mintha a mentőszolgálattól vagy a sürgősségi osztálytól tudják meg, úgy, hogy kiderül, harminc gyerek kórházba került.
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt években több alkalommal is megtörtént, hogy gyermekek kerültek kórházba Hargita megyei gyermektáborokból, leggyakrabban a táborhely nem megfelelő vezetékes ivóvize volt ennek az oka.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
1 hozzászólás