A gyermektáborok egy részét nem jelentik be a szervezők az egészségügyi szakhatóságnál, pedig így megelőzhetők lennének a nagyobb bajok
Fotó: Haáz Vince
„Amikor a szülő kérdezi, akkor tábor, amikor mi kérdezzük, akkor csak egy baráti társaság, akik összegyűltek” – ez a gyermektáborok egy részének a megszervezésével kapcsolatos tapasztalata a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjének. Mivel a táborok egy részét a szervezők nem jelentik be az egészségügyi szakhatóságnál, Tar Gyöngyi azt javasolja a szülőknek, nagy körültekintéssel válasszák ki azt a tábort, ahová elengedik gyermeküket.
2024. július 10., 07:572024. július 10., 07:57
Javában tart már a nyár, ám mivel a tanévnek csak nemrég lett vége, a nyári táborok szezonja csak mostanában robban be igazán. A kínálat évről-évre egyre csak bővül, se szeri, se száma a nyelv-, zene-, tánc-, napközis-, lovas-, kézműves-, sport-, kaland- és minden más, tematikus vagy kevésbé tematikus gyermektábornak, csakhogy nem mindegyiket szervezik meg a vonatkozó előírásoknak megfelelően.
Sok tábort például nem jelentenek be az egészségügyi szakhatóságnál, ennek pedig vannak veszélyei, ráadásul éppen a táborozókra nézve.
vagy mondjuk a spórolás jegyében szalámimaradék-levest kapnak a gyermekek, akiknek a szülei egyébként leggyakrabban a gyermektáborok árára panaszkodnak.
Fotó: Haáz Vince
„Dehogynem kötelező, van erre törvény, a szervezők be kellene jelentsék. De gyakran az van, hogy amikor a szülő kérdezi, akkor tábor, amikor mi kérdezzük, akkor csak egy baráti társaság, akik összegyűltek.
– részletezte a helyzetet Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője arra a kérdésünkre, hogy kötelező-e bejelenteni a táborokat az igazgatóságnál, vagy csak ajánlott.
Fotó: Haáz Vince
A bejelentések elmulasztásának okára vonatkozó kérdésünkre a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta, az egyik ok az a mentalitás lehet, hogy nem jó, ha mindenhol tudnak a táborszervezésről, a másik valószínűleg a tájékozatlanság.
Ha írnak az igazgatóságnak, az intézmény tájékoztatja őket arról, hogy egészségügyi szempontból mire kell figyelni a tábor lebonyolításakor, például a szemét tárolásánál, eltakarításánál stb. A táborok mindegyikét igyekeznek meglátogatni – hogy a helyszínen tekintsék meg a körülményeket –, de ez nem mindig sikerül, ha egyszerre sok tábor zajlik, a be nem jelentett táborok helyszínén pedig értelemszerűen nem is tudják megvizsgálni az egészségügyi feltételeket.
Fotó: Haáz Vince
„Minden szülőnek azt tudom tanácsolni, hogy nagyon nagy körültekintéssel és odafigyeléssel válassza ki a tábort a gyerekének, mert ha az nem egy bejelentett tábor, ahol biztosítják például a jó minőségű ivóvizet, akkor abból baj lehet.
– fogalmazott Tar Gyöngyi. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy az igazgatósághoz bármikor fordulhatnak a szülők és a táborszervezők is, de sokkal jobb az, ha előre kapnak bejelentést a megtartandó táborokról, mintha a mentőszolgálattól vagy a sürgősségi osztálytól tudják meg, úgy, hogy kiderül, harminc gyerek kórházba került.
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt években több alkalommal is megtörtént, hogy gyermekek kerültek kórházba Hargita megyei gyermektáborokból, leggyakrabban a táborhely nem megfelelő vezetékes ivóvize volt ennek az oka.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás