
Az ilyen történetek tanulságként szolgálhatnának a szülők számára a gyermektábor kiválasztását illetően
Fotó: Pethő Melánia
A rosszullétre panaszkodó első két gyermeket a Gyilkostótól a Neamț megyei Békás település kórházába vitték, majd amikor aggasztóvá vált a helyzet és mentőt kellett hívjanak, mert egyre több gyermek lett rosszul, a Hargita megyei szakhatóságok csak akkor szereztek tudomást a történtekről. A panzió, ahol a nem bejelentett gyermektábort tartották, már megkapta az első bírságot, noha a kivizsgálás még csak most kezdődött. A történet a szülők számára tanulságként is szolgálhat a gyerektáborok kiválasztását illetően.
2023. augusztus 23., 14:072023. augusztus 23., 14:07
Ételmérgezés történhetett egy gyilkostói panzióban, ahol 6–8 gyermek lett rosszul, kettőt pedig mentő vitt kórházba kedden emésztőrendszeri panaszok miatt. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság és a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság egyaránt kivizsgálást indított az ügyben.
A panzióba a napokban érkezett meg 36 gyermek Konstanca megyéből, akiket egy Konstanca megyei magáncég által megszervezett gyermektáborba fizettek be szüleik.
Amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője tájékoztatta a Székelyhont, a 13 éves korú gyerekek közül kezdetben csak ketten voltak rosszul, ám őket – „nem tudni, kinek a nagyszerű ötletére” – a szomszédos Neamț megyei Békás kórházába vitték. Békás egyébként 33 kilométerre található Gyilkostó településtől, Gyergyószentmiklós közelebb lett volna, hiszen az csak 26 kilométerre van.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Szerinte azonban a Neamț megyei egészségügyi szakhatóság sem kapott értesítést a történtekről, ugyanis az bekerült volna a népegészségügyi igazgatóság országos riasztási rendszerébe, és azt látták volna Hargita megyében is, de nem láttak ilyen értesítést a békási kórház részéről.
„Amikor már kezdett aggasztóvá válni a helyzet, mert más gyerekek is rosszul lettek, kihívták a mentőt, és akkor a mentőszolgálat értesített minket, így tegnap este óta, éjszakába nyúlóan megkezdtük a vizsgálatokat.
De a vizsgálat zajlik, mert nem tartották be az előírásokat, a panziónak nem volt félretéve ételmintája, ami kötelező módon kellett volna legyen, tehát mi nem tudtuk azt megvizsgálni” – közölte a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, kitérve arra is, hogy ezért a panzió már megkapta az első bírságot.
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egyébként
Amúgy még nem nyert igazolást, hogy a panzióban történt ételmérgezés, ám ez a valószínűbb eshetőség, ugyanis a gyermekek már egy napja ott tartózkodtak és mind ugyanazokat a tüneteket mutatták: hányinger, rossz közérzet, hőemelkedés, néhányuknál pedig hasmenés is jelentkezett. Az igazgatóság bekérte a székletmintákat a kórháztól, de panzióban vízmintát is vettek, és egyéb körülményeket is vizsgálnak az ankét során.
Vizsgálatot indított az ügyben Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság is. István Róbert, a szakhatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, ők elsősorban a konyhát vizsgálják ilyenkor, megnézik, mikor történt az utolsó fertőtlenítés, van-e szerződésük ilyen szakvállalkozással, ellenőrzik az ételekhez felhasznált alapanyagok kísérődokumentumait,
Mintát vesznek ugyanakkor a panzióban használt vízből is, ugyanis a tapasztalataik alapján a Gyilkos-tó környékén a víz okozza a leggyakoribb problémákat, vezetékes víz hiányában ugyanis saját kutakat működtetnek ott a vendéglátóhelyek.
Tavaly is történt egy hasonló eset, ott is ez volt az ok, ám az súlyosabb ügy volt, ugyanis annak a panziónak, amelyben az a gyermektábor működött, engedélye sem volt közétkeztetésre, így az 50 ezer lejes bírság mellett a működését is felfüggesztették és a rendőrség is kivizsgálást indított ellenük. Az is egy hasonló gyermektábor volt, nem volt bejelentve a tanfelügyelőségnél, és egy kolozsvári magáncég egy Neamț megyeivel közösen szervezte temesvári gyermekeknek – magyarázta a szakhatóság vezetője.
Tar Gyöngyi is felelevenítette a tavalyi esetet, hangsúlyozva, hogy az ilyen történetek tanulságként szolgálhatnának a szülők számára a gyermektábor kiválasztását illetően.
„Kérem a szülőket, gondoljanak bele abba, hogy ha olcsó valami és az interneten hirdetik, az nem biztos, hogy jó is, és megbízható. Vannak ilyen magáncégek, akik beszedik a pénzt, abból valamennyit leszerződnek, meghirdetik az interneten és ráharapnak a szülők. Én igyekeztem a sajtó segítségével is elmondani a nyár elején, hogy
Mi bekértük hivatalosan a tanfelügyelőségtől is ezt, és minden helyszínt, amit bejelentettek, meglátogattunk előre, hogy ne utólag legyen baj, tehát hogy előre ellenőrizzük le, hogy rendben van-e az ivóvízforrás, az élelemtárolás, a szállásolás, a higiéniai körülmények, a vécék száma stb. De ha ilyen magánakciók történnek, ha nem hivatalos a szervezés, akkor ott nagy a kockázat, és ezt a szülőknek tudniuk kell” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás