Az ilyen történetek tanulságként szolgálhatnának a szülők számára a gyermektábor kiválasztását illetően
Fotó: Pethő Melánia
A rosszullétre panaszkodó első két gyermeket a Gyilkostótól a Neamț megyei Békás település kórházába vitték, majd amikor aggasztóvá vált a helyzet és mentőt kellett hívjanak, mert egyre több gyermek lett rosszul, a Hargita megyei szakhatóságok csak akkor szereztek tudomást a történtekről. A panzió, ahol a nem bejelentett gyermektábort tartották, már megkapta az első bírságot, noha a kivizsgálás még csak most kezdődött. A történet a szülők számára tanulságként is szolgálhat a gyerektáborok kiválasztását illetően.
2023. augusztus 23., 14:072023. augusztus 23., 14:07
Ételmérgezés történhetett egy gyilkostói panzióban, ahol 6–8 gyermek lett rosszul, kettőt pedig mentő vitt kórházba kedden emésztőrendszeri panaszok miatt. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság és a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság egyaránt kivizsgálást indított az ügyben.
A panzióba a napokban érkezett meg 36 gyermek Konstanca megyéből, akiket egy Konstanca megyei magáncég által megszervezett gyermektáborba fizettek be szüleik.
Amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője tájékoztatta a Székelyhont, a 13 éves korú gyerekek közül kezdetben csak ketten voltak rosszul, ám őket – „nem tudni, kinek a nagyszerű ötletére” – a szomszédos Neamț megyei Békás kórházába vitték. Békás egyébként 33 kilométerre található Gyilkostó településtől, Gyergyószentmiklós közelebb lett volna, hiszen az csak 26 kilométerre van.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Szerinte azonban a Neamț megyei egészségügyi szakhatóság sem kapott értesítést a történtekről, ugyanis az bekerült volna a népegészségügyi igazgatóság országos riasztási rendszerébe, és azt látták volna Hargita megyében is, de nem láttak ilyen értesítést a békási kórház részéről.
„Amikor már kezdett aggasztóvá válni a helyzet, mert más gyerekek is rosszul lettek, kihívták a mentőt, és akkor a mentőszolgálat értesített minket, így tegnap este óta, éjszakába nyúlóan megkezdtük a vizsgálatokat.
De a vizsgálat zajlik, mert nem tartották be az előírásokat, a panziónak nem volt félretéve ételmintája, ami kötelező módon kellett volna legyen, tehát mi nem tudtuk azt megvizsgálni” – közölte a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, kitérve arra is, hogy ezért a panzió már megkapta az első bírságot.
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egyébként
Amúgy még nem nyert igazolást, hogy a panzióban történt ételmérgezés, ám ez a valószínűbb eshetőség, ugyanis a gyermekek már egy napja ott tartózkodtak és mind ugyanazokat a tüneteket mutatták: hányinger, rossz közérzet, hőemelkedés, néhányuknál pedig hasmenés is jelentkezett. Az igazgatóság bekérte a székletmintákat a kórháztól, de panzióban vízmintát is vettek, és egyéb körülményeket is vizsgálnak az ankét során.
Vizsgálatot indított az ügyben Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság is. István Róbert, a szakhatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, ők elsősorban a konyhát vizsgálják ilyenkor, megnézik, mikor történt az utolsó fertőtlenítés, van-e szerződésük ilyen szakvállalkozással, ellenőrzik az ételekhez felhasznált alapanyagok kísérődokumentumait,
Mintát vesznek ugyanakkor a panzióban használt vízből is, ugyanis a tapasztalataik alapján a Gyilkos-tó környékén a víz okozza a leggyakoribb problémákat, vezetékes víz hiányában ugyanis saját kutakat működtetnek ott a vendéglátóhelyek.
Tavaly is történt egy hasonló eset, ott is ez volt az ok, ám az súlyosabb ügy volt, ugyanis annak a panziónak, amelyben az a gyermektábor működött, engedélye sem volt közétkeztetésre, így az 50 ezer lejes bírság mellett a működését is felfüggesztették és a rendőrség is kivizsgálást indított ellenük. Az is egy hasonló gyermektábor volt, nem volt bejelentve a tanfelügyelőségnél, és egy kolozsvári magáncég egy Neamț megyeivel közösen szervezte temesvári gyermekeknek – magyarázta a szakhatóság vezetője.
Tar Gyöngyi is felelevenítette a tavalyi esetet, hangsúlyozva, hogy az ilyen történetek tanulságként szolgálhatnának a szülők számára a gyermektábor kiválasztását illetően.
„Kérem a szülőket, gondoljanak bele abba, hogy ha olcsó valami és az interneten hirdetik, az nem biztos, hogy jó is, és megbízható. Vannak ilyen magáncégek, akik beszedik a pénzt, abból valamennyit leszerződnek, meghirdetik az interneten és ráharapnak a szülők. Én igyekeztem a sajtó segítségével is elmondani a nyár elején, hogy
Mi bekértük hivatalosan a tanfelügyelőségtől is ezt, és minden helyszínt, amit bejelentettek, meglátogattunk előre, hogy ne utólag legyen baj, tehát hogy előre ellenőrizzük le, hogy rendben van-e az ivóvízforrás, az élelemtárolás, a szállásolás, a higiéniai körülmények, a vécék száma stb. De ha ilyen magánakciók történnek, ha nem hivatalos a szervezés, akkor ott nagy a kockázat, és ezt a szülőknek tudniuk kell” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
1 hozzászólás