Egykori használati tárgyak vándoroltak a házak padlásáról, színekből és csűrökből a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum raktárába. Aztán az intézmény alkalmazottai gondoltak egyet, és kiállítássá állították össze az eszközöket.
2016. június 29., 13:532016. június 29., 13:53
Dr. Szőcs Levente néprajzkutató koncepciója alapján, Sándor Lehel és Kémenes Kinga konzervátorok kétkezi munkája révén, valamint a többi kolléga segítségével, az igazgató pártfogásával jött létre a kiállítás. Külsősök is megtámogatták az ötletet, így még friss darabok is kerültek a gyűjteményhez.
Mindennek célja és oka volt a múltban – erre is felhívja a figyelmet minden darab. A mesterek hajdan nem a szépséget tartották elsőrendűnek, hanem a funkciót, s ha már minden nap kézbe kellett venni az eszközt, meg is cifrázták, hogy a szemnek is tetsszen. A konyhai ruhákban, az átalvetőkben vagy sajtzsákban sem a szépség kedvéért van beleszőve egy kis piros szalag, és nem ez volt a célja a sajtár fülére bogozva sem. Az egykori ember hitte: van hatalma, hogy a mindennemű rosszat távol tartsa.
Óriásfényképek visznek vissza a múltba, melyek – akár az egykori szerszámok – többszörös célt szolgálnak, hiszen a térelosztó szerepét is betöltik. Így jutunk be az esztenáról a főpásztor vagy bács lakhelyére, és a tejfeldolgozáshoz szükséges eszközök, edények mellett megjelennek a mindennapi élet eszközei: a kokojzaszedő, a kászú és borító, de a gyógynövények vagy szárítás céljával felfűzött hiripszeletek is.
Érdemes feltenni a kérdést az idegenvezetőnek, mi is az a farkalló, kit segít a talabor? Zsindely vagy dránica, és mi is köztük a különbség? Vagy mit keres a falábú inas egy asztalosműhelyben? Ki nem tudja, kérdezze meg, mit jelent a „szőr mentire” elnevezés, amikor épp a gyalupadnál járnak. A kerekesnél kész kincs fogad, itt tudjuk meg, mit is fed a cirkalom-fogalom, mert nem mindegy, milyen ívet kap a kerékfal. A kádárok körében is friss tudást szerzünk. Bizony, nem dicséret, ha egy fehérnépre azt mondják, nagy az ontorája, mert az nem a nagylelkűség szinonimája. A famegmunkálás mesterművét is láthatjuk egy tárlóban. Készítője csomafalvi, és 1933 óta érdemes csodájára járni, hisz még a tokja sem hétköznapi.
Nagyobb tér következik, melyet a kovács fog össze. Ő más mesterember, mint a cipész, akinek mindig vásott a lábbelije. Neki, a szerszámkészítőnek van a legtöbb szerszáma, a hozzáértők szerint ez akár kétszázféle is lehet. És van fújtatója, amely nagy segítség abban, hogy keze alatt a vas mint vaj formálódjon. Ő az, aki patkót készít az állatok lábára, és ha az igavonó kiöregszik, bőre-szőre sem vész kárba. Hallottak már kefekötőről? Itt láthatják szerszámait. De ugyanitt lehet kalapot emelni a kalapos mesterség előtt, betekinteni egy mészároshoz, és csodálkozni hosszasan azon, ha nincs villany, kinek jut eszébe hűtőszekrényt kitalálni? Bár az is nagy kérdés, miért kell ennyit magyarázni cirkalmas mondatokkal azt, mi látásra érdemes, tudásfejlesztéshez öregnek-fiatalnak melegen ajánlott.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!