Fotó: Veres Nándor
Csík- és Gyergyószéken még várni kell a hó olvadására, Udvarhelyszéken szépek a vetések, nem szenvedtek fagykárt. A tavalyi rendkívűli szárazság miatt viszont továbbra sincs elegendő víz a talajban.
2013. március 10., 17:592013. március 10., 17:59
2013. március 10., 18:292013. március 10., 18:29
Várni kell még egy-két hetet a hó olvadására Csík- és Gyergyószéken, Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén viszont már elolvadt, több helyen már a tavaszi mezőgazdasági munkálatokat is elkezdték a gazdák. Aránylag szépek a vetések Udvarhelyszéken, nem szenvedtek fagykárokat – tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Valójában nem is a fagykár jelentette a legnagyobb veszélyt a vetésekre idén, hanem a vastag hóréteg miatt előforduló hópenész, de végül nem alakult ki ez a gombás megbetegedés – mondta el az igazgató. Csík- és Gyergyószéken a fagyok miatt lassabban olvad a hó, Udvarhelyszéken viszont a déli fekvésű területeken, illetve ott, ahol a talaj állapota ezt lehetővé teszi, már nekifogtak a gazdák a tavaszi munkálatoknak és az elmaradt szántások elvégzésének. Éppen emiatt nem lenne jó, ha nagy mennyiségű csapadék esne, noha továbbra is vízhiány van a talajban – fejtette ki Török Jenő. Az ideális az lenne, ha fokozatosan nőne a nedvesség a talajban, így az a mezőgazdasági munkálatokat sem akadályozná.
A hóolvadás valamelyest pótolta a múlt év rendkívül száraz kilenc hónapja során kialakult vízhiányt, de a talaj mélyebb rétegeinek nedvességtartalma továbbra sem megfelelő, sőt, Udvarhelyszéken már több gazda is panaszkodott, hogy a szél a föld felső rétegét is kiszárította – mondta el a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A múlt év végi 110 literes négyzetméterenkénti csapadékhiány mostanra a felére csökkent, de az elmúlt hónapokban is inkább az volt a jellemző, hogy a sokévi átlag alatt maradt a havi csapadékmennyiség. A novemberi átlag négyzetméterenként 31,2 liter, ehhez képest csak 13,4-et mértek a múlt év utolsó előtti hónapjában. Csak december volt csapadékban gazdag, akkor a 27 literes átlaghoz képest 55–62 liternyi csapadékot mértek a megye különböző részein. Január viszont rendkívül száraz volt, csak 6,9 liternyi csapadék esett, szemben a 27,3 literes átlagmennyiséggel. Februárban viszont javult a helyzet, ugyanis 22,2 liter csapadékot mértek négyzetméterenként, és ez megközelíti a 25,3 literes sokévi átlagot – tudtuk meg Török Jenőtől. Az igazgató azt is közölte, az ideálishoz képest négyzetméterenként mintegy 50 liternyi víz hiányzik még a talajból.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!