Múlt évhez viszonyítva nőtt a területalapú támogatást igénylők száma Hargita megyében. A benyújtott kérések pontos számát még nem összesítették, de a határidő végére meghaladta a 29 ezret.
2012. május 15., 17:492012. május 15., 17:49
2012. május 15., 18:152012. május 15., 18:15
Befejeződött kedden a 2012-es területalapú támogatások (SAPS) igénylésének első szakasza. A Hargita Megyei Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizető Ügynökségtől (APIA) kapott információk szerint kedden kevéssel a határidő vége előtt már több mint 29 ezer kérés érkezett be az ügynökséghez, az intézmény illetékesei szerint idén több igénylést adtak le a Hargita megyei gazdák, mint múlt évben, a kérésekben feltüntetett összterületek mértéke viszont nagyjából ugyanannyi maradt, mint 2011-ben, azaz hozzávetőleg 185 ezer hektár.
Ennek épp az ellenkezője lenne ideális, azaz ha kevesebb gazda igényelné a támogatást, nagyobb, összefüggő földterületekre, ugyanis ebben az esetben jóval kevesebb adminisztratív munkával járna az igénylési folyamat – mondta el Haschi András, a megyei mezőgazdasági és intervenciós kifizető ügynökség vezetője. Ez a mezőgazdasági területek adásvétele révén valósulhatna meg. Haschi András ugyanakkor hozzáfűzte, nem nagyon lát esélyt arra, hogy csökkenjen a területalapú támogatást kérő gazdák száma, a nadrágszíjparcellák száma viszont csökkenhetne, ha tulajdonosaik egymás között úgy cserélgetnék a földeket, hogy a sok kis parcella helyett kevesebb, de nagyobb, összefüggő területhez jusson mindenikük. Erre több helyen is van már próbálkozás Hargita megyében, az intézményvezető egy gyergyóremetei példát említett, ahol svájci pénzalapokból finanszírozzák a mintaértékű projektet, amely a mezőgazdasági minisztériumban is bemutatásra került.
Egyébként a korábbi évekhez hasonlóan nagyon sok Hargita megyei gazda idén is az utolsó pillanatokban adta le kérését az APIA Hargita megyei kirendeltségénél, Haschi András sorokról és tumultusról számolt be kedden délután. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy bár lejárt az első igénylési fázis, május 16. és június 11. között még fogadják a kéréseket, de a későknek számolniuk kell azzal, hogy az igénylés benyújtásáig naponta veszítenek egy százalékot a területalapú támogatás értékéből.
Idéntől már csak elektronikus formában adhatják le kérésüket a gazdák, de mint megtudtuk, többségük – a polgármesteri hivatalokban vagy a gazdaképviseleteknél kapott segítséggel – már tavaly is így járt el, így idén még a múlt évinél is kevesebb bonyodalommal járt az igénylés.
A többszöri ellenőrzést követően országos szinten leghamarabb december elsején kezdik el folyósítani a gazdáknak a területalapú támogatást, de elképzelhető, hogy októbertől idén is kaphatnak előleget. Haschi András azt is elmondta, hogy a juttatás pontos értékét még nem tudni, de várhatóan 10 euróval lesz nagyobb a múlt évinél, azaz hektáronként 110 euró, amiből 100-at kapnak kézhez a gazdák.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!