Fotó: Veres Nándor
Jelentős terméskiesést okoz az elmúlt hónap forró és csapadékmentes időjárása nemcsak a megyében, hanem az egész ország területén. Emiatt kormányrendelet-tervezetet készít a pénzügy- illetve a mezőgazdasági minisztérium, amelyhez a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság szakembereinek javaslatait is várják. A cél a szárazság és aszály okozta károk miatt csökkenteni vagy törölni a kiszabott mezőgazdasági adót.
2015. július 31., 14:512015. július 31., 14:51
Amennyiben nem esik hamarosan kellő mennyiségű csapadék, jelentős terméskiesésre lehet számítani a pityóka esetében, ugyanakkor a gabonatermésnek sem kedvezett az idei időjárás. Mivel az elmúlt hetekben nem volt jelentős csapadék Hargita megyében, most már bizonyos, hogy a gazdák idén jóval kevesebb termést gyűjthetnek be parcelláikról, mint egy évvel korábban. Mint azt Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, a megyében 2012-ben volt az ideihez hasonló terméskiesés a pityókánál, akkor 9650 kilót gyűjthettek be hektáronként.
Mivel országos szinten problémát jelent a szárazság, a pénzügy-minisztérium a mezőgazdasági minisztériummal közösen kormányrendelet-tervezetet készít a szárazság és aszály okozta károk enyhítésére. Ehhez kérték szerdán a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság segítségét is, ahol csütörtökön tartottak megbeszélést ezzel kapcsolatban – számolt be az igazgató. Kifejtette: azt szeretnék elérni, hogy a szárazság okozta károk miatt csökkentsék vagy töröljék el a mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet megvalósítókra kiszabott mezőgazdasági adót. „Azokat a javaslatainkat írtuk össze, amelyekkel elérhetjük, hogy Hargita megye is részesüljön adócsökkentésben vagy adóeltörlésben a szárazságok miatt. A pityókatermesztők esetében elég nagy az adó – habár három éve részben csökkentették –, jó lenne tovább mérsékelni azt. Jelenleg úgy néz ki, hogy ráfizetéses lesz idén a pityókatermesztés, hiszen ilyen nagy terméskiesésnél a jövedelem elúszik” – mutatott rá.
„Eltelt egy hónap – június 26-ától július 25-éig –, és nem volt eső. Helyenként egy-egy keveset esett, de az 5 milliméternél kevesebb csapadék semmit nem jelent, hiszen nem ér el a növény gyökeréig, csak a port veri el, és esetleg felfrissíti a leveleket” – ismertette a megyei helyzetet Török Jenő. Hozzátette, múlt hét végén volt ugyan eső, de az sem általánosan, egy községen belül is számottevően eltért a lehullott csapadékmennyiség. Szépvízt említette példaként, ahol a település felső felében mintegy 25 liter csapadék hullott négyzetméterenként – és jégeső is volt –, míg a falu alsó felében mindössze négy-hat liter csapadék esett. Érdekesnek találta, hogy a városban és ahol a hegyek húzódnak, ott esett, a medence közepén pedig, ahol mezőgazdasági parcellák vannak, ott nem.
A száraz időszak nemcsak Csíkban, hanem országos szinten is gondokat okoz: Moldvában már három hónapja van szárazság, Hargita megyékben pedig 25 napja semmit nem gyarapodtak a burgonyák, mivel éppen akkor nem esett, amikor a növénynek a legnagyobb szüksége lett volna rá. A csapadékmentes időszak önmagában még nem okozott volna ekkora kárt, de a napközbeni 30-33 Celsius-fokos hőmérséklet a homokos, kavicsos talajokon 50 Celsius-fok körül alakult. Ilyen körülmények között pedig nem tud növekedni a burgonya – summázta Török.
Előzetes becsléseik szerint Csíkban jelenleg a terméskiesés 25-45 százalék között mozog a pityóka esetében, ez változik a fajta, a parcella milyensége és az ültetés idejének függvényében. A megyében pityókával beültetett területek 50-60 százalékából középkorai és középkései fajták termését várják, amelyeken már nem segít a következő időszakban lehulló csapadékmennyiség sem. Elkezdték a búza aratását, ebben az esetben nem olyan jelentős a terméskiesés – a mezőgazdálkodók a vártnál 10-15 százalékkal kevesebbet takaríthatnak be. S habár szépen indultak, gondok vannak a tavaszi kultúráknál, a kukoricánál, a silókukoricánál, a takarmánynövényeknél és a kaszálóknál is, amelyeknek nagy szükségük lenne a további esőzésekre – értékelt a szakember.
A kormánybiztosi hivatalok – a kormány kérésére – a héten elkezdték a mezőgazdasági kultúrákban keletkezett szárazságkárok felmérését a megyei mezőgazdasági igazgatóságok közreműködésével – avatott be az intézményvezető. Megjegyezte, a gazdák és a nagyobb mezőgazdasági termelők az aszály okozta kárbejelentéseiket – a későbbi minimis-támogatás reményében – a helyi polgármesteri hivataloknál megtalálható formanyomtatványok által jelezhetik. A jelentés jogosságát, a kultúrákban keletkezett terméskiesést egy bizottság méri majd fel, amelyet az önkormányzat, a mezőgazdasági igazgatóság és a sürgősségi helyzetekért felelős helyi bizottság képviselői alkotnak.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
szóljon hozzá!