Fotó: Balázs Katalin
Nemrég tábla került ki a Magasbükk-tó partjára: ne szennyezd a vizet. Ez a veszély nem áll fenn, szerdán a tó vizét leeresztették. Gátszakadás miatt vált szükségessé a munkálat, a környékbeli vendégfogadó vezetője pedig nem tart attól, hogy bűzös iszap és szúnyogtanya lesz a tó helyén: ő ezt pontosan tudja, elkönyvelte.
2012. június 06., 16:472012. június 06., 16:47
2012. június 06., 18:122012. június 06., 18:12
Kedden értesítették a Martonka Horgászegyesület vezetőségét, hogy az általa bérelt Magasbükk – közismertebb nevén Négyes-tó – gátja megadta magát, rés képződött rajta, a víz új utat nyert, a repedést pedig egyre csak tágítja, félő, hogy építmények is veszélybe kerülnek. Szintén kedden a gyergyószentmiklósi önkormányzat is értesülhetett róla: a gát fölött, lakó- és hétvégi házakhoz vezető út egy kisebb helyen beomlott. Az utat már kedden estére sikerült járhatóvá tenni, ám a gát helyzetének rendezésére csak egy megoldás mutatkozott: leereszteni a tó vizét. Szerdán délután ehhez érkezett meg a Maros Vízügyi Igazgatóság engedélye, képviselője pedig a helyszínen segédkezett, hogy a matuzsálem zsiliprendszert működésbe hozzák. 30 árnyi területen átlagban fél méteres víz van a Négyes-tóban, ezt kell leengedni a patakba, hogy a gát javítható legyen. Az újratöltés előtt viszont még nagy munka van: 20 ezer köbméternyi üledéket, többnyire iszapot kellene kikotorni a mederből.
A tó története
A múlt rendszerben létrehozott, víztározásra is szánt mesterséges tó a gyergyószentmiklósiak kedvenc majálisozó helye volt egykoron, ennek közelében tartották az augusztus 23-i ünnepségeket is. Fürdőzésre volt alkalmas, fenntartói vízibiciklik és csónakok bérlését is biztosították. A rendszerváltás után – a Maros Vízügyi Igazgatóság kezelésében lévén – volt helyi próbálkozás arra, hogy a gyergyószentmiklósi önkormányzat fennhatósága alá kerüljön. Az 1990-es évek végén több tárgyalás folyt ennek érdekében, az igazgatóság akkor a gát felújítását szabta meg az átadás feltételeként. Tehát tizenévvel ezelőtt is feljavításra szorult a gát, kiadásait pedig nem vállalta az akkori városvezetés, inkább lemondott az átvételről.
A Maros Vízügyi Igazgatóság többször is árverést hirdetett bérbeadásra, de nem volt nagy a tolongás; márciusban közöltük a hírt: a Martonka Horgászegyesület pályázta és nyerte meg egy évre a bérleti jogot. Benedek Oszkár, az egyesület vezetője elmondta, 1000 lej a bérleti díj, ez a legkisebb tényezője a szükséges beruházásoknak. A tó ugyanis feltöltődött, ki kell kotorni a hordalékot, javítási munkálatokat kell végezni a gátnál, s ha erre szeptemberig sor kerül, akkor számíthatnak szerződéshosszabbításra, akkor érdemes pisztrángtelepítésbe kezdeni, környékét pedig családi pihenőhelyekké alakítani padokkal, asztalokkal.
Optimista volt a horgászegyesület illetékese, mint mondta, szakemberek szerint 2000 köbméternyi, jó minőségű homok vár kikotrásra, s bár a homlokrakodó óránkénti munkadíja 100 lej, az anyagért cserében többen vállalnák a kitermelést. Az önkormányzat is rendbe tenné a hátsó földutat, a munkavégző cégnek is szüksége lesz töltőanyagra. A további költségek fedezését tagdíjakból és adományokból tervezte a horgászegyesület vezetősége, számos ígéret volt arra is, hogy közmunkázóban nem lesz hiány. A lendület arra is felbátorította, hogy fennebb, egy második tó létrehozását tervbe vegyék – a terület tulajdonosa, akinek vendégháza is van a tóparton, ebben partnernek ígérkezett.
Gyűlt a probléma, szakadt a gát
A Magasbükk patakának befolyásánál láttak hozzá a mederkotráshoz, hamar kiderült, már ott is több az iszap, mint a hasznos homok, illetve az is világossá vált, hogy a hordalék mennyisége tízszerese a saccoltnak. Sorban hátráltak ki az ígérettevők, a terület vizenyőssége miatt a munkagépek is csak elsüllyedtek volna. Erre tevődött rá a keddi gátszakadás. Az egykori, deszkákkal megoldott zsiliprendszert az idők folyamán módosították, működésbe hozása nem gyerekjáték, a víz pedig a betonlapok között talált utat magának, s egyre nagyobb üreget vájt. Félő volt, hogy teljesen megomlik a kilenclyukú gát, a tó vize pedig a közeli házban tesz tetemes károkat. A Maros Vízügyi Igazgatóság és Martonka Horgászegyesület illetékeseinek egyeztetése során egy megoldás született: a zsilipeket meg kell nyitni, a vizet le kell ereszteni.
Hogyan tovább?
A gátjavítás ebben a helyzetben strukturális munkának és nem karbantartási javításnak számít. Ez már nem a bérlő feladata. Pénzigényes a megoldás, a víz leeresztését követően kell cementes anyaggal kitölteni a szakadást, megerősíteni az építményt – kérdéses, tud-e erre áldozni a vízügy. A leeresztett víz miatt élőhelyek szűnnek meg, s bár kis mennyiségű halat tartott a tó, pipéiket nemrég kiköltött vadkacsák, békafélék kell új tanyát keressenek. Ennél is nagyobb problémának ígérkezik az a bűz, amit a száradó iszap áraszt majd; a szúnyogtanya nem kedvez a környékbeli házakban nyaraló turistáknak sem.
Nem tartok attól, hogy ez problémát fog okozni, befolyásolja a turistaforgalmat. Én ezt biztosan tudom, elkönyveltem – mondja Csata-Székely Attila a tóparti vendégház tulajdonosa. Részletezte, többször kereste már az összefogás lehetőségét, hogy a jelenlegi állapotot megelőzzék, de nem talált cselekvő partnerekre. Most a tó leeresztésénél segédkezett.
Benedek Oszkár, a horgászegyesület elöljárója elmondta, ahogy szárad a talaj, úgy lehet rámenni munkagépekkel, s elkezdeni a hordalék kitermelését, ha lesz hozzá pénz. Pénzforrás nélkül nem tudják tartani a szerződésbe foglaltakat, hogy szeptemberre megszabadítják a medret az üledéktől, újabb tárgyalásokra lesz szükség a vízügyi vezetőkkel. Szerződésmódosítás kell annak érdekében is, hogy pályázni tudjanak: ha nincs legalább egy tíz éves bérbevételi egyesség, az egyesület nem tud vissza nem térítendő támogatásokra igényt formálni. Szintén tárgyalás kérdése a gát konszolidálása, a tó újra feltöltése előtt ezt is el kell végezni.
Nagy Zoltán alpolgármestert a kialakult helyzetről kérdeztük. Mint mondta, nem tart attól, hogy fertőzőgóc lesz a tó helyén, meggyőződése, a vízügy szakemberei pontosan tudják, hogyan kell szakszerűen eljárni ilyen esetben. Hozzátette: a város pénzügyi helyzete miatt nem élvezhetett prioritást a Négyes-tó, ezért nem vett részt az önkormányzat a bérbeadási liciten. „Ez viszont nem azt jelenti, hogy a városnak nem fontos a tó, igenis fontos, és a következő években meg kell keressük annak módját, hogy Gyergyószentmiklós kezelésébe kerüljön. Az ottani munkálatok jóval nagyobb kiadást feltételeznek, mint amennyire ereje lehet egy egyesületnek” – fogalmazott Nagy Zoltán.
„Szívesen társak vagyunk, egy komoly partnerség csak jobb lehet, mint a jelenlegi helyzet” – válaszolta Benedek Oszkár, tájékoztatva olvasóinkat: szerdán késő délután sikerült a zsilipeket megnyitni, a tó vize folyik le a patakban, a munkálat pedig a gáton áthaladó út állapotát nem gyengítette.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!