Fotó: Balázs Katalin
Azt mondják az öregek, minden vidéken olyan gyógynövény terem, amire leginkább szükségük van az ott élő embereknek. Doina Trif Szárhegyen a természet segítőtársa, magról veti, gyomlálja, neveli a körömvirágot, melynek teája kitűnő stresszoldó, aki azt issza, felejti búját-bánatát.
2012. szeptember 06., 16:542012. szeptember 06., 16:54
2012. szeptember 07., 16:492012. szeptember 07., 16:49
„Férjem, mikor elment, mindennap körömvirágteát ittam. Ahogy elfogyott egy főzet, már készítettem oda a következőt. Biztos vagyok, ez segített át a szomorúságon, s a körömvirágnak köszönhetem azt is, hogy szervezetemet nem támadták meg újabb betegségek” – mondja a szárhegyi nyugdíjas mezőgazdász, Doina Trif. A csodaszert már gyerekkorában ismerte, az 1990-es években több hektáron termesztette. Akkor gyógyszergyár volt a felvásárló, de keveset fizetett érte, így már nem vállalkozás gyanánt babusgatja a virágokat, hanem hogy szüreteléskor juttatni tudjon ismerőseinek, kicsit könnyítsen bajaikon.
Az Európa-szerte termesztett körömvirágot ezerjóként is lehetne emlegetni, hiszen a szár felső végén található az a folyadék, melynek igen jó hatása van belső sebek gyógyítására. Teáját nagy sikerrel alkalmazzák gyomorfekély esetén, de nőgyógyászati problémáknál is érdemes a fürdő-, illetve mosakodó vízbe erős teát tölteni. És nem csak ezek a hasznosítási módok, Doina Trif ott jártunkkor megkínált friss virágszirommal, mely mindenféle feldolgozás nélkül, csak összerágva és lenyelve is hatékony orvosság, aztán pedig a körömvirágkenőcs receptjét is megosztotta velünk. Egyébként a teljes növény, gyökerét kivéve, gyógyhatással bír.
A virágot két centiméteres szárral szokás lecsípni, amikor teljes virágzásban van, délidőben, napfényes időszakban, amikor a virágjában legtöbb a hatóanyag. A teához egy liter vizet forral Doina, 4-5 virágot dob bele, majd a gázt elzárva, fedő alatt tartja 5-10 percig, s máris fogyasztható. Külső vagy belső sebek gyógyítására, illetve stresszes időszakot követően érdemes teakúrát tartani, három héten, egy hónapon át naponta legalább az egy liternyi teát el kell fogyasztani. Kortyolgatva, egész nap – mondja a gyógynövény-termesztő.
A körömvirágkenőcsöt üzletekben, gyógyszertárakban is meg lehet vásárolni, a szárhegyi asszonynak viszont egy különleges receptje van, arra esküszik. Egy üveget megtöltünk friss körömvirágokkal. Az aljába egy centiméternyi egészségügyi szeszt töltünk, három napig hagyjuk, időnként rázogatjuk. Ez után a legjobb olajat töltjük rá, ami a háztartásunkban van, lehet ez olíva-, de akár napraforgóolaj is, fontos, hogy az üvegnek csak háromnegyedéig érjen a folyadék. Naponta többször is megrázogatjuk, s pár nap múlva olyan írt nyerünk, mely alkalmas az arcbőr ápolására, a bőr hidratálására éppúgy, mint a sebek gyógyítására. „Ha egy cseppet a lábunkra kenünk, mikor azt elfogja a görcs, olyan, mintha valaki levenné egyik pillanatról a másikra rólunk a fájdalmat” – mondja Doina, állítva, ezzel a módszerrel sokkal több hatóanyag tud érvényesülni, mint a zsírral készített körömvirágkrém esetén.
Nem hoz pénzt a házhoz a körömvirág-termesztés, mégsem adja fel az asszony. Szüretel, és juttat ismerőseinek, a virággal együtt pedig az egészséget ajánlja. Azt mondja, a gyógynövények ismerete olyan tudás, olyan egészség, amit nem vehet el sem az eső, sem a szárazság, aki azt használja, túléli a nehézségeket. „Mindenki stresszes, szaladnak folyamatosan, sokszor azt sem tudják, merre, s csak akkor állnak meg, amikor már nem bírják tovább a rohanást. Én csak azt ajánlom, csupán annyi időre álljanak meg, amíg isznak egy-egy korty körömvirág-teát. Lehet, pár nap múlva azon is elgondolkodnak: mire jó ez a loholás?”
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!