Kedden bulival melegítettek, szerdán azonban már az előadókat hallgatták az EU táborba érkezett fiatalok a rendezvénytér árnyékosabb helyein. A marosfői táborban az első napon a cigánysággal kapcsolatos kérdések voltak napirenden.
2015. július 08., 20:552015. július 08., 20:55
Az erdélyi társadalomban a cigány kifejezés pejoratív tartalommal bír, a tábori hangulattal ezen akar változtatni a MIÉRT. Az emberek általában a negatívumokat helyezik előtérbe, pedig ha körülnézünk, rengeteg sikeres cigánnyal találkozhatunk – fogalmazott a tábornyitás során András Loránd roma származású táborigazgató.
A tábor területén mindenhol nagyméretű művészi képeken köszön vissza a cigánytéma. Zömében muzsikusokat láthatunk megörökítve. Kása Béla fotóművész szavai által a képeken látható személyek életébe, sorsába is bepillantást kapott a közönség.
Sok cigány van, és mindegyik más
A nagy összegeket felemésztő uniós konferenciák, kiadványok a jelenlegi formájukban semmit nem segítenek, semmivel nem visznek közelebb a célhoz, azaz a cigányság felzárkóztatásához – szögezte le Boros Loránd etnológus. Ennek egyik alapvető oka, hogy akik ezeket a konferenciákat rendezik, egységes népcsoportként tekintenek a cigányságra, pedig az távolról sem igaz. Számos, egymástól határozottan elkülönülő népcsoport, törzs alkotja a cigányságot, és mindegyiknek egyedi szokásai, hagyományai, törvényei vannak, amelyek sok évszázad alatt alakultak ki. Ezeket az egyedi szokásokat, jellegzetességeket figyelembe véve lehetne csak eredményt elérni – vélekedik Boros.
Az etnológus számos népet felsorolt, néhány jellegzetességüket felidézve. A legrégebben Európába érkezettek a szintó cigányok, akik Spanyolországig, Franciaországig vándoroltak, közülük élnek még Dobrudzsában is. Mifelénk az oláh cigányok a legelterjedtebbek. Itt az „oláh” szó nem a nyelvüket jelenti, hanem hogy ebben a térségben élnek. A közhiedelemmel szemben közéjük tartoznak például a „magyar cigányként” ismert nagykalapos Gáborok is. Az oláh cigány „néphez” tartoznak továbbá a cerhárok, urszárok, csurárik, kelderások és mások. Szokásaik, megjelenésük, kultúrájuk nagyon is különbözik. A romungrók magyar cigányok, és magyarul is beszélnek, ugyanis „nem bírják” a cigány nyelvet. Ők is Kelet-Európa számos táján élnek.
Felzárkóztatás oktatással, de hogyan?
Törzsi hovatartozástól függetlenül kijelenthető, hogy a cigányok társadalmi felemelkedése az oktatáson múlik, tehát erre van szükség. A kérdés azonban, hogy miként. Vannak olyan csoportok, amelyek hagyományaikból kiindulva hallani sem akarnak arról, hogy a lányok iskolába járjanak. Ez az iskoláztatás-ellenesség csak Európában kelt megütközést, a Közel-Keleten, az arab világban természetes, és vándorlásaik során ezt így tették maguk törvényévé – hangzott el.
Egy másik akadály, amit figyelembe kell(ene) vennie a cigány-oktatás tervezőinek, hogy az ő köreikben nem ritka a 12 évesen házasodás, férjhez menés. Ugyanakkor vannak mások, akik teljesen átvették az európai kultúrát, sőt több területen ki is emelkednek a művészetek vagy más terén. Az előadó példaként említette egy ismerősét, aki kilenc nyelven beszél és 13 hangszeren játszik. Felvetődött, hogy roma nyelvoktatás sem lehet sikeres akkor, amikor nem létezik egységes roma irodalmi nyelv. A számtalan törzs ugyanannyi dialektust beszél – már akik még beszélik valamennyire a nyelvüket.
Helyzetképek, tervek és valóság
Az EU tábor romanapján még terítékre került a kolozsvári, azaz a pataréti cigányok ügye, társadalmi befogadásuknak lehetőségei, de a sepsiszentgyörgyi romastratégia is. A legnagyobb figyelem mindemellett Gábor Lajos „Lali” megszólalását követte. A magát magyar szívűnek és cigány lelkűnek valló férfi életéről a Bahrtalo! Jó szerencsét! című filmben is láthattak jellegzetes életképeket. Amit ő él meg, az a valóság – állapíthatta meg a közönség.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!