Fotó: Pethő Melánia
A növénytermesztéssel foglalkozó ember teremt, teremteni pedig nagyszerű dolog – jelentette ki Nemes Mátyás magyarországi biogazda Gyergyószentmiklóson, a Caritas Vidékfejlesztés szervezésében tartott beszélgetésen. Felhívta a figyelmet, mint minden foglalkozásban, a biogazdálkodásban is csak az válhat mesterré, aki kitartó munkával, szorgalommal, tapasztalataiból tanulva végzi feladatát.
2013. augusztus 06., 16:292013. augusztus 06., 16:29
2013. augusztus 06., 17:212013. augusztus 06., 17:21
„Amíg nincs információ, addig nincs döntési lehetőség” – válaszolt Nemes Mátyás arra a kérdésre, hogy miként láthat hozzá valaki a biogazdálkodáshoz. Mint mondta, ha a döntés megszületett, a tapasztalás folyamata kezdődik el; hosszú évekbe telik, míg valaki az ökológiai művelésű termelés mesterévé válik. Rávilágított, ez a munka nemcsak a termelést jelenti, hanem egyfajta életformát is, ami a környezetvédelemmel, az ökotudatos élettel, a pozitív gondolkodással jár együtt.
„Annak idején, amikor elolvastam egy könyvet, amiben leírta, hogy hét év, amíg a talaj alkalmazkodik az ökológiai gazdálkodás körülményeihez, úgy gondoltam, hogy ez borzalmasan hosszú idő. Aztán amikor elkezdtem kertészkedni, rádöbbentem, hogy nem is annyira a talajnak, hanem a gazdának kell az idő. A hét év még kevés is, én azt mondom, hogy tíz év kell ahhoz, míg az ember föl tudja fogni a természetnek a rezdüléseit, érezni tudja, hogy a növényeknek mire van szükségük. Tehát az átalakuláshoz inkább a gazdának van sok időre szüksége” – szögezte le a biogazda. Saját tapasztalatait megosztva kifejtette, rengeteg kudarc érheti a gazdálkodót, s ezeken csak a kitartó, szorgalmas munka segít továbblépni. „A kudarc mindig egy új siker kezdete, nem pedig egy folyamatnak a lezárása. A tanulási folyamatban a kudarc csak egy állomás, és helyén kell kezelni”– fogalmazott.
A földdel igenis dolgozni kell
Az érdeklődők kérdéseire válaszolva rávilágított a biotermények és a vegyszerekkel kezelt zöldségek, gyümölcsök közötti különbségekre, ezeknek az emberi szervezetben kifejtett hatásaira. Beszélt a különböző tájegységek jellegzetességeinek a növényeken megmutatkozó hatásairól, aminek kapcsán leszögezte, hogy minden gazdálkodónak a saját kertészetében kell dolgozni, az ottani adottságokkal kell együtt élni. Csak úgy lesz eredményes a munkája, ha ezeket megtanulva, a természet rezgéseit figyelve dolgozik.
„Mindnyájunknak közös célunk a saját életünk jobbá tétele és a Föld életerejének a visszaadása. A földdel igenis dolgozni kell, mert a föld élőlényei a mi munkánk által élnek, ha már az elmúlt 50–100 évben a vegyszerekkel elpusztítottuk vagy meggyérítettük az állományokat” – világított rá Nemes Mátyás.
A Caritas Vidékfejlesztésnek a szemléletváltást segítő törekvéseit értékelve kifejtette: „ez egy olyan kezdeményezés, ami ha kiteljesedik, az egész Gyergyói-medencének új értelmet adhat, és a régi, életszerű termesztési mód újból teret kap. Ha újból teret kap, akkor a talajélet visszatér, ha a talajélet visszatér, akkor az emberek egészségesek lesznek, ha egészségesek lesznek, a szemléletmódjuk megváltozik, ha ez megváltozik, akkor pedig a jövő nemzedéknek az élettere biztosítva lesz.”
A biogazda megígérte, a továbbiakban is készséggel áll a gyergyói érdeklődők rendelkezésére, ha megfogalmazódik az igény, akár gyakorlati képzések tartását is vállalja.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
szóljon hozzá!