Fotó: Gecse Noémi
Elsősegélynyújtó versenyt tartottak csütörtökön a csíkszeredai József Attila Általános Iskolában. Tizenkét Hargita megyei tanintézet képviseltette magát.
2017. február 02., 17:252017. február 02., 17:25
2017. február 02., 23:412017. február 02., 23:41
A versenyen öt csíkszeredai, öt székelyudvarhelyi és két gyergyószentmiklósi tanintézet általános iskolás diákjai vettek részt, ahol két csoportból, az 5–6. és a 7–8. osztályosok közül, két győztes csapat kerülhetett ki.
A vetélkedőn egy elméleti részt kellett megoldaniuk a gyereknek, emellett pedig szimultán vészhelyzetek ellátásában is bizonyítaniuk kellett. Utóbbi esetben égési sebeket kellett ellátniuk, alapszintű újraélesztést végezniük és nyílt töréseket is kezelniük kellett. A tanulókat a Hargita Megyei Mentőszolgálat, valamint az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának a munkatársai készítették fel – számolt be Péter Szilárd, a mentőszolgálat vezérigazgatója. A vetélkedőn az 5–6., illetve a 7–8. osztályosok csoportjában is a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanulói szerezték meg az első helyezéseket.
„Büszke vagyok a versenyen szereplő gyerekekre. Ha vészhelyzettel találkoznak, szakszerűen tudják hívni az egységes 112-es sürgősségi számot, és amíg a mentő megérkezik, megfelelőképp el tudják látni a sérülteket. Fontosnak látom, hogy fektessünk energiát a fiatalok elsősegélynyújtó tudására, hiszen sosem tudhatjuk, hogy ki, mikor találkozik egy vészhelyzettel” – emelte ki Péter Szilárd.
A döntőt megnyerő két csapat egy modern elsősegélynyújtó táskát kapott, amelyet használhatnak a tanintézeteken belüli sérülések ellátására, de kirándulások, túrázások alkalmával is. A verseny az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja által a Bethlen Gábor Alaphoz benyújtott, majd sikeresen elbírált pályázata révén jöhetett létre.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!