Fotó: Barabás Ákos
Nem volt könnyű erre a látszólag egyszerű kérdésre választ találni, napokba telt, mire kiderítettük, hogy kit milyen felelősség terhel, illetve hogyan szabadulhatunk meg környezettudatosan lejárt szavatosságú gyógyszereinktől. E tekintetben még maguk az illetékesek sem tudtak azonnali választ adni, volt, ahol két napot kértek arra, hogy utánanézzenek a vonatkozó előírásoknak.
2016. április 05., 14:182016. április 05., 14:18
Múlt héten kapott panaszt szerkesztőségünk arról, hogy nem lehet környezettudatosan megszabadulni a lejárt szavatosságú gyógyszerektől, legalábbis olvasónknak ez nem sikerült. Noha a gyógyszertárakban kötelezően el kellene venniük a lejárt szavatosságú készítményeket, ezt Székelyudvarhelyen csak néhány patikában teszik meg, a többiből elküldik a környezettudatos klienseket, így – amennyiben nem találnak olyan gyógyszertárat, ahol leadhatják – kénytelenek megszegni a törvényt és a háztartási szemétbe dobni lejárt szavatosságú orvosságaikat.
Ebből arra következtethetünk, hogy a patikák nincsenek tisztában az érvényes jogszabállyal, mely szerint országszerte minden gyógyszertár köteles elvenni a lakosok lejárt szavatosságú gyógyszereit, és azokat megfelelő körülmények között tárolni, illetve megsemmisítetni – mondta el Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, aki az általunk megkeresett egészségügyi, gyógyszerészeti és környezetvédelmi intézmények szakemberei közül egyedüliként azonnal válaszolni tudott kérdéseinkre.
Veszélyesek a romlott készítmények
Tar Gyöngyi a szavatosságát vesztett gyógykészítmények veszélyeivel kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy bizonyos szerek nemcsak veszítenek hatásukból, hanem egyenesen károsak is lehetnek, például egy romlott krémben baktériumok szaporodhatnak el, a fertőzött szemcsepptől pedig könnyen kötőhártya-gyulladást is kaphatunk. Ő egyébként civilként próbálta már leadni lejárt gyógyszereit Csíkszeredában, de saját tapasztalatai is azt mutatják, hogy a patikákban a legtöbb esetben figyelmen kívül hagyják a törvényt, mivel a gyógyszer-megsemmisítés költségei a patikákat terhelik.
A környezetvédő civil szervezetek által meghirdetett gyógyszergyűjtő akciók is egyre ritkábbak, szintén anyagi okok miatt, hiszen tőlük is súlyra, meglehetősen drágán veszik be a veszélyes hulladéknak minősített termékeket az erre szakosodott megsemmisítő cégek.
Volt kezdeményezés a kórház részéről
A Hargita Megyei Közegészségügyi igazgatóság vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy a kórházak ún. zárt patikarendszerrel működnek, így azok nem vehetik el megsemmisítés céljából a betegek lejárt szavatosságú gyógyszereit. Bár városunkban volt kezdeményezés a kórház részéről a probléma felszámolására, ez törvényesen nem volt megoldható, így abbamaradt – mondta el Lukács Antal, az egészségügyi intézmény főigazgatója. Ő olyan alternatívákat tudna javasolni, hogy a háziorvosi rendelőkben állítsanak fel gyűjtőpontokat, vagy a város jelöljön ki egy leadóhelyet, ahova heti, esetleg havi rendszerességgel el lehet vinni ezeket a hulladékokat.
Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője is megerősítette a gyógyszertárak kötelezettségére vonatkozó szabályokat, hozzátéve, a megyében két cég rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel, ők gyűjtik össze és semmisítik meg ezeket a készítményeket, hiszen veszélyes hulladéknak minősülnek, és emiatt speciális eljárást igényelnek.
Az egyéni felelősségvállalás is igen fontos tényező a kérdésben, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője azt is elmondta, hogy a nyugati országokban a természetes személyek háztartási hulladékát is ellenőrzik, és a szemétszállító vállalatok jelentik, ha veszélyes hulladék kerül a háztartási szemétbe, de nálunk ez még „nagyon gyerekcipőben jár”.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!