Fotó: Balázs Katalin
Egy gyergyószentmiklósi férfi régóta dédelget egy álmot: lóháton szeretne hazamenni szülővárosába, Fogarasba. Természetesen a térség múltjához illő viseletben. Fia választott öltözéket, Bethlen Gábor-korabelit, ha már a fejedelem Szárhegyen töltötte gyermekkorát. A ruhák elkészültek, s bár nagyon díszesnek tűnnek, ami rajtuk van, nem cicoma, hanem a lovas élethez szükséges kellék.
2015. november 13., 20:522015. november 13., 20:52
Parászka Géza és fia, Előd a Tarisznyás Márton Múzeumban mutatta be csütörtök este a két rend új ruhát. Fejedelemségkori lovas katonai viseletek ezek, melyek tartalmaznak kalpagot, melybe egy ragadozómadár tolla jár, a testet mente fedi, alatta selyemövvel átkötött dolmány található, alul pedig nadrág és csizma, valamint a bőrtarsoly. A megvalósítás azáltal vált lehetővé, hogy a megyei tanács népviselet-készítésről szóló pályázatába más, hagyományőrző viseletek kivitelezése is helyet kapott. Egy pár csizmára futotta a pénzből, ehhez pótolnak még majd egy másikat, valamint be kell szerezniük a korhű szablyát is, valamint egy nagyobb anyagi alapot kell teremtsenek a további tervekhez.
A ruhák igencsak díszesnek tűnnek, kérdésünkre viszont viselőik elmondták, hogy akár a székely népviseletben, itt sem a cicomázás volt a cél. Esztétikus a kivitelezés, mégis mindennek gyakorlati haszna van az öltözékeken. Nem véletlen, hogy a dolmány pont ennyire hosszú, és védi a térdet hidegtől, ütéstől, vágástól, a lehajtható ujja pedig a kézfő melegen tartását és épen maradását szolgálja. A derékon lévő selyemöv hasznát jól tudja az, aki lovagol, de a mente sem hiába bundás, a sújtások pedig a vágástól védik a mellkast. „Semmi nincs rajta csak az esztétikum kedvéért, mert ez nem báli ruha, hanem katonai öltözet.”
A két Parászka neve közismert, 1998-ban kezdték el a katonai hagyományőrzést, majd 2000-től a Földváry Károly Hagyományőrző Egyesület égisze alatt tevékenykednek. Már a kezdetekkor megvarratták az 1848-as huszár egyenruhákat Kolozsi Noémivel. Most szintén hozzá fordultak a megrendeléssel. Elmondták, ezután is a huszár egyenruhát fogják viselni rendezvényeken, viszont a frissen elkészített viselet több szempontból is előnyös ahhoz a tervükhöz, amit jövőben fognak megvalósítani. Csak egy az előnyök közül: ezen ruházat jóval könnyebb, mint a huszárruha, amelyik minden kellékkel együtt tizennyolc kilogrammot nyom, ha nem veri meg az eső. Egyébként is hajdan, amikor a huszár hagyományőrzést kezdték, hatan voltak, most több száz a huszárok száma. Valami egyedit akartak előhozni ezen a múltból.
A terv kicsiben hazalovagolni a szülővárosba. De ennél több: lóháton bejárni az erdélyi várakat, kastélyokat. Több kisebb szakaszra osztanák le a távot, amely érintené Gyergyóból indulva Barcarozsnyót, Törcsvárt, Fogarast, Kőhalmot, Segesvárt, majd hazakanyarodni, és útközben meglátogatni, dokumentálni az összes várat, kastélyt, erődítményt, amit akár romokban is, de fel lehet lelni. A cél egy népszerűsítő anyag készítése.
Apa és fia együtt indul majd útnak. Kettejüknek közös terve valósul meg, hiszen az apa az úthoz, a fia az öltözékhez ragaszkodott. Visszalovagolni a család származási helyére, útközben megmutatni, honnan jött a két lovas, mi köti őket Bethlen Gáborhoz, a fejedelemség korához, majd hordozni a hírt: vannak még Erdélyben várak, kastélyok – így képzelik el a múltalapú jövőt Parászkáék.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!