Fotó: Gecse Noémi
Három és fél hónap haladékot kapott az APIA, így legkésőbb október 15-éig van lehetősége büntetés nélkül kifizetni a 2015-ös évi egységes mezőgazdasági támogatások értékét a gazdáknak.
2016. július 02., 12:052016. július 02., 12:05
2016. július 03., 18:332016. július 03., 18:33
Az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési határidejének meghosszabbítása után, az Európai Bizottság több tagállam számára is jóváhagyta a 2015-ös európai uniós finanszírozású támogatások kifizetésének meghosszabbítását, köztük Romániának is – olvasható a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) honlapján.
Türelmetlenek a gazdák
Legutóbb június hetedikén tüntettek a romániai gazdák Bukarestben, amely során egyebek mellett követelték, hogy az állam fizesse ki az elmaradt mezőgazdasági támogatásokat, korlátozzák az országba behozható hús- és tejtermékek mennyiségét, a romániai élelmiszerek pedig csak akkor legyenek hazainak tekinthetők, ha az alapanyaguk is innen származik. Akkor a Hargita megyében nyilvántartott mintegy 26 ezer gazda többsége már megkapta a területalapú támogatásának legalább egy részét. Összesen 1854-en voltak, akik egyáltalán nem kaptak szubvenciót, ők addig azért nem részesültek a juttatásokból, mert ellenőrzéseket tartottak náluk.
A közleményben idézik Achim Irimescu mezőgazdasági minisztert is, aki kifejtette, nem a kifizetések ritmusának lassítása végett kérték a hosszabbítást, hanem a román gazdák megbüntetésének elkerülése érdekében. Kiemelte azt is, a kifizetések jó ütemben haladnak, tudják, mennyire fontos minden gazdának, hogy mihamarabb kezükbe kaphassák a juttatásokat.
Emlékeztetnek a honlapon arra is, hogy júniusban értesítette az Európai Bizottság az érintetteket, hogy kérhető a 2015-ös támogatások kifizetési határidejének 2016. október 15-éig való meghosszabbítása – késés miatti bírság nélkül. Ugyanis több tagország kifizetési ügynöksége is nehézségekbe ütközött az új közös agrárpolitika első évében jóváhagyott támogatások kifizetésekor. S habár a mezőgazdálkodók egyre türelmetlenebbek, várakozásaikkal ellentétben nem megsürgették az APIA-t, hanem a fentiek értelmében további több mint három hónap áll az intézmény rendelkezésére, hogy folyósítsa a még ki nem fizetett tavalyi juttatásokat. Mint írják, már kiállították a kifizetési utasítást azon gazdák esetében is, akiknek – a 2015-ös kérelmeik alapján – területein helyszíni ellenőrzést tartottak az illetékesek.
Kifizették a speciális tejtámogatást
Elkezdődött viszont a folyósítása annak a rendkívüli tejtámogatásnak, amellyel uniós alapból segítik a tejágazatban tevékenykedő – a tejpiac liberalizációja miatt – nehéz helyzetbe került termelőket. A kétszeri igénylési időszak alatt az országban 17 014 kérést tettek le az APIA-knál, az igénylő gazdáknak pedig több mint 8,7 millió eurót utalnak számláikra – írják a közleményben. Mint arról már beszámoltunk, Hargita megyében közel 1800 igénylést tettek le a feltételeknek eleget tevő tejtermelők: a kérelmezők mintegy 60 százaléka 5 és 20 tonna közötti tejmennyiséget termelt az adott időszakban, míg az igénylők 35 százaléka 20 és 200 tonna közötti tejmennyiségre igényelt támogatást. A gazdák mindössze 5 százaléka termelt 200 tonnánál többet a referencia-időszakban.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!