Fotó: Thomas Campean
Lemondott tisztségéről Barti Tihamér, a Hargita megyei postahivatal igazgatója. Udvarhelyen csoportos elbocsátás körvonalazódik, vannak, akik a végkielégítésbe kapaszkodva menekülnek, a dolgozókon eluralkodott a feszültség.
2013. július 05., 16:372013. július 05., 16:37
2013. július 05., 16:462013. július 05., 16:46
Benyújtotta azonnali lemondását és pénteken már nem ment be a hivatalba Barti Tihamér, a Hargita megyei postahivatal vezetője, állítása szerint így tiltakozik a Hargita megyében végrehajtandó elbocsátások és átszervezések ellen. A megyében felmérés készült a postai többletszemélyzetre vonatkozóan, amit a fővárosban utólag módosítottak. Erre kért magyarázatot a megyei posta vezetője, de válaszra sem méltatták kérését – mondta el Barti Tihamér, aki szerint átláthatatlan, megalapozatlan és zavaros a Hargita megyei leépítésekről és átszervezésekről meghozott fővárosi döntés.
Az átszervezési terv értelmében Hargita megyében hatvan teljes postai állás szűnik meg és számos postai alegységet leminősítenek, így például nem működhet tovább a jelenlegi formájában a székelyudvarhelyi Bethlen-negyedi, valamint a csíkszeredai Tudor-negyedi postahivatal sem. A vállalatvezetés elvárta volna, hogy a megyei posta vezetője hajtsa végre az átszervezést, a rossz fővárosi döntés miatt keletkező bevételkiesésért viszont szintén a megyében kerestek volna felelősöket – magyarázta lemondásának másik okát Barti Tihamér. Nem ért egyet ugyanakkor számos postai alegység átminősítésével sem, különösen az említett két városi postahivatal fiókká történő leminősítésével, hisz – amint azt elmondta – ezekre a hivatalokra szükség van, és ezt igazolják a bevételek és a forgalom megyei szinten, de Udvarhely esetében különösen. Ellenzi azt is, hogy ebben a nehéz gazdasági helyzetben több mint hatvan embert, illetve az ő béreiket hátrányosan érintő intézkedés végrehajtását tervezi a vállalat, adott esetben olyan alkalmazottakat téve utcára néhány évvel nyugdíjazásuk előtt, akik egész életükben a postának dolgoztak. Az átminősítés miatt a Bethlen-negyedi postáról legkevesebb öt alkalmazottat kell elbocsátani, több másik alkalmazottnak pedig a munkaidejét és bérét kell csökkenteni – tudtuk meg Barti Tihamértől, aki azt is elmondta, a végkielégítés reményében már legalább tizenöten jelezték, hogy önként távoznának a postától, legalább hárman Székelyudvarhelyről.
„Amikor visszakerültem a postához azt mondtam, hogy a fő feladatunk az, hogy védjük a terepen dolgozó alkalmazottainkat, a fő szempontom is ez volt. Amit tudtam megtettem, úgy érzem, hogy azzal is fogok tudni valamit tenni, hogy tiltakozásom jeléül lemondtam” – fogalmazott a kialakult helyzettel kapcsolatban.
A leépítés Udvarhelyen lesz a legnagyobb
Az országos szintű postai átszervezés részleteiről a vállalat igazgatótanácsa és a dolgozók szakszervezeti vezetői közös megegyezésen döntöttek. A Hargita megyei szakszervezet nem tehet egyebet, mint azt, hogy a veszteségeket próbálják a minimálisra csökkenteni, felvilágosítják a lehetőségekről a postai dolgozókat, illetve egyaránt próbálják védeni azoknak a jogait, akik elmennek és azokét is, akik a posta alkalmazásában maradnak – mondta megkeresésünkre Szabó István, a postások szakszervezetének Hargita megyei vezetője. Azt is közölte, egyelőre nem véglegesek az átszervezési tervek részletei, így még nem tudni pontosan, hány postai kirendeltséget kell átminősíteni, de alegységek bezárásól továbbra sincs szó.
A városi postahivatalok átminősítése miatt udvarhelyen lesznek a legnagyobb változások, ugyanis a Bethlen-negyedi posta tíz alkalmazottjából csak kettő maradhat, így megszűnik a kézbesítési szolgáltatás is, postafiókként csak küldeményfelvételi egységként fog működni a posta. A csíkszeredai, Tudor-negyedi posta már most így működik, ott egy alkalmazottnak szűnik meg az állása az átszervezés miatt és fel kell számolni a postafőnöki tisztséget is. Szabó István egyébként úgy tudja, már legalább húsz postai alkalmazott jelezte, hogy a kialakult helyzet miatt végkielégítéssel távozna, többségében nagy szakmai régiséggel rendelkező, nyugdíj előtt álló dolgozók.
Szerinte egyértelmű, hogy bevételkiesést eredményez majd az átszervezés, valamint a postai szolgáltatások skálája is szűkül majd, hiszen munkaidő-, munkaprogram-és személyzet-csökkentések lesznek.
Menni se, de maradni se jó
A postai dolgozók körében eluralkodott az állandó feszültség és a kilátástalanság érzése, semmi pontosat nem tudnak a leépítésékről. Senki se tudja, kiket fognak elbocsátani, csak azt, hogy sem azoknak nem lesz jó, akik mennek, sem azoknak akik maradnak, hisz utóbbiak ugyanannyi pénzért a leépítésre kerülők munkáját is el kell majd végezzék – mondta el a Székelyhon.ronak Birtalan Lajos, székelyudvarhelyi postás. Úgy fogalmazott, mindenki feszült, hisz úgy megy be dolgozni reggelente, hogy lehet, aznap megkapja az elbocsátásáról szóló felszólítást. Ő még nem hallott olyanról, aki a végkielégítés reményében önként otthagyná a postát, hisz senki se biztos abban, hogy valóban lesznek végkielégítések.
A postai dolgozók körében már pénteken délelőtt híre ment annak, hogy a vállalat megyei vezetője lemondott. Amikor már a vezetők kezdenek lemondani, azok, akikre az alkalmazottak számítanak, akkor már valóban bajok vannak – mondta a történtekkel kapcsolatban a székelyudvarhelyi postás.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!