Fotó: Pethő Melánia
A száraz nyár után nem sok gazdálkodó dicsekedhet bő terméssel, a csapadékhiány a beérett termény minőségén is tükröződik. Van mit betakarítaniuk viszont a közösségi kertben részt vállaló gyergyószentmiklósiaknak, a Makkos utcai területet mintha elkerülte volna a vízhiány.
2012. szeptember 16., 14:442012. szeptember 16., 14:44
2012. szeptember 16., 14:572012. szeptember 16., 14:57
„Kedvtelésből, kíváncsiságból vágtunk bele a kertészkedésbe, csak reménykedni mertünk abban, hogy megtérül a földbe szórt magvak, beültetett palánták értéke. Az is kétséges volt, hogy mi magunk takaríthatjuk be a termést, hisz mindenhonnan a tolvajlás hírét lehet hallani. Örömmel közölhetjük, hogy ezt a területet nem csak a garázdálkodók kerülték el, de a szárazság hatásai is. Gyönyörű a termés, van mivel megtölteni a kamrát” – osztotta meg a jó hírt portálunkkal az egyik parcella művelője. Elégedettségét csak alátámasztani tudja a látvány: a 20 áras terület 30 parcellájának szinte mindegyikén piroslik a paradicsom, zöldell a paprika, néhol még érik az eper, újrasarjadt a saláta, spenót, retek.
A jó termés a szeretettel végzett munka eredménye
„Meglepően szép a kert. Itt a szakmabeli nem rúghat labdába” – fejezte ki meglepődöttségét Ferencz Lehel, a Caritas Vidékfejlesztés kertészmérnöke, aki a Székelyhon.ro kérésére látogatott a közösségi kertbe. Nem véletlen, hogy éppen az ő véleményére voltunk kíváncsiak, hisz tavasszal a szakember készítette fel a parcellák gazdáit a kertészkedés tudnivalóira, arra hívva fel figyelmüket, hogy a frissen felszántott föld nem lesz megfelelő minden növényfajtának, a hüvelyes és a gyökeres növényeken kívül nem érdemes egyébbel kísérletezni. „Ha foglalkozunk a növényekkel, gondozzuk őket, termésükkel hálálják meg – itt ez jól kitűnik” – összegzett a szakember. Mint mondta, a termés mennyiségén és minőségén nyilván sokat segített a rendszeres locsolás, az ezt lehetővé tevő kerti csapok megléte, ám az öntözés – bármennyire gyakran is végzik – nem helyettesíti teljes mértékben a természetes csapadékot. „Itt a szeretettel végzett munka is meglátszik” – szögezte le.
Hasznos tanácsok jövőre
Szemügyre véve a földet, a termést, néhány hasznos tanács is kikívánkozott a szakemberből: szárazság esetén nem ajánlatos emelt ágyásokat készíteni, mert a növények gyökerei nehezebben jutnak nedvességhez és az ágyások oldalai is kiszáradnak. Az emelt ágyások csapadékos időjárásban hasznosak, illetve olyankor, amikor nagyon sok szerves trágyát dolgoznak bele. „Tavasszal persze nem tudhatjuk, hogy milyen időjárás lesz, de a növényt időközben könnyen fel lehet tölteni. Ajánlatos, ha az ágyásokat a föld felszínén alakítjuk ki” – hangzott a föld megmunkálásával kapcsolatos tanács.
Az uborka és a paprika nem betegedett volna meg helyenként, ha vízben oldott szerves trágyát locsolnak a növények tövére. „Az uborkát lótrágyás vízzel, a paprikát tyúktrágyás vízzel ajánlatos locsolni, a paradicsomon megjelenő biberothadás pedig azzal előzhető meg, ha őszi szántáskor meszet is dolgoznak a talajba, hisz a betegséget a kálciumhiány okozza” – magyarázta a kertészmérnök. A biodinamikus szerekkel való permetezését is fontosnak tartja, erre igen jó hatással alkalmazható a csalán, a zsurló, a feketenadály tő és a gilisztaűző varádicsból készített oldat.
Szintén a tanácsok között hangzott el: a kiszámíthatatlanul érkező fagyra való tekintettel, érdemes minél előbb elvégezni a betakarítást, ha hóharmat éri, teljesen tönkremegy a termés.
Biodinamikus oldatok készítése
½ kg. nyers növényi drogot 5 liter vízben áztatunk 48 órán keresztül, majd 10 százalékos koncentrációban vízzel hígítjuk. Az így nyert oldattal sűrűbben kell permetezni mint egy vegyszer esetében, ajánlatos 4 naponta megismételni az eljárást. A csalán és a gilisztaűző varádics rovarölő hatással rendelkezik, a zsurló, a feketenadálytő a gombás betegségek esetén ajánlott.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!