Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében egyelőre nincsenek érvényben rendkívüli állat-egészségügyi óvintézkedések a kérődző állatokra veszélyes kéknyelv-betegség romániai felbukkanása miatt. A kór az ország északkeleti sarkában ütötte fel a fejét, Hargita megyében legutóbb egy éve rendeltek el szigorú korlátozásokat az előfordulása miatt.
2015. szeptember 16., 19:582015. szeptember 16., 19:58
Egy év után, idén először ismét felütötte a fejét Romániában a kéknyelv-betegség. A kérődző állatokat veszélyeztető kórt egy Botoşani megyei faluban igazolták, a kórokozó négy gazdaságban összesen tíz szarvasmarhát fertőzött meg. Az állat-egészségügyi hatóság megfigyelési zárlatot rendelt el a környéken, a kérődző állatokat nem lehet kivinni ebből a védőkörzetből.
A Hargita megyei helyzetről érdeklődve Püsök László, a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság szóvivője elmondta, ilyen esetekben rendszerint a megszokott szolgálati feladatokon kívül további óvintézkedések bevezetésére szoktak utasítást kapni a főhatóságtól, ám ezúttal ez nem történt meg, így az éves stratégiai tervnek megfelelően járnak el. Ennek része az, hogy követik a porfellegek mozgását, és a rovarcsapdák megfelelő helyekre történő kihelyezését is, de ezek állandó óvintézkedések, nem számítanak rendkívülieknek.
A kéknyelv-betegség egy évvel ezelőtt, tavaly októberben Hargita megyében is megjelent, akkor több csíkszéki és egy udvarhelyszéki községben is igazolták a laboreredmények a kór felbukkanását. Akkor a gócpontok húsz kilométeres körzetében úgynevezett kontaktzónát jelöltek ki, száz kilométeres körzetben védelmi zónát és ennek az ötven kilométeres sugarában megfigyelési övezetet. A legszigorúbb korlátozásokat a gócpontok kontaktzónájában vezették be: tiltott volt az állatmozgás és értékesítés, a jószágokat csak direkt vágásra, azaz vágóhídra vihették ki onnan, a megfelelő állat-egészségügyi vizsgálatok után.
A kéknyelv-betegség vírusát rovarok terjesztik, a kór azonban csak ritka esetekben jár az állat pusztulásával. A megbetegedés csak a kérődzők között terjed, az emberre nézve semmilyen veszélyt nem jelent, a vírus által megfertőzött állatok húsának és tejének fogyasztása sem ártalmas az emberre. Az állatmozgás és adásvétel korlátozása miatt a betegség leginkább gazdasági károkat okoz.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!