A megyei és a gyergyószentmiklósi önkormányzat is határozott, van pénz a műjégpálya hűtőrendszerének és palánkjának cseréjére. Egy nagy gond megoldódni látszik. Ezzel együtt azonban még távol vagyunk attól, hogy valóban minden követelménynek megfelelő otthonuk legyen a gyergyói jeges sportoknak. A Progym elnöke örül az előrelépésnek, de vannak aggályai is.
2013. április 11., 20:022013. április 11., 20:02
2013. április 11., 20:322013. április 11., 20:32
Rendelkezésre áll a pénz a jégpálya hűtőrendszerének és palánkjának cseréjére. A több mint másfél milló lejnek kilencven százalékát Hargita Megye Tanácsa biztosítja, tíz százalékot a város ad hozzá. Ez egy hatalmas összeg, de jelenleg még csak sejteni, remélni lehet, hogy mikor és hogyan lesz elköltve, mikor lehet majd az új rendszer által előállított jégen korcsolyázni. Az ideális természetesen az lenne, ha szeptemberre be is lenne fejezve a munkálat, készen állna a jég, helyén lenne az új palánk. Ez azonban már most látszik, hogy lehetetlen. Nagyon optimista becslések szerint október végére lehet jég, de az sem kizárt, hogy decemberre fejeződhet be a beruházás. A Progym elnöke, Kopacz Zoltán szerint ez utóbbi a valószínűbb.
„Elsősorban köszönetemet szeretném kifejezni a megyei tanácsnak és Gyergyószentmiklós önkormányzatának, illetve mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy eddig eljuthattunk, eldőlt, hogy megvan a pénz a hűtőrendszer cseréjére. Természetesen örülök ennek, de nem felhőtlenül. Sajnos éppen most, 2013-ban adódott úgy, hogy a megyei és a helyi költségvetést ilyen későn lehetett megszavazni. Emiatt minden igyekezet és jó szándék ellenére sem valósulhat meg az, hogy a szezon kezdetére, szeptemberre jegünk lehessen” – véli Kopacz Zoltán.
A klubelnök szerint a papírmunka, a közbeszerzés ilyen beruházásoknál körülbelül hat hónapot vesz fel. Ha minden rendben megy, akkor következhet a kivitelezés, ami újabb két hónap jó esetben. Ez azt jelenti, hogy az a pillanat, amikor az új fagyasztóberendezés indító gombját megnyomhatják, közelebb lesz az év végéhez, mint szeptember elejéhez.
Jó lesz, új lesz, de nem olcsóbb
A hűtésrendszer cseréjére megért az idő, hiszen hosszú ideje évről évre aggódtak az illetékesek, hogy az ammóniákkal működő rendszer megkapja-e a további működési engedélyeket. A jégpályán dolgozók elmondják, szerencse, hogy a létesítmény tervezői a szükségesnél nagyobb kapacitással számoltak. Az elején négy kompresszorral készítettek jeget, aztán az idők során a gépek meghibásodásai miatt csak kettő maradt. Az elmúlt szezonban pedig csak egy működött. Ezekhez a 30 éves gépekhez viszont már nem lehet cserealkatrészt találni...
Ennek ellenére még mindig Gyergyószentmiklóson volt a legjobb minőségű a jég, a rolbázások után percek alatt megfagyott a felület, nem kellett sokat várni, mint Brassóban vagy Csíkszeredában, az ammóniákkal való hűtés ugyanis a leghatékonyabb. Sőt amikor a kinti hőmérséklet megengedi, akár napokra vagy hosszabb időre ki is lehet kapcsolni, az áramfogyasztással spórolni. Sajnos ma már nem engedélyezik az ilyen rendszerek kialakítását, így a modernebb, veszélytelen, de kevésbé hatékony és főként nagyobb áramfogyasztással működő freonos, glikolos rendszert kell kiépíteni – közölte Kopacz Zoltán. A klubvezető ugyanakkor bízik abban, hogy a kivitelezők úgy készítik el majd az új hűtőrendszert, hogy az valóban jó minőségű is legyen, újabb harminc évre biztosítsa az alapot, a jeget a gyergyói hokinak, a korcsolyázóknak. S persze lesz végre egy modern palánk, ami ugyancsak nagy előrelépés.
Mi kell még? Sok minden...
Ha már az áramfogyasztásnál, a megnövekedő költségeknél tartunk, jelentősen lehetne spórolni, amennyiben megtörténne a világítás cseréje. A harmincéves, elavult lámpatestek fényt ugyan keveset adnak, de annál több áramot fogyasztanak. A cserét azonban igazából azt követően lenne érdemes megejteni, miután a tetőzet felújítása, a pálya újraszigetelése is megtörténne. Hogy azonban arra mikor lesz pénz, jelenleg senki sem tudja. Számítások szerint a tetőzet felújítása körülbelül annyiba (ha nem többe) kerülne, mint a hűtőrendszer. És ez is sürgős volna, mert az eget látni lehet, sok helyen befolyik az esővíz, ez pedig a faszerkezetet is károsítja. Ha nem is kerül sor a tetőzet teljes felújítására, a világítórendszert mégiscsak érdemes volna kicserélni, (ha lenne miből), mert a mai világítótesteket esetleg egy tetőjavítás során könnyen le és vissza lehetne szerelni – véli Kopacz Zoltán.
Hogy mit kellene még cserélni, építeni, felújítani, azt hosszan lehetne sorolni. Három rolba van, közülük kettő teljes javításra szorul, és ez meg is történik idén, ellenben a legmodernebbet, az elektromost számos szakember megnézte már, de senki nem jött rá, hogy miért nem indul. Öltözőkre lenne még szükség, hiszen egy hatcsapatos gyermektornának is csak behunyt szemmel felel meg ma a pálya. Lehetne folytatni a sort.
Mi lesz ősszel?
Előreláthatóan a hűtőrendszer felújítása alatt hónapokig hazai jég nélkül lesz a felnőtt csapat és az utánpótlás-együttesek is. „Ez egy óriási problémát jelent majd a gyergyói hokinak, más pályákra kell járnunk edzésekre, ami nem kis költséget jelent. Gondolkodtunk azon, hogy miként lehet áthidalni még ezt az időszakot, de még nem tudjuk, mi lesz a megoldás. Kérni fogjuk, hogy a bajnokságban hazai mérkőzéseinket a szezon második felében játszhassuk. Nem lesz könnyű a következő szezon sem a felnőtteknek, sem az utánpótlásnak, de ha látjuk, hogy biztosan megújul a hűtőrendszer, lesz új palánkunk, akkor megéri, vállalnunk kell ezt az áldozatot” – fogalmazott a Progym elnöke.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
szóljon hozzá!