Fotó: Pethő Melánia
A régi fonók hangulata elevenedik meg a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ Scola vendégházának falai között – az épületben a Táltos Kézműves Műhely táborozó kézműveseinek keze alatt ég a munka. A népművészeti alkotótábor tizennegyedik kiadásának „termékeivel” tovább gyarapodik a központ hímes tojás- és úri hímzés-gyűjteménye.
2012. június 18., 18:472012. június 18., 18:47
2012. június 18., 19:102012. június 18., 19:10
Június 17-én nyitotta meg kapuit Gyergyószárhegyen a XIV. Táltos Kézműves Műhely Tábor. A rendezvény várt esemény a szárhegyi kulturális életben – nemcsak a környékbeli pedagógusok érdeklődnek e vakációs program iránt, de magyarországi kézműves és néprajzi egyesületek is jelezték részvételi szándékukat – mondta el Kis Portik Irén néprajzkutató, táborvezető. Hargita Megye Tanácsának Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központja rendezvényén meghívásos alapon vehetnek részt a táborozók, cél ugyanis, hogy a résztvevők a népművészeti hagyományok ápolása mellett a lehető legtöbb tájegység jellegzetességeit foglalják be hagyományápoló tevékenységükbe.
A kéthetes táborban tizenegy személy kezdte el a munkát, a szervezők további kézműves mesterek érkezését várják, ittlétük alatt mindannyian a Kulturális és Művészeti Központ gyűjteményének gazdagítása érdekében dolgoznak. A táborvezető elmondása szerint az idei rendezvény során az úri hímzésre és a tojásírásra koncentrálnak, tekintettel arra, hogy a 23 kézműves ágazatot képviselő szárhegyi tábor anyagának ez a két legtekintélyesebb gyűjteménye. Az évek során itt sikerült összeállítani Erdély legnagyobb hímestojás-kiállítását, és itt található a világviszonylatban egyedülálló úri hímzések anyaga. „Gyűjteményeinket szeretnénk a lehető legtökéletesebbé tenni” – fogalmazott Kis Portik Irén. Mint elmondta, a hímestojás-kiállítás anyaga idén négy tojásíró mester munkáival gyarapszik; újdonságként szolgálnak a bolgár tojáshímek, a maggal való tojásdíszítés, ezek mellett pedig hagyományos gelencei mintázatú, illetve patkolt tojásokkal is gazdagszik a gyűjtemény.
A táborban készült kézimunkákon Brandenburgi Katalin ruházatának hímzésmintáit jelenítik meg, ugyanakkor elkezdik az erdőszentgyörgyi református templom 1711-ben készült Úr asztali terítőjének készítését. Csipkeverő és csipkevarró asszonyok is dolgoznak jelenleg Szárhegyen, és a torockói hímzéseknek a Romániai Magyar Népművészek Szövetsége által díjazott mesterét, Vajda Irénkét szintén várják a táborba. Ő a torockói vetett ágyhoz a lepedőt fogja idén elkezdeni.
Az alkotótevékenység mellett néprajzi előadásokkal egészül ki az idei kézműves tábor programja, és ezúttal is tanulmányi kirándulással szakítják meg szárhegyi tartózkodásukat a résztvevők.
szóljon hozzá!