Fotó: Thomas Campean
A trichinellózis-vizsgálatok száma alapján még nem kezdődött el a sertésvágási idény Hargita megyében, de december elsejétől már hétvégén is bevizsgálják a húst a körzeti állatorvosi rendelőkben. A háztáji disznók árusítása is akkortól engedélyezett az állatpiacokon, az udvarhelyinek azonban egyelőre állat-egészségügyi működési engedélye sincs.
2015. november 19., 10:072015. november 19., 10:07
2015. november 19., 10:392015. november 19., 10:39
Az előző évek tapasztalatai alapján mintegy tíz-, tizenkétezer sertés levágása kezdődik el a közeljövőben Hargita megyében, a disznók jó része előreláthatóan még karácsony előtt feldolgozásra kerül. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság még nem kapta meg a bukaresti főhatóságtól az disznóvágási idényre vonatkozó szolgálati feladatokat, de várhatóan – akárcsak tavaly – idén is december elejétől terjesztik majd ki a hétvégékre is a hatóság alárendeltségébe tartozó körzeti állatorvosi rendelők munkaprogramját. Erre azért van szükség, hogy a többségében hétvégén zajló háztáji disznóvágásokkor a gazdák még a sertés húsának feldolgozása előtt be tudják vizsgáltatni a levágott állat húsát. Ez a magán állatorvosi rendelőkben idén is 15 lejbe kerül, az állat-egészségügyi igazgatóság rendelőiben pedig valamivel kevesebbe, ezekben tavaly 11,16 lej volt a vizsgálat ára. Egyelőre azonban csak elvétve vizsgáltatják be a sertéshúst Hargita megyében – vélhetően az enyhe idő miatt még nem kezdődött el a háztáji vágások szezonja. Pál Ágoston rendelőjében például novemberben még egyetlen trichinellózis-vizsgálatot sem kértek – mondta el érdeklődésünkre az állatorvos.
A disznóvágások többsége egyébként még mindig nem EU-konform Hargita megyében – mint ahogyan az ország más részein sem –, csak nagyon kevesen tartják be a vágás előtti kábításra vonatkozó előírást. A szabályozás gyakorlati alkalmazása nehéz is lenne itt, hiszen az Európai Unió országainak többségében szinte teljesen ismeretlen a háztáji disznóvágás fogalma, és az efféle állattartás sem elterjedt, Romániában viszont több millió sertést tartanak háztáji gazdaságokban. Van ugyan néhány kábítópisztollyal rendelkező mészáros a megyében, de a gazdák csak elvétve igénylik ezt a fajta szolgáltatást – mondta el Püsök László, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője. Hozzáfűzte viszont, hogy a jó gazdák, akik sajnálták az állatot, már régen is úgy végezték a vágást, hogy a szúrás előtt a fejsze fokával fejbe ütötték a disznót. „Gyakorlatilag a fizikai, mechanikai hatása ugyanaz, lekapcsolódik az agyközpont, és az állat nem érzi a fájdalmat” – hasonlította össze a régi módszert a kábítópisztoly hatásával az állat-egészségügyi igazgatóság képviselője. Az igazgatóságnak nincsenek pontos információi arra vonatkozóan, hogy a valóságban hány kábítópisztoly lehet a megyében, ugyanis azt feltételezik, hogy nincs bejelentve az összes. Az eszközt egyébként az előírások szerint csak az igazgatóságnál megtartott képzés elvégzése után lehet használni, és a kábítópisztolyt rendőrségen is be kell jelenteni.
Udvarhelyen nincs állatpiac?
Az ünnepek előtt levágandó sertést sokan az állatpiacokról szerzik be, ahol – a sokéves gyakorlat szerint – december elsejétől engedélyezett a háztáji körülmények között felnevelt disznók adásvétele. Udvarhelyen viszont egyelőre nincs erre – az előírásoknak megfelelő – lehetőség, mint azt Püsök Lászlótól megtudtuk. Udvarhelyen nincs is állatpiac, válaszolta arra a kérdésünkre, hogy mikor kezdődhet meg a disznók értékesítése a barompiacon. Mint megtudtuk, a megyében csak két hatósági engedéllyel működő állatpiac van, mindkettő Csíkszéken, a székelyudvarhelyi barompiac működtetésére nem kapott, de nem is kért engedélyt az önkormányzat a megyei állat-egészségügyi igazgatóságtól.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
szóljon hozzá!