Fotó: Thomas Campean
A trichinellózis-vizsgálatok száma alapján még nem kezdődött el a sertésvágási idény Hargita megyében, de december elsejétől már hétvégén is bevizsgálják a húst a körzeti állatorvosi rendelőkben. A háztáji disznók árusítása is akkortól engedélyezett az állatpiacokon, az udvarhelyinek azonban egyelőre állat-egészségügyi működési engedélye sincs.
2015. november 19., 10:072015. november 19., 10:07
2015. november 19., 10:392015. november 19., 10:39
Az előző évek tapasztalatai alapján mintegy tíz-, tizenkétezer sertés levágása kezdődik el a közeljövőben Hargita megyében, a disznók jó része előreláthatóan még karácsony előtt feldolgozásra kerül. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság még nem kapta meg a bukaresti főhatóságtól az disznóvágási idényre vonatkozó szolgálati feladatokat, de várhatóan – akárcsak tavaly – idén is december elejétől terjesztik majd ki a hétvégékre is a hatóság alárendeltségébe tartozó körzeti állatorvosi rendelők munkaprogramját. Erre azért van szükség, hogy a többségében hétvégén zajló háztáji disznóvágásokkor a gazdák még a sertés húsának feldolgozása előtt be tudják vizsgáltatni a levágott állat húsát. Ez a magán állatorvosi rendelőkben idén is 15 lejbe kerül, az állat-egészségügyi igazgatóság rendelőiben pedig valamivel kevesebbe, ezekben tavaly 11,16 lej volt a vizsgálat ára. Egyelőre azonban csak elvétve vizsgáltatják be a sertéshúst Hargita megyében – vélhetően az enyhe idő miatt még nem kezdődött el a háztáji vágások szezonja. Pál Ágoston rendelőjében például novemberben még egyetlen trichinellózis-vizsgálatot sem kértek – mondta el érdeklődésünkre az állatorvos.
A disznóvágások többsége egyébként még mindig nem EU-konform Hargita megyében – mint ahogyan az ország más részein sem –, csak nagyon kevesen tartják be a vágás előtti kábításra vonatkozó előírást. A szabályozás gyakorlati alkalmazása nehéz is lenne itt, hiszen az Európai Unió országainak többségében szinte teljesen ismeretlen a háztáji disznóvágás fogalma, és az efféle állattartás sem elterjedt, Romániában viszont több millió sertést tartanak háztáji gazdaságokban. Van ugyan néhány kábítópisztollyal rendelkező mészáros a megyében, de a gazdák csak elvétve igénylik ezt a fajta szolgáltatást – mondta el Püsök László, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője. Hozzáfűzte viszont, hogy a jó gazdák, akik sajnálták az állatot, már régen is úgy végezték a vágást, hogy a szúrás előtt a fejsze fokával fejbe ütötték a disznót. „Gyakorlatilag a fizikai, mechanikai hatása ugyanaz, lekapcsolódik az agyközpont, és az állat nem érzi a fájdalmat” – hasonlította össze a régi módszert a kábítópisztoly hatásával az állat-egészségügyi igazgatóság képviselője. Az igazgatóságnak nincsenek pontos információi arra vonatkozóan, hogy a valóságban hány kábítópisztoly lehet a megyében, ugyanis azt feltételezik, hogy nincs bejelentve az összes. Az eszközt egyébként az előírások szerint csak az igazgatóságnál megtartott képzés elvégzése után lehet használni, és a kábítópisztolyt rendőrségen is be kell jelenteni.
Udvarhelyen nincs állatpiac?
Az ünnepek előtt levágandó sertést sokan az állatpiacokról szerzik be, ahol – a sokéves gyakorlat szerint – december elsejétől engedélyezett a háztáji körülmények között felnevelt disznók adásvétele. Udvarhelyen viszont egyelőre nincs erre – az előírásoknak megfelelő – lehetőség, mint azt Püsök Lászlótól megtudtuk. Udvarhelyen nincs is állatpiac, válaszolta arra a kérdésünkre, hogy mikor kezdődhet meg a disznók értékesítése a barompiacon. Mint megtudtuk, a megyében csak két hatósági engedéllyel működő állatpiac van, mindkettő Csíkszéken, a székelyudvarhelyi barompiac működtetésére nem kapott, de nem is kért engedélyt az önkormányzat a megyei állat-egészségügyi igazgatóságtól.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!