Gyergyószentmiklósi születésű a világ legkisebb szárazföldi csigájának felfedezője

A világ legkisebb szárazföldi csigája a legújabb felfedezettje a gyergyószentmiklósi származású, jelenleg Japánban élő Páll-Gergely Barnának. A fiatal biológust a munkájáról, jelenlegi életéről kérdeztük, no meg arról, milyen helyet foglal el életében Gyergyószentmiklós.

Baricz-Tamás Imola

2015. október 01., 22:332015. október 01., 22:33

A napokban fókuszba került dr. Páll-Gergely Barna és természetesen a felesége neve is, ugyanis a világ legkisebb méretű szárazföldi csigáját fedezte fel, amely az Angustopila Dominikae nevet kapta, vagyis a párja nevét. A fiatal biológust arról is kérdeztük, mit jelent számára a legújabb felfedezése. „Kicsit meglepődtem rajta, hogy a média ennyire felkapta a történetet, bár valamennyire számítottam rá. A napokban több nemzetközi lapnak adtam interjút, mint például a National Geographic és a New Scientist. Alig több mint egy nappal a cikkünk publikálása után 70 ezer internetes találat van az Angustopila Dominikae (ez a legkisebb csigafaj neve) kulcsszóra. Tudományos szempontból természetesen érdekes ez a felfedezés, de az olyan kézenfekvő kérdések, mint „mi a törpeség evolúciós előnye?”, ennyivel nem megválaszolhatók. A mostani felfedezés a válasz irányába tett első lépésként fogható fel. Nekem az a legjobb érzés, amikor a publikáció megjelenik, és ennek a fajnak onnantól kezdve lesz egy neve. Ezután kinyomtathatom a címkéket, és leadhatom a példányokat egy múzeumba (jelen esetben a Magyar Természettudományi Múzeumba), hogy más kutatók is hozzáférhessenek” – fogalmazott a kutató.

Az immár nemzetközi hírnévnek örvendő fiatal biológus, aki kiskorában került el Gyergyószentmiklósról. „A szüleim elváltak, amikor egy évet töltöttem, és hároméves voltam, amikor édesanyám újra férjhez ment. A nevelőapám Mosonmagyaróváron élt, így én is ott nőttem fel. De nagyon szeretem Gyergyót, és ha tehetem, minden évben, általában nyáron hazalátogatok. Idén ez sajnos nem sikerült, és a japán ösztöndíjam miatt jövőre sem tudom megtenni, de az évi egyszeri hazautazás mindig fontos volt számomra” – vallotta Páll-Gergely Barna. Hozzáfűzte: „Nagyon szeretem a gyergyói hegyeket, gyakran kirándulok a környéken, és persze csigákat is gyűjtök. Emellett sok rokonom él Gyergyóban. Sajnos a nagyszüleim már nem élnek, de van unokatestvérem, nagynénim, egyéb rokonom, akiket meg szoktam látogatni, és szeretném velük tartani a kapcsolatot annak ellenére, hogy messze élek a tőlük. Mindig is büszke voltam, vagyok arra, hogy Gyergyóban születtem.”

Mosonmagyaróvár után Pécsen tanult a biológus, majd Japánban doktorált. „Mosonmagyaróváron, az osztrák és a szlovák határhoz nagyon közel nőttem fel, és az egyetem elkezdéséig ott éltem. Az egyetemet Pécsen végeztem el, és egy-egy félévet töltöttem egy görög és egy török városban cserediákként. A doktori tanulmányaimat Japánban végeztem, és ugyanide kaptam egy kétéves ösztöndíjat, ami idén augusztusban kezdődött el” – foglalta össze Páll-Gergely Barna. Kitért arra is, hogyan került Japánba: „Nem volt semmilyen kapcsolatom az országgal, viszont ismertem egy japán professzort, aki úgyszintén csigákkal foglalkozik. Ez egy nagyon szűk szakterület, a világon mindenki ismer mindenkit. Ő ajánlotta fel még az egyetemi éveim alatt, hogy szívesen venné, ha az ő laboratóriumában kutatnék, és ott írnám a doktori disszertációmat. Ezt nekem nem kellett kétszer mondani, mert a jól felszerelt laboratórium mellett mindig érdekelt a keleti kultúra is.”

A szárazföldi csigák életébe is kis betekintőt nyújtott. „Állatrendszertannal foglalkozom, ezen belül szárazföldi csigákkal. Ez nagyjából azt jelenti, hogy új fajokat fedezek fel, és igyekszem a csigafajok közötti rokonsági viszonyokat tisztázni. Az élővilág megismerése szerintem az emberiség nagy feladatai közé tartozik. A legpontosabb becslések szerint az eddig ismert, kb. másfél millió faj a Föld élőlényeinek csak nagyon kicsi, kb. 15 százaléka. Ezért rengeteg a tennivalónk nekünk, taxonómusoknak, rendszertannal foglalkozó kutatóknak” – mondta.

„A parányi csigára is büszke vagyok, de ebben az esetben elsősorban a csigák gyűjtőjét, Hunyadi Andrást illeti az elismerés, és persze magukat a csigákat. Én csak dokumentáltam a természet eme csodáit” – fogalmazott Páll-Gergely Barna. „ Amikre legbüszkébb vagyok, azok olyan felfedezések, amelyeket évszázados múzeumi gyűjteményekben végeztem. Például a londoni Natural History Museum gyűjteményében több új fajt találtam annak ellenére, hogy az elmúlt kb. 130 évben sok jelentős kutató kezében is megfordultak azok a példányok. Két faj számára pedig egy idén megjelent cikkben új génuszt (nemet) írtam le, melynek a Csomapupa nevet adtam Kőrösi Csoma Sándor tiszteletére. A Csomapupa nembe tartozó csigák a Himalája délkeleti lejtőin élnek, nem messze onnan, ahol Kőrösi Csoma is kutatta a tibeti nyelvet és vallást.”

A biológus jelenleg, amint fogalmaz, „több délkelet-ázsiai csigacsoport revízióján” dolgozik. „A revízió azt jelenti, hogy meg kell ismernem az összes oda tartozó fajt, ezeket meg kell vizsgálnom múzeumi gyűjteményekben, hivatalosan le kell írnom és el kell nevezzem az új fajokat” – fejtette ki a kutató röviden, hogy mi is a feladata a Japánban eltöltendő két év alatt. Továbbá megtudtuk, Páll-Gergely Barna magyarországi egyetemen vagy múzeumban dolgozna a jövőben, és mindenképp folytatni szeretné a kutatást. „Ez a munka szinte mindennapi felfedezést és izgalmat jelent számomra” – tette hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Több mint 240-en vesztették életüket autóbalesetben az év első három hónapjában

Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.

Több mint 240-en vesztették életüket autóbalesetben az év első három hónapjában
2025. május 15., csütörtök

Címert és személyi titkárt is választott magának XIV. Leó pápa

XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.

Címert és személyi titkárt is választott magának XIV. Leó pápa
2025. május 14., szerda

Azonnal elhagyni ezt az országot – figyelmeztet a külügyminisztérium

A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.

Azonnal elhagyni ezt az országot – figyelmeztet a külügyminisztérium
2025. május 14., szerda

Három vízijármű ütközött össze a Dunán, két személy eltűnt – frissítve

Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.

Három vízijármű ütközött össze a Dunán, két személy eltűnt – frissítve
2025. május 14., szerda

Tudósok számolták ki, hogy várhatóan mikor pusztul el az univerzum

A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.

Tudósok számolták ki, hogy várhatóan mikor pusztul el az univerzum
2025. május 13., kedd

Az FBI nyomozott a romániai diák után, itthon mégsem hajlandók kiadni az USA-nak a gyereket

Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.

Az FBI nyomozott a romániai diák után, itthon mégsem hajlandók kiadni az USA-nak a gyereket
2025. május 11., vasárnap

Békére szólított fel XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében

XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.

Békére szólított fel XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében
2025. május 10., szombat

Elárulta a pápa, hogy miért választotta a XIV. Leó nevet

XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.

Elárulta a pápa, hogy miért választotta a XIV. Leó nevet
2025. május 10., szombat

Mikrobusz és autó ütközött, tíz gyerek került kórházba

Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.

Mikrobusz és autó ütközött, tíz gyerek került kórházba
2025. május 09., péntek

Ezért választotta az új pápa a Leó nevet

Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.

Ezért választotta az új pápa a Leó nevet