Fotó: Veres Nándor
Március 1. és május 15. között tehetik le egységes mezőgazdasági támogatáskérelmeiket az arra jogosult gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). Az igényelhető támogatási formákban nem lesznek változások a tavalyhoz képest.
2017. február 25., 16:082017. február 25., 16:08
2017. március 05., 10:022017. március 05., 10:02
„Idén is március elsejétől kezdjük fogadni az egységes mezőgazdasági támogatási kérelmeket. Úgy érzem, több év után újból egyenesbe kerültünk a törvénykezéssel, ami nagyon nagy dolog, mivel az utóbbi két évben mindig ezért húzódtak el az eljárások, emiatt volt nagy a bizonytalanság” − számolt be érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője azt is kifejtette, továbbra is együttműködnek a helyi önkormányzatokkal, illetve a mezőgazdasági igazgatóság is segít nekik a gazdák tájékoztatásában.
A gazdák minden településen segítséget kapnak a felkészült helyi illetékesektől, a támogatási kérelmeiket már a saját településükön összeállítják, így a kész igényléssel kell majd az APIÁ-t felkeresniük – tisztázta az intézményvezető. Kiemelte, a gazdákat megadott beütemezés szerint fogadják, ezért nagyon fontos, hogy a kijelölt időpontban keressék fel az ügynökségeket.
Amennyiben mindenki tartja magát az időbeosztáshoz, az igénylési időszak végéig, május 15-ég sikerül fogadni a várt 26 ezer gazdát. Haschi András arra is kitért, hogy a gazdáknak két és fél hónap áll a rendelkezésükre a kérelmezésre, emiatt nem látja szükségességét annak, hogy a 25 napos késedelmi időszakban keressék fel az intézményüket. Ennek ellenére, továbbra is lehetőségük van a gazdáknak arra, hogy napi egyszázalékos késedelmi kamat ellenében május 15. és június 9. között igényeljék a támogatások valamelyikét.
Március elején, az eddigiekhez hasonlóan a kisebb gazdaságokkal rendelkezőket hívják be, illetve azokat, akik nem igényelnek állattenyésztési támogatást. Azt követően, ahogy a rendszer engedi, fokozatosan programálják a nagyobb gazdaságok vezetőit, illetve az állattenyésztőket. Az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak az APIA megyei székhelyén (Csíkszereda, Haladás utca 16. szám) kell benyújtaniuk igénylésüket, míg az 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkezők a területi irodákban: az alcsíkiak Csíkszentmártonban, a felcsíkiak a csíkszeredai területi irodában, emellett Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen kérelmezhetők a juttatások. Az állattenyésztési támogatásokat igénylők viszont mindannyian a megyei székhelyen tehetik le kérelmeiket, habár tavaly volt rá példa, hogy területi irodákban is elfogadták azokat, idén erre már nem lesz lehetőség − szögezte le az igazgató.
Jelentős változások nincsenek a tavalyi kérelmezéshez képest, a támogatási formák is azonosak maradtak, hiszen azokat az Országos Vidékfejlesztési Program keretében határozzák meg, amely hét évre érvényes. Esetleg a támogatási értékek változhatnak (azok is csak felfelé), de arról még pontos információkkal nem tudott szolgálni az illetékes. Ugyanakkor elmondta, a területalapú támogatások esetében tehát az alaptámogatás mellett kérhető az újraosztott-, a zöldítési- és a fiatal gazdáknak járó támogatás. Szubvencióval segítik a következőkben is a növénytermesztésre alkalmas szántőföldek és a hátrányos helyzetű hegyvidéki területek tulajdonosait, de kérhetők az ökológiai gazdálkodási és az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások is.
Maradnak a tavaly még újdonságnak számító kisgazdáknak szánt, valamint az őshonos, kihaló félben lévő állatokat tenyésztők által kérhető támogatások. Az állattenyésztési támogatások közül továbbra is igényelhető az átmeneti országos kiegészítő támogatás, és a összekapcsolt támogatás.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!