Fotó: Veres Nándor
Március 1. és május 15. között tehetik le egységes mezőgazdasági támogatáskérelmeiket az arra jogosult gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). Az igényelhető támogatási formákban nem lesznek változások a tavalyhoz képest.
2017. február 25., 16:082017. február 25., 16:08
2017. március 05., 10:022017. március 05., 10:02
„Idén is március elsejétől kezdjük fogadni az egységes mezőgazdasági támogatási kérelmeket. Úgy érzem, több év után újból egyenesbe kerültünk a törvénykezéssel, ami nagyon nagy dolog, mivel az utóbbi két évben mindig ezért húzódtak el az eljárások, emiatt volt nagy a bizonytalanság” − számolt be érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője azt is kifejtette, továbbra is együttműködnek a helyi önkormányzatokkal, illetve a mezőgazdasági igazgatóság is segít nekik a gazdák tájékoztatásában.
A gazdák minden településen segítséget kapnak a felkészült helyi illetékesektől, a támogatási kérelmeiket már a saját településükön összeállítják, így a kész igényléssel kell majd az APIÁ-t felkeresniük – tisztázta az intézményvezető. Kiemelte, a gazdákat megadott beütemezés szerint fogadják, ezért nagyon fontos, hogy a kijelölt időpontban keressék fel az ügynökségeket.
Amennyiben mindenki tartja magát az időbeosztáshoz, az igénylési időszak végéig, május 15-ég sikerül fogadni a várt 26 ezer gazdát. Haschi András arra is kitért, hogy a gazdáknak két és fél hónap áll a rendelkezésükre a kérelmezésre, emiatt nem látja szükségességét annak, hogy a 25 napos késedelmi időszakban keressék fel az intézményüket. Ennek ellenére, továbbra is lehetőségük van a gazdáknak arra, hogy napi egyszázalékos késedelmi kamat ellenében május 15. és június 9. között igényeljék a támogatások valamelyikét.
Március elején, az eddigiekhez hasonlóan a kisebb gazdaságokkal rendelkezőket hívják be, illetve azokat, akik nem igényelnek állattenyésztési támogatást. Azt követően, ahogy a rendszer engedi, fokozatosan programálják a nagyobb gazdaságok vezetőit, illetve az állattenyésztőket. Az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak az APIA megyei székhelyén (Csíkszereda, Haladás utca 16. szám) kell benyújtaniuk igénylésüket, míg az 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkezők a területi irodákban: az alcsíkiak Csíkszentmártonban, a felcsíkiak a csíkszeredai területi irodában, emellett Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen kérelmezhetők a juttatások. Az állattenyésztési támogatásokat igénylők viszont mindannyian a megyei székhelyen tehetik le kérelmeiket, habár tavaly volt rá példa, hogy területi irodákban is elfogadták azokat, idén erre már nem lesz lehetőség − szögezte le az igazgató.
Jelentős változások nincsenek a tavalyi kérelmezéshez képest, a támogatási formák is azonosak maradtak, hiszen azokat az Országos Vidékfejlesztési Program keretében határozzák meg, amely hét évre érvényes. Esetleg a támogatási értékek változhatnak (azok is csak felfelé), de arról még pontos információkkal nem tudott szolgálni az illetékes. Ugyanakkor elmondta, a területalapú támogatások esetében tehát az alaptámogatás mellett kérhető az újraosztott-, a zöldítési- és a fiatal gazdáknak járó támogatás. Szubvencióval segítik a következőkben is a növénytermesztésre alkalmas szántőföldek és a hátrányos helyzetű hegyvidéki területek tulajdonosait, de kérhetők az ökológiai gazdálkodási és az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások is.
Maradnak a tavaly még újdonságnak számító kisgazdáknak szánt, valamint az őshonos, kihaló félben lévő állatokat tenyésztők által kérhető támogatások. Az állattenyésztési támogatások közül továbbra is igényelhető az átmeneti országos kiegészítő támogatás, és a összekapcsolt támogatás.
Az eső ellenére is sokan kilátogattak Hargitafürdőre a Kerge Olimpia 2025-ös kiadására vasárnap, hogy megcsodálhassák a bikiniben lesikló hölgyeket, az alsóneműben síző urakat, és a nap egyik fő programját, a kerge mobilok futamát.
Idén sem maradt el a csíkszeredai Mikó-vár ünnepi díszkivilágítása. Piros-fehér-zöldre színezték március 15-én este az immár 401 esztendős csíkszeredai Mikó-várat.
Március 15-ét Erdélyben ünnepelni különleges kegy és egyben felelősség is – mondta Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere az 1848-as szabadságharc megemlékező ünnepségén Csíkszeredában.
Reményt, hitet, erőt hozott a szívekbe március idusa, amelynek alkalmából idén is százak gyűltek össze a Nyergestetőn. A szabadságharc évfordulóján piros-fehér-zöldbe borult a hősök tiszteletére állított emlékmű, büszkén lobogott a székely zászló.
Ráfutásos baleset történt Csíkszeredában a Brassói úton szerdán délelőtt.
Elkezdték kiszállítani a digitális eszközöket a csíkszeredai iskolákba. Többek között okostáblákat, nyomtatókat, szkennereket és közel nyolcszáz új laptopot kapnak a tanintézetek. 26,7 millió lejes európai uniós pályázatról van szó.
Noha létezett egy egyezség az alcsíki községek között arról, hogy a jégkorong-utánpótlás neveléséhez fontos műjégpálya Csíkszentimrén lesz, ez végül Csíkszentsimonban létesül. A döntést racionális okokból hozták, de a szentimreiek így is csalódottak.
Hamarosan kivágják a városháza épülete előtt magasodó tujákat Csíkszeredában – közölte bejegyzésében Bors Béla alpolgármester, hozzátéve, hogy a döntésnek nyomós oka van.
Két autó ütközött össze a csíkszeredai Hunyadi János utcában csütörtök délelőtt.
Három autó ütközött össze pénteken reggel Csíkszentkirály határban. A baleset következtében egy sofőr megsérült, kórházba szállították.
szóljon hozzá!