Fotó: Veres Nándor
Március 1. és május 15. között tehetik le egységes mezőgazdasági támogatáskérelmeiket az arra jogosult gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). Az igényelhető támogatási formákban nem lesznek változások a tavalyhoz képest.
2017. február 25., 16:082017. február 25., 16:08
2017. március 05., 10:022017. március 05., 10:02
„Idén is március elsejétől kezdjük fogadni az egységes mezőgazdasági támogatási kérelmeket. Úgy érzem, több év után újból egyenesbe kerültünk a törvénykezéssel, ami nagyon nagy dolog, mivel az utóbbi két évben mindig ezért húzódtak el az eljárások, emiatt volt nagy a bizonytalanság” − számolt be érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője azt is kifejtette, továbbra is együttműködnek a helyi önkormányzatokkal, illetve a mezőgazdasági igazgatóság is segít nekik a gazdák tájékoztatásában.
A gazdák minden településen segítséget kapnak a felkészült helyi illetékesektől, a támogatási kérelmeiket már a saját településükön összeállítják, így a kész igényléssel kell majd az APIÁ-t felkeresniük – tisztázta az intézményvezető. Kiemelte, a gazdákat megadott beütemezés szerint fogadják, ezért nagyon fontos, hogy a kijelölt időpontban keressék fel az ügynökségeket.
Amennyiben mindenki tartja magát az időbeosztáshoz, az igénylési időszak végéig, május 15-ég sikerül fogadni a várt 26 ezer gazdát. Haschi András arra is kitért, hogy a gazdáknak két és fél hónap áll a rendelkezésükre a kérelmezésre, emiatt nem látja szükségességét annak, hogy a 25 napos késedelmi időszakban keressék fel az intézményüket. Ennek ellenére, továbbra is lehetőségük van a gazdáknak arra, hogy napi egyszázalékos késedelmi kamat ellenében május 15. és június 9. között igényeljék a támogatások valamelyikét.
Március elején, az eddigiekhez hasonlóan a kisebb gazdaságokkal rendelkezőket hívják be, illetve azokat, akik nem igényelnek állattenyésztési támogatást. Azt követően, ahogy a rendszer engedi, fokozatosan programálják a nagyobb gazdaságok vezetőit, illetve az állattenyésztőket. Az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak az APIA megyei székhelyén (Csíkszereda, Haladás utca 16. szám) kell benyújtaniuk igénylésüket, míg az 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkezők a területi irodákban: az alcsíkiak Csíkszentmártonban, a felcsíkiak a csíkszeredai területi irodában, emellett Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen kérelmezhetők a juttatások. Az állattenyésztési támogatásokat igénylők viszont mindannyian a megyei székhelyen tehetik le kérelmeiket, habár tavaly volt rá példa, hogy területi irodákban is elfogadták azokat, idén erre már nem lesz lehetőség − szögezte le az igazgató.
Jelentős változások nincsenek a tavalyi kérelmezéshez képest, a támogatási formák is azonosak maradtak, hiszen azokat az Országos Vidékfejlesztési Program keretében határozzák meg, amely hét évre érvényes. Esetleg a támogatási értékek változhatnak (azok is csak felfelé), de arról még pontos információkkal nem tudott szolgálni az illetékes. Ugyanakkor elmondta, a területalapú támogatások esetében tehát az alaptámogatás mellett kérhető az újraosztott-, a zöldítési- és a fiatal gazdáknak járó támogatás. Szubvencióval segítik a következőkben is a növénytermesztésre alkalmas szántőföldek és a hátrányos helyzetű hegyvidéki területek tulajdonosait, de kérhetők az ökológiai gazdálkodási és az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások is.
Maradnak a tavaly még újdonságnak számító kisgazdáknak szánt, valamint az őshonos, kihaló félben lévő állatokat tenyésztők által kérhető támogatások. Az állattenyésztési támogatások közül továbbra is igényelhető az átmeneti országos kiegészítő támogatás, és a összekapcsolt támogatás.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.
szóljon hozzá!