Hamarosan elkészül a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán kialakított botanikus kert, melyben a Gyergyói-medence jellegzetes növényeit mutatják be, köztük veszélyeztetett fajokat is.
2012. július 16., 20:112012. július 16., 20:11
2012. július 16., 20:192012. július 16., 20:19
A kertben olyan növények láthatók, melyek a Gyergyói-medencére jellemzők, köztük számos olyan faj is, mely védett vagy ritka – tudtuk meg Kedves Tamás Antaltól, a kert tervezőjétől. A növények meghonosításához speciális élőhely kialakítására van szükség, erre szolgál a magashegyi növények számára berendezett sziklakert, valamint a vízinövényeknek otthont adó tavas, mocsaras rész. Itt olyan jégkorszaki maradványnövények is lesznek, mint a törpekecskerágó, kék csatavirág vagy a tőzegeper.
A kerten belül egy lapidáriumot, kőparkot is kialakítanak. A sziklák dr. Jakab Gyula gyűjteményéből származnak, a múzeum ezáltal szeretné megteremteni a kapcsolatot a kert és a földszinten található természetrajzi részleg között. A ritka növények mellett az ismertebb fák, cserjék, virágok is megtekinthetők majd, továbbá készül egy pihenőhely padokkal és egy kis füvészkert gyógynövények és fűszernövények számára.
A kert létrejöttét a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány által meghirdetett Zöldövezet pályázaton nyert összeg tette lehetővé, melyet a Pro Muzeum Alapítvány pályázott meg a Portéka Egyesülettel közösen. A maximálisan megszerezhető 9000 lejből 8968,4 lejt kapott a múzeum, melyhez 2400 lej önrész társult.
Tilos leszedni a ritka növényeket
Elsősorban figyelemfelkeltő célja van a botanikus kertnek. A turisták, természetjárók ugyanis hajlamosak leszakítani és csokorba szedni a nekik tetsző virágokat, a kert létrehozói pedig arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy ezt ne tegyék, azaz a látogatók megtudhatják, melyek azok a ritka, veszélyeztetett növényfajok, melyekből tilos a természetben talált példányokat leszakítani. Ennek kihangsúlyozására figyelmeztető tábla is készül majd.
A kerti munkálatokkal nagyrészt a múzeum alkalmazottai foglalkoztak, a faültetésben a Portéka Egyesület is segítséget nyújtott. Az örmény egyházzal való együttműködés eredményeként készült el a közös bejárat: a látogatók az utcáról nyíló kapun keresztül közelíthetik meg az új kertet. A jövőbeli tervek közt egy kovácsoltvas kapu elkészítése is szerepel, mely az utcáról engedne belátást.
Várhatóan két hét múlva, augusztus elsejére készül el a botanikus kert, igazi szépségét azonban csak a következő években nyeri el, idő kell ugyanis, hogy a növények teljesen kifejlődjenek. A park természetesen nemcsak nyáron lesz látogatható, egyes növények ősszel, tavasszal is nyílnak, így egész évben látványos bemutató várja az érdeklődőket.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!