Ha házaló árusok járják a falut, két héten belül betöréssorozatra lehet számítani. Mert az árus gyakran terepszemlét tart – ezt már tényként emlegetik az alfalvi polgárőrök. A tavaly nyáron megalakult Alfalvi Polgárőrség a megelőzésre helyezi a hangsúlyt.
2016. március 15., 13:312016. március 15., 13:31
2016. március 15., 13:322016. március 15., 13:32
Ha a polgárőrök értesítést kapnak idegen házalók feltűnéséről, máris kiteszik a hirdetést: zárják jól a kapuikat, tolvajok érkezhetnek.
Már rég latolgatták az alfalviak, hogy a rendőrség tevékenységét – a hatékonyság érdekében – meg kellene pótolni, gyakoriak voltak a magántulajdon-sértések, birtokháborítások, hiányos volt a közbiztonság. Helyi rendőrség létrehozása lett volna az alternatíva, tapasztalatcserére is jártak a marosvásárhelyiekhez, ám a költségek összeadásánál kiderült, nagy terhet róna ez a községre. A másik lehetőséget a polgárőrség jelentette, s hogy jó példával elöl járjanak, az önkormányzati képviselők adták össze az egyesület alapításához szükséges összeget. A politikamentesség is fő helyen szerepelt, s hogy a pártoskodás látszatát is elkerüljék, három tanácsos lett az alapítója: az RMDSZ-es Baricz Róbert, a néppártos Ilyés Róbert, és az akkor még polgári pártos Baricz Attila. Utóbbi vállalta az elnöki szerepkört is. Az Alfalvi Polgárőrség nagykönyvében az első bejegyzés tevékenységének elkezdésekor került bele, 2015. június 27-én. Azóta fejti ki tevékenységét 43 önkéntes segítségével.
„A helyi közbirtokosság fizette ki azt a terepjárót, ami nélkül lehetetlen lenne a munkánk, az önkormányzat havi rendszerességgel egy bizonyos mennyiségű üzemanyagot biztosít. Ha kifogy a keret, mert havonta átlagban olyan hatvan liternyit járunk el, akkor valamelyikünk zsebbe nyúl, kipótolja. Sikerült még néhány pólót és sapkát feliratoztassunk, és van egy pár mellényünk is, egyelőre ennyiből áll az egyenruhánk. És van egy fényképezőgépünk, az is nagyon fontos” – számolt be az elnök.
Gyergyószéken már korábban alakult polgárőrség Gyergyószentmiklóson, majd Tekerőpatakon, a kapcsolatfelvétel viszont még várat magára. A működési szabályzathoz szükséges alapot is határon túlról hozták az alfalviak, a testvértelepülések közül Faddon és Balatonszárszón van polgárőrség, onnan vették a mintát. Aztán a helyi kábeltévén jelent meg hirdetés: önkénteseket toboroznak. Egyetlen negatív visszajelzés sem érkezett, sokan kívántak sikert, kitartást is. Tagnak negyvenhárman jelentkeztek.
A tagság aktívabb része, mert többen külföldön tartózkodnak, négy csoportot képez. Hetente váltják egymást, a szolgálatosoknál van a mobiltelefon is, amely éjjel-nappal hívható. Ha bejelentés érkezik, az egymáshoz közel lakó csapattagok ülnek autóba és indulnak a helyszínre. De spontán terepszemléket is szerveznek olyan részekre, ahol éppen „szezonja van a törvénytelenségnek”: nyáron a határban, termőföldek környékén, télen a faluszélre, amelyet szeméttárolónak vélnek egyesek. Járőröznek a falu között is, mert nem ritkák a gyanús idegenek.
Az eltelt nyolc hónap alatt többször volt olyan, hogy az állami rendőrség embereinek segítségét kellett kérjék. Mindig készségesek voltak, jegyzi meg az elnök. A fát szállító szekeresekre is figyelnek, hisz bár a közbirtokosság nem kért semmit az autóért cserében, az erdők épségét is megpróbálják vigyázni.
Jelenlétük a fegyverük, csak tetten érni, helyben tartani tudják a gyanús személyt, amíg a rendőr megérkezik. Baricz Attila a készülő törvénytervezetben reménykedik, hogy tágabb hatáskörrel ruházzák majd fel.
Most a lomtalanításnak van az idénye, és sokaknak kézenfekvő, hogy ami otthon fölöslegessé vált, azt a mezőre viszik, a sánc szélére leborítják. Általában kiderül, ki volt a szemetelő, és egy felszólítással kérik, szedje fel, keressen megfelelőbb helyet a hulladéknak. Nyáron, vigyázni kell a levágott fűre, hogy ne cseréljen gazdát, figyelni az erdei gyümölcsöt gyűjtőket, hova telepednek le, hol gyújtanak tüzet, aztán a terményt kell óvni. És vannak a „négy évszakos” problémák, így például a házaló tolvajok. „Az a tapasztalat, hogy a házaló árusok - jöjjenek seprűvel, perzsával, lábtörlővel vagy csatornával – feltérképezik a házakat, hol laknak öregek, magukra hagyottak, s rá egy-két hétre biztos, hogy betörés történik. Ezt borítékolni lehet” – mondja az elnök, jelezve, miért olyan gyakori a képújságos hirdetés: zárják kapuikat, figyeljenek javaikra.
Legnagyobb hiány emberből van
Szükséges lenne a felszerelés-bővítés is, például szívesen vásárolnának éjjellátó kamerát is. „Volt olyan eset, hogy Borzonton eltűnt egy beteg fiatalember. Egész éjjel kerestük, akkor találtuk meg, amikor kivirradt. Hőkamerával fél óra alatt megkerült volna...” – mutatott rá. A tervek között szerepel vállalkozók megszólítása is, csak egyszer bizonyítani akartak, hogy az ügy támogatásra érdemes. A jövőben szeretnének asztalhoz ülni Gyergyószék többi polgárőrségeivel is, hiszen vannak közös határok, bizonyos esetekben jól jöhet az erősítés is. És szükség lenne még önkéntesekre. Az ötezer főnél népesebb községnek kevesebb mint egy százaléka vállalta eddig a polgárőri munkát annak ellenére, hogy mindenkinek szüksége van a biztonságra. Igaz, előfordul, hogy telefonon értesítik, ha gyanúsat látnak, de ez is rendszeresebb kellene legyen, aktívabban részt kellene vállalni a közösségi feladatokból. Sokan még mindig úgy gondolják, ha valamit bejelentenek, akkor valakit feljelentenek a múlt rendszeri mintára. Ennek módosulását reméli az elnök, kérve, hívják a polgárőrség telefonszámát (0730-512 505), akár észrevételeik vannak, akár járőrözésen vennének részt szívesen.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!