Fennállásának 120. évfordulóját ünnepelte június 30-án, szombat délután a gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara. Az ünnepi műsorra színültig megtelt a Művelődési Ház nagyterme, Gyergyószentmiklós azt a civil szervezetet ünnepelte, amely nem csak a legrégibb, hanem amely az évek hosszú során megannyi helyen képviselte a várost, értékes díjakat és felbecsülhetetlen elismerést szerezvén.
2012. július 01., 18:262012. július 01., 18:26
2012. július 01., 19:272012. július 01., 19:27
Még a délutáni ünnepi műsor előtt koszorúzásra került sor az örmény katolikus temetőben, megemlékeztek az egykori kórustagokról, karnagyokról és mindazokról, akik meghatározó szerepet vállaltak abban, hogy a dalkör megérjen egy ilyen szép kort. A koszorúkat Ambrus Éva zenetanár, egykori karnagy sírjánál helyezték el, aki több évig irányította kórust, gyakorlatilag már azonosult vele.
A 17 órától kezdődő ünnepi műsoron először Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere tartotta meg ünnepi beszédét. „Amikor egy 120 évet maga mögött tudó civil szerveződés életútját, elhivatottságát, kultúraszolgáló eredményeit, szakmai sikereit vesszük figyelembe, s ráadásul két világháború túlélését is hozzáadjuk, fölöttébb büszkék lehetünk ebben a pillanatban” – mondta a város első embere. Mezei János hozzátette, hogy a gyergyószentmiklósiak szerencséseknek érezhetik magukat, hogy rendelkeznek egy ilyen szervezettel, továbbá egy polgármester számára sincs ennél nagyobb öröm és megelégedettség.
A városvezető szavait követően az ünnepeltek léptek színpadra, Molnár Katalin karnagy vezetésével az Ipartestületi Férfikar három bordalt adott elő, amit a közönség óriási tapssal jutalmazott. „Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ápoljuk testvérkapcsolatainkat” – mondta korábban Szőcs László, a gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikarának vezetője. Színes produkciókkal léptek fel a határon túlról érkező kórusok, a vajdasági csókai Rákóczi Férfikar katona- és betyárdalokat adott elő, míg a Felvidékről érkező füleki Férfi Kamarakórus és a siófoki Férfi Dalkör mind hazai, mind külföldi zeneszerzőktől is átnyújtott egy csokorra valót a nagyérdeműnek.
Fontos megemlítenünk a délvidéki Százszorszép kézműves csoport szép munkáit, amelyek a helyszín előterét díszítették. A határon túli dalkörök mellett természetesen a gyergyószentmiklósi kórusok is felléptek az eseményen, így a Szent Miklós Kamara Együttes és a Domokos Pál Péter Dalkör női kar is fellépett. Az esemény fénypontját a Gyilkostói szonáta eléneklése képezte, a közönség egy történelmi pillanatnak lehetett szem- és fültanúja, a gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara legutóbb a hatvanas években énekelte – a Bálint Ákos által – a Gyilkos-tó 100. évfordulójára íródott művet.
Mindezt követően díjak átadására került sor, díjazták azokat a személyeket, akik több mint 20 éve tevékenykednek az Ipartestületi Férfikaron belül, azokat, akik életben tartják a szervezetet, de Molnár Katalin karnagy és a dalkör legfiatalabb tagjai is elismerésben részesültek. Kisné Portik Irén egy megpatkolt tojást ajándékozott a kórusnak, és elmondta, hogy nem az ajándék nagysága, hanem annak szimbolikus értéke számít.
Az ünnepély legmeghatóbb pillanata Ambrus Éva egykori karnagy festett portréjának átadása volt, szem nem maradt szárazon a teremben, Balázs József festőművész munkája igazán élethűre sikeredett. Utolsó mozzanatként az összes fellépő kórus szalagot rakott az ünnepelt zászlajára, majd egy közös éneklésre került sor, amely hűen tükrözte a mottót: „Fiaim, csak énekeljetek!”.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!