Hirdetés
Hirdetés

Gőzerővel dolgoznak az erdőaljai konténeriskola létrehozásán

Folyamatban a konténeriskola létrehozása •  Fotó: Borbély Fanni

Folyamatban a konténeriskola létrehozása

Fotó: Borbély Fanni

Némi csúszással, de hamarosan elkészül Csíkszeredában az erdőaljai moduláris iskola a csíksomlyói iskola óvodásai és tanulói számára. A kivitelező gőzerővel dolgozik a konténerek kihelyezésén, szükség is van erre, mert szeptember 16-án már oda várják a gyermekeket. A tanévnyitó ünnepséget azonban minden tanuló számára már hétfőn megtartják az erdőaljai iskola udvarán.

Barabás Hajnal

2024. szeptember 06., 14:292024. szeptember 06., 14:29

2024. szeptember 06., 14:452024. szeptember 06., 14:45

Az erdőaljai iskolánál jártunk pénteken, hogy lássuk, miként haladnak a konténeriskola kivitelezésével. Ottjártunkkor azt láttuk, hogy már több konténer is a helyére került.

Ez a moduláris létesítmény lesz ideiglenesen a csíksomlyói iskola tanulónak és óvodásainak az oktatási helyszíne.

A csíkszeredai önkormányzattól arról érdeklődtünk, hogy elkészülnek-e a munkálatokkal hétfőig, a tanévkezdésig, de mint kiderült hétfőre nem, csak rá egy hétre fejezik be az építkezést.

Hirdetés

„A kivitelezővel való többrendbeli egyeztetés nyomán immár kijelenthetjük, hogy a moduláris iskolában szeptember 16-án kezdődhet az oktatás. A meglévő iskolaépületben való oktatást ezt természetesen nem befolyásolja, ott már szeptember 9-től folyhat az iskolai tevékenység” – áll a csíkszeredai városháza sajtóirodájának válaszában. Hozzátették, hogy

a hétfői tanévkezdés helyszíne az erdőaljai iskola lesz az összes diák számára, akik a 2024–2025-ös tanévben ott tanulnak.

A tanév első hetének többi napján pedig keddtől péntekig ideiglenes jelleggel a Máltai Szeretetszolgálat közösségi termében szervezik meg az oktatást a somlyói egyházi épületből kiszorult 94 gyermek számára.

korábban írtuk

A papírozásnál tart az erdőalji konténeriskola építése
A papírozásnál tart az erdőalji konténeriskola építése

Egyelőre még az engedélyeztetés folyamata zajlik az erdőalji iskola udvarára tervezett konténeriskola építése körül. Az érintettek szerint a szeptember 9-i iskolakezdésre minden a helyére fog kerülni.

Székely Adél, a Xantus János Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, a tanévnyitó ünnepséget az erdőaljai iskola udvarán tartják 10 órától úgy az erdőaljai, mint a csíksomlyói iskola gyermekei számára. Megerősítette ő is, hogy másnaptól, azaz

keddtől péntekig a csíksomlyói iskola tanulóinak és óvodásainak a Máltai Szeretetszolgálat székházában szervezik meg az oktatást a konténeriskola elkészültéig.

Szeptember 16-án, hétfőn már az új helyszínre várják a gyermekeket. Csíksomlyóról őket a Csíki Trans Kft. különjáratai szállítják majd az erdőaljai iskolába és vissza.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Téliesített konténerek

Megkerestük a tervezőirodát is, hogy megkérdezzük, a konténerekből összeállított létesítmény alkalmas lesz-e a téli időszakban is az oktatásra. Mint elmondták:

télen is megfelelők lesznek a körülmények, hiszen 10 centiméter vastag szigeteléssel rendelkező szendvicspanelekről beszélünk, továbbá elektromos árammal fűtést is biztosítanak.

„Kis termekről van szó, könnyen kifűthetők” – fűzték hozzá.

Moduláris épületet alakítanak ki •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Moduláris épületet alakítanak ki

Fotó: Borbély Fanni

A 325 négyzetméteres moduláris építményt 23 konténerből állítják össze, 5 osztályterem, egy óvodai terem, tanári és egy iskolai tanácsadó kabinet is helyet kap benne, továbbá a szabványoknak megfelelő mosdók és egyéb kiszolgáló helyiségek.

Mivel akadtak olyan csibai lakók, akik azért aggódtak, hogy a villanyvezetékek megbírják-e ezzel a beruházással a további terhelést, rákérdeztünk erre is.

Az erdőalji iskola udvarán lesz az új létesítmény •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Az erdőalji iskola udvarán lesz az új létesítmény

Fotó: Borbély Fanni

A tervezőiroda részéről azt válaszolták, úgy vélik, az áramszolgáltató vállalat nem engedélyezné a rácsatlakozást, ha nem tudná biztosítani az áramerősséget. Hozzátették, ráadásul a tanítási időszak nappal van, és a lakossági fogyasztók inkább késő délutántól kezdve terhelik meg jobban a hálózatot. Ezért nem kell aggódni – jegyezték meg.

korábban írtuk

A csíkszeredai önkormányzatnak muszáj helyet biztosítania a csíksomlyói iskola tanulóinak
A csíkszeredai önkormányzatnak muszáj helyet biztosítania a csíksomlyói iskola tanulóinak

Szorít az idő, közeledik a tanév kezdete, a csíkszeredai önkormányzatnak pedig kötelessége mihamarabb infrastruktúrát biztosítani a csíksomlyói iskolának. Az új helyszín az erdőalji iskola udvara lesz, csakhogy ez a helybéliekből tiltakozást váltott ki.

Mint korábban írtuk, nyáron

omlásveszélyesnek minősítették a csíksomlyói iskola épületét, amely a római katolikus egyház tulajdona, így a helyzetre való tekintettel már nem tudták meghosszabbítani a csíkszeredai önkormányzattal a bérleti szerződést.

korábban írtuk

A tulajdonos sem tudja, hogy mi lesz a csíksomlyói iskola épületének új rendeltetése
A tulajdonos sem tudja, hogy mi lesz a csíksomlyói iskola épületének új rendeltetése

Hamarosan felmérik, hogy milyen beavatkozások szükségesek ahhoz, hogy megállítsák a csíksomlyói iskola épületének további romlását. A római katolikus egyház tulajdonában lévő, több mint száz éves épület alapos felújításra szorul, mert omlásveszélyes.

A városháza így rákényszerült arra, hogy rövid idő alatt új helyszínt találjon a tanintézetnek, amely nem volt zökkenőmentes.

Csibában az erdőaljai iskola udvarára esett a választás, csakhogy a helyiek ezt ellenezték.

korábban írtuk

Paprikás hangulatú lakossági fórumon jelezték: nem kérnek a cigány gyerekekből
Paprikás hangulatú lakossági fórumon jelezték: nem kérnek a cigány gyerekekből

Meglehetősen feszült hangulatban zajlott a lakossági fórum az erdőalji iskolában: egymást túlkiabálva fejezte ki aggodalmát az erdőalji iskola szülői közössége amiatt, hogy ősztől oda fog járni a csíksomlyói romatelep közel száz óvodása és elemi iskolása.

Az önkormányzat azonban ennél a választásnál maradt, így amint megkapták az építkezési engedélyt hozzá is fogtak a moduláris iskola építéséhez.

4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 03., vasárnap

Ittas sofőr okozhatott halálos kimenetelű balesetet Argeș megyében

Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.

Ittas sofőr okozhatott halálos kimenetelű balesetet Argeș megyében
Hirdetés
2026. május 03., vasárnap

Nem enged szorításából a fagy Székelyföldön

Fagyos reggelre ébredtek a Székelyföldiek: a települések többségében mínusz tartományban volt a hőmérők higanyszála a hajnali órákban, Csíkszereda ugyanakkor ismét az ország leghidegebb lakott települése volt vasárnap reggel.

Nem enged szorításából a fagy Székelyföldön
2026. május 03., vasárnap

A turulmadár visszaszáll: Kézdiszék

Nem hősködés, hanem értékekhez való ragaszkodás egyik legfőbb nemzeti jelképünkre hivatkozni, művészeti alkotásokon, emlékműveken megjeleníteni. Sorozatunkban a turulmadár székelyföldi útját követjük – a legkeletibb bástyával, Kézdiszékkel indítunk.

A turulmadár visszaszáll: Kézdiszék
A turulmadár visszaszáll: Kézdiszék
2026. május 03., vasárnap

A turulmadár visszaszáll: Kézdiszék

2026. május 02., szombat

Ausztriai autópályán rabolta el volt barátnőjét egy Maros megyei férfi

Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.

Ausztriai autópályán rabolta el volt barátnőjét egy Maros megyei férfi
Hirdetés
2026. május 02., szombat

Ezeket a filmeket várjuk 2026 nyarán

Hosszú kihagyás után idén érkezik a biztonsági játéknak ígérkező Star Wars-film, de Steven Spielberg is visszatér egy idegeninváziós sci-fivel. De nem csak ezeket nézhetjük az előttünk álló hónapokban. Nyári moziajánló.

Ezeket a filmeket várjuk 2026 nyarán
Ezeket a filmeket várjuk 2026 nyarán
2026. május 02., szombat

Ezeket a filmeket várjuk 2026 nyarán

2026. május 02., szombat

Szent Flórián-domborművet avattak Gyergyóalfaluban

A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.

Szent Flórián-domborművet avattak Gyergyóalfaluban
2026. május 02., szombat

A Brassó megyei katasztrófavédelem alezredese vesztette életét a Bucsecs hegységben

A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.

A Brassó megyei katasztrófavédelem alezredese vesztette életét a Bucsecs hegységben
Hirdetés
2026. május 02., szombat

Három sízőt sodort el a lavina, egyikük életét vesztette

Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.

Három sízőt sodort el a lavina, egyikük életét vesztette
2026. május 02., szombat

223-an vesztették életüket közúti balesetben januártól márciusig a romániai utakon

Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.

223-an vesztették életüket közúti balesetben januártól márciusig a romániai utakon
2026. május 02., szombat

Várják a Kaptárba az új dokumentumfilmeket

Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.

Várják a Kaptárba az új dokumentumfilmeket
Hirdetés