
Folyamatban a konténeriskola létrehozása
Fotó: Borbély Fanni
Némi csúszással, de hamarosan elkészül Csíkszeredában az erdőaljai moduláris iskola a csíksomlyói iskola óvodásai és tanulói számára. A kivitelező gőzerővel dolgozik a konténerek kihelyezésén, szükség is van erre, mert szeptember 16-án már oda várják a gyermekeket. A tanévnyitó ünnepséget azonban minden tanuló számára már hétfőn megtartják az erdőaljai iskola udvarán.
2024. szeptember 06., 14:292024. szeptember 06., 14:29
2024. szeptember 06., 14:452024. szeptember 06., 14:45
Az erdőaljai iskolánál jártunk pénteken, hogy lássuk, miként haladnak a konténeriskola kivitelezésével. Ottjártunkkor azt láttuk, hogy már több konténer is a helyére került.
A csíkszeredai önkormányzattól arról érdeklődtünk, hogy elkészülnek-e a munkálatokkal hétfőig, a tanévkezdésig, de mint kiderült hétfőre nem, csak rá egy hétre fejezik be az építkezést.
„A kivitelezővel való többrendbeli egyeztetés nyomán immár kijelenthetjük, hogy a moduláris iskolában szeptember 16-án kezdődhet az oktatás. A meglévő iskolaépületben való oktatást ezt természetesen nem befolyásolja, ott már szeptember 9-től folyhat az iskolai tevékenység” – áll a csíkszeredai városháza sajtóirodájának válaszában. Hozzátették, hogy
A tanév első hetének többi napján pedig keddtől péntekig ideiglenes jelleggel a Máltai Szeretetszolgálat közösségi termében szervezik meg az oktatást a somlyói egyházi épületből kiszorult 94 gyermek számára.

Egyelőre még az engedélyeztetés folyamata zajlik az erdőalji iskola udvarára tervezett konténeriskola építése körül. Az érintettek szerint a szeptember 9-i iskolakezdésre minden a helyére fog kerülni.
Székely Adél, a Xantus János Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, a tanévnyitó ünnepséget az erdőaljai iskola udvarán tartják 10 órától úgy az erdőaljai, mint a csíksomlyói iskola gyermekei számára. Megerősítette ő is, hogy másnaptól, azaz
Szeptember 16-án, hétfőn már az új helyszínre várják a gyermekeket. Csíksomlyóról őket a Csíki Trans Kft. különjáratai szállítják majd az erdőaljai iskolába és vissza.
Fotó: Borbély Fanni
Megkerestük a tervezőirodát is, hogy megkérdezzük, a konténerekből összeállított létesítmény alkalmas lesz-e a téli időszakban is az oktatásra. Mint elmondták:
„Kis termekről van szó, könnyen kifűthetők” – fűzték hozzá.
Moduláris épületet alakítanak ki
Fotó: Borbély Fanni
Mivel akadtak olyan csibai lakók, akik azért aggódtak, hogy a villanyvezetékek megbírják-e ezzel a beruházással a további terhelést, rákérdeztünk erre is.
Az erdőalji iskola udvarán lesz az új létesítmény
Fotó: Borbély Fanni
A tervezőiroda részéről azt válaszolták, úgy vélik, az áramszolgáltató vállalat nem engedélyezné a rácsatlakozást, ha nem tudná biztosítani az áramerősséget. Hozzátették, ráadásul a tanítási időszak nappal van, és a lakossági fogyasztók inkább késő délutántól kezdve terhelik meg jobban a hálózatot. Ezért nem kell aggódni – jegyezték meg.

Szorít az idő, közeledik a tanév kezdete, a csíkszeredai önkormányzatnak pedig kötelessége mihamarabb infrastruktúrát biztosítani a csíksomlyói iskolának. Az új helyszín az erdőalji iskola udvara lesz, csakhogy ez a helybéliekből tiltakozást váltott ki.
Mint korábban írtuk, nyáron

Hamarosan felmérik, hogy milyen beavatkozások szükségesek ahhoz, hogy megállítsák a csíksomlyói iskola épületének további romlását. A római katolikus egyház tulajdonában lévő, több mint száz éves épület alapos felújításra szorul, mert omlásveszélyes.
A városháza így rákényszerült arra, hogy rövid idő alatt új helyszínt találjon a tanintézetnek, amely nem volt zökkenőmentes.

Meglehetősen feszült hangulatban zajlott a lakossági fórum az erdőalji iskolában: egymást túlkiabálva fejezte ki aggodalmát az erdőalji iskola szülői közössége amiatt, hogy ősztől oda fog járni a csíksomlyói romatelep közel száz óvodása és elemi iskolása.
Az önkormányzat azonban ennél a választásnál maradt, így amint megkapták az építkezési engedélyt hozzá is fogtak a moduláris iskola építéséhez.
Andrei Țărnea külügyminisztériumi szóvivő szerint eddig mintegy 2000 román állampolgár tért haza az Öböl menti országokból az evakuáló, repatriáló, illetve a román hatóságok támogatásával megszervezett kereskedelmi járatokkal.
Sűrű hétvégéjük volt a Hargita megyei közlekedésrendészet munkatársainak: átfogó ellenőrzések zajlottak a megye területén, melyek alkalmával több mint 90 bírságot szabtak ki a sofőrökre. A büntetések összértéke meghaladja az 52 ezer lejt.
Közzétette a következő két hétre, a március 9–23. közötti időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat. A tavaszias melegre nem lehet panaszunk, a porra viszont igen, ugyanis csapadék szinte egyáltalán nem valószínű.
Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumában írták alá hétfő délben a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. 150 millió eurós nagyprojektjét. Az építőtelepeket hamarosan meg lehet nyitni.
Vád alá helyeztek egy rendőrt, mert kenőpénzt fogadott el egy szabályt sértő sofőrtől, akinek az elsőbbségadás elmulasztása miatt a jogosítványát is fel kellett függeszteni.
Öt forgatókönyv van az asztalon annak érdekében, hogy ne jusson el az üzemanyag ára literenként 10 lejig Romániában, miután a világpiacon negyven éve nem látott heti növekedést jegyeztek fel az olajáraknál.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
4 hozzászólás