Francia Guyanára szólította a munka: Dél-Amerikában tölt három esztendőt a háromszéki Péter család

A világ minden pontján vannak magyarok, így nyilván az Európai Unió dél-amerikai külterületén (!), a Franciaország tengerentúli megyéjeként számon tartott Francia Guyanában is. Ott ráadásul több olyan családról tudni, akik Erdélyből, Székelyföldről utaztak ki – munkaügyben. A háromszéki Péter Zsuzsannával ottlétükről beszélgettünk.

Kozán István

2021. március 27., 11:572021. március 27., 11:57

2021. március 27., 20:262021. március 27., 20:26

A háromszéki Péter család •  Fotó: Péter Zsuzsanna

A háromszéki Péter család

Fotó: Péter Zsuzsanna

A világ minden pontján vannak magyarok, így nyilván az Európai Unió dél-amerikai külterületén (!), a Franciaország tengerentúli megyéjeként számon tartott Francia Guyanában is. Ott ráadásul több olyan családról tudni, akik Erdélyből, Székelyföldről utaztak ki – munkaügyben. A háromszéki Péter Zsuzsannával ottlétükről beszélgettünk.

Kozán István

2021. március 27., 11:572021. március 27., 11:57

2021. március 27., 20:262021. március 27., 20:26

– Kezdjük a legfontosabbal: hogyan jutottatok el Székelyföldről a dél-amerikai kisvárosba, a huszonhatezer lélekszámú francia-guyanai Kourouba?

– Férjem, Péter István Olivér a francia idegenlégiónál dolgozik 2007 óta, én 2015-ben költöztem ki Franciaországba. Egy ideje foglalkoztatott minket a gondolat, hogy ha van lehetőség, akkor családostól költözzünk ki Franciaország valamelyik tengerentúli területére, jogi besorolás alapján tengerentúli megyéjébe. Tudtuk, hogy nem fognak Új-Kaledóniába helyezni, ezért a két esélyes helyszín a Madagaszkár melletti Mayotte vagy a dél-amerikai Francia-Guyana volt, ugyanis ott működnek kihelyezett idegenlégió-egységek. Ez utóbbi jött össze hamarabb; úgy gondoltuk, hogy mivel a gyerekünk is abban a korban van (jelenleg 4 éves), hogy most már megmarad az emlék, de még nem is olyan idős, hogy az iskola kárára váljon a költözés, ezért belevágtunk.

– Francia Guyana nyilván attól is érdekes hely, hogy az Atlanti-óceán nyugati partján fekszik, mégis az Európai Unió szerves része. Miben nyilvánul meg az, hogy Franciaország egyik tengerentúli megyéjéről van szó?

Sokan valóban nem is tudják, hogy bár Dél-Amerikában van; Francia Guyana Franciaország egy megyéje, tehát ebből adódóan az EU része. Azt tudni kell, hogy szűk évszázaddal ezelőtt, emberek sorsát pecsételte meg az érkezés, többségük számára nem volt visszatérés Európába, 1858 és 1938 között ugyanis büntetőtelepéiről volt híres a tengerentúli megye.

III. Napóleon francia császárnak volt az ötlete, hogy Franciaország kisebb-nagyobb bűnözőit ide száműzze.

Na, de erről épp eleget lehet olvasgatni, én csak egy kis kedvet adtam. Manapság egyébként úgy kell elképzelni, hogy Párizsban a román útlevéllel igazoltuk magunkat, repültünk kilenc órát, és miután megérkeztünk, ugyanaz maradt a telefonszolgáltatónk, az egészségügyi biztosításunk, illetve egyéb biztosításunk, a bankunk, az adófizetési módunk stb. Franciául beszél mindenki, attól függetlenül, hogy a 280 ezres Francia-Guyanában hihetetlenül változatos a lakosság összetétele. Túlnyomó többségben vannak az afrikai származásúak, a hajdani rabszolgák leszármazottai, kreolok, mulattok, karibiaiak, kínaiak, indiánok, nem kínai ázsiaiak (pl. Cacao faluban csak hmong-ok vannak) és a francia fehérek – mindenki a saját nyelve mellett beszéli a franciát.

Légvonalban 8500 kilométerre van Francia Guyana és Románia

Légvonalban 8500 kilométerre van Francia Guyana és Románia

– Hogyan készültetek a nagy útra, kaptatok védőoltásokat?

– Hűha, az nem volt egyszerű. Tavaly márciusban tudtuk meg biztosra, hogy jövünk, ekkor kaptunk kézbe a papírokat. Persze, akkora elharapózott a koronavírus-járvány, így leállt minden. Az oltóközpontok sem dolgoztak. A katonaság azonban nyilván nem állhatott le, így a férjemnek júliusra mindenképp kint kellett lennie. Együtt nem mehetünk – ez a szabály –, egyszer neki kell kiutaznia, hogy amire mi, tehát a család, érkezik, át tudja venni a lakást, és azokat az ingóságainkat (például az autónkat), ami időközben hajóval érkezik. Május közepéig semmi nem történt. Kötelező oltásra még nem tudtunk programállást kapni (kötelező a sárgaláz elleni és a BCG-védőoltás, a kettő között pedig el kell telnie 4 hétnek). Ha nincs meg a sárga oltási könyvecskénk, nem engednek fel a repülőre. Közben májusban volt egy térdműtétem Montpellierben (Franciaországban), aztán csavarokkal a térdemben, két mankóval dobozoltunk. Június 1-re kiürült a lakásunk. Sikerül a sárgaláz elleni oltást megkapni, a BCG-védőoltással azonban gondok voltak. Franciaországban ugyanis nem kötelező, és csak nagy kiszerelésben van, ami azt jelenti, hogy legalább 20 gyerek kell kérje. Férjem tavaly júliusban indult el Dél-Amerikába, én, a fiammal és közel 40 kiló csomaggal (már mankók nélkül, de még sántán) augusztusban.

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

– Mivel találkoztatok az első napokban? Milyen volt a beilleszkedés?

– Lakhelyünk, Kourou városának határában található a Guyana űrközpont, évente van legalább nyolc kilövés, így a világ minden tájáról érkeznek technikusok, attól függően, hogy milyen nemzet kommunikációs műholdját lövik éppen ki. Tehát egyáltalán nem fura a helyieknek az ittlétünk. És ahogyan mi itt vagyunk, mint katonacsaládok, ugyanígy jönnek 2-3-5 évre az orvosok, ápolok, gyógyszerészek, rendőrök, tűzoltók, tanárok, óvónők stb. Tehát ilyen értelemben

mindenképp érződik, hogy Franciaország része.

Dél-Amerika szintjén itt a legnagyobb az állami segély, nagyon sok pénzt befektet az ország ebbe a tengerentúli megyébe. A helyiek életkörülménye is nagyban függ az anyaországtól, illetve annak élelmiszer- és energiaimportjától. Az iskoláztatási rendszer ugyanaz, mint az anyaországban: 3 évtől kötelező az óvoda, tehát ha az adott évben betölti a gyerek a 3. életévét, már óvodaköteles. Nem történhet meg, hogy év végi születésű, ezért halasztunk.

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

Fiam 4 évet töltött, már tanulják a nyomtatott nagy- és kisbetűket, jövőre kezdik a folyóírást. Középcsoportban már nem altatják, egy nap kétszer fél óra a szünetük, ebben benne van a tízórai elfogyasztása is. Gyakran hozzá sem nyúl a fiunk a tízórais dobozhoz, mert nem marad idő játékra a kis barátokkal. Ja, persze ha épp nem esik odakint, mert azt is

tudni kell, hogy decembertől júniusig van az esős évszak, és biza nem úgy esik az eső, mint otthon.

– Székelyföldiként hogyan telnek a mindennapjaitok?

– Fiamnak óvoda reggel 8-tól 11.30-ig, majd 13.20-tol 16-ig; ebédre hazahozom, mert közétkeztetés csak azoknak jár, akik esetében mindkét szülő dolgozik. Tehát nekem a délelőtt sokszor elrepül a háztartással.

Kertészkedünk, van már banán, ananász, maracuja, dinnye, citronella, cayenne-i cseresznye és kókusz a kis udvarunkban.

Ugyanakkor stock fotók (illusztrációknak szánt fényképek) készítésével is foglalkozom. Este 7-kor már sötét van, utána nem ajánlott a városban mászkálni nőknek és gyerekeknek. A hétvégéken, szabadnapokon, vakációk alatt elindulunk felfedezni a környéket. Többen is vagyunk Székelyföldről, igyekszünk tartani a kapcsolatot, közös programokat szervezni. Kourou partja nem tiszta, a rengeteg esővel a sok sár mind lezúdul az erdőkből, így iszapos. Még kevés látványosságot sikerült megnézni a koronavírus miatt.

De van, amikor nem is kell menjünk sehová, hiszen a természet jön szembe: megesett, hogy lajhár mászott a teraszunkra, teknősünk is volt, egy kis kolibri mindig meglátogat; ezek mind fantasztikus élmények.

Aki szeret halászni, annak óriási fogásai lehetnek, itt nem egy kis ponty akad horogra, hanem ráják vagy óriásharcsák.

Látogatóban egy lajhár. Nem is kell menniük sehová, hiszen a természet jött szembe •  Fotó: Péter Zsuzsanna

Látogatóban egy lajhár. Nem is kell menniük sehová, hiszen a természet jött szembe

Fotó: Péter Zsuzsanna

Ha az ember meg akarja látni a szépet, akkor meglátja, és igyekszünk, hogy ezek maradjanak is meg. Sokszor nem egyszerű, mert nem 1-2 hét kirándulásról van szó, hanem 3 év a kötelező ittlétünk.

Az éghajlat amúgy nem túl egészséges: van egy 98%-os páratartalom, tehát azt nem tudja elképzelni senki, míg nem élte meg; ugyanakkor magas az UV-sugárzás, és rengeteg az olyan betegség, amire nincs oltás.

Nekem az első hónapban lárva ült a kezembe, szerencse, hogy egy kevésbé veszélyesebb fajta. Ám sokan kaptak el a dengue-lázat, amit a szúnyog terjeszt, és van vagy 5 fajta belőle, különböző tünetekkel. Sokan úgy képzelik, hogy a nagyvadak a veszélyesek, de közben ez a sok kisebb-nagyobb rovar jelenti az igazi veszélyt (például a szkolopendra, ami egy százlábú, amelynek harapása halálos is lehet). A lakásban nagy becsben tartjuk a gekkokat, szeretjük őket, mert annyival is kevesebb a hangya és a szúnyog; a termeszek azonban megették a bejárati ajtónkat.

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

– Ennek tükrében kérdezem, élhető hely egy székelyföldi család számára?

– Hát, valljuk be, nem egy Hawaii-szigetek. Sokan nem csinálták és nem is csinálnák végig a három évet. Mi azonban szeretjük, alkalmazkodunk, de az a három év elég is lesz (mosolyog). A megszokotthoz képest teljesen más életvitelt folytatsz.

A nagy bevásárlásokról le lehet mondani, Kourouban két kis áruház van, ami néha kiürül, ha nem ér ide időben a hajó Európából.

Cayenne-ben, a fővárosban nagyobb a választék, van, ami elérhető áron, és van, ami megfizethetetlen,

a fizetőeszköz itt is az euró, akárcsak Franciaországban.

A smink lefolyik az arcról, a hajvasalás értelmetlen, sokszor még a hajszárítás is. A ruházatnak minél lengébbnek, kényelmesebbnek kell lennie. A gyerekünk javarészt a szabadban van, játékot még nem vettünk az itteni 8 hónap alatt.

Nagyon hiányzott télen a hó, az otthoni zöldségek, ételek, de megismertünk rengeteg újat.

Soha nem gondoltam volna, hogy a fokhagymás mangosalátát fogjuk szeretni, vagy a répás papayát, esetleg banánt sütünk krumpli helyett köretnek. Összességében én szerencsésnek érzem magunkat, hogy volt lehetőségünk eljönni ide, egy élmény, ami megmarad, de azért nagyon hazahúz a szívünk. Minél távolabb vagy az otthontól, annál jobban tudod értékelni mindazt, amid van.

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

•  Fotó: Péter Zsuzsanna

Fotó: Péter Zsuzsanna

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

Airsoft fegyverrel fenyegette meg a parkolóhelyét elfoglaló személyt egy férfi

Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire.

Airsoft fegyverrel fenyegette meg a parkolóhelyét elfoglaló személyt egy férfi
2024. november 06., szerda

A gyanú szerint kiskorúaknak árult kábítószert tizennégy fiatal

A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) tizennégy fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.

A gyanú szerint kiskorúaknak árult kábítószert tizennégy fiatal
2024. november 06., szerda

Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségekkel rendelkező fiatalok

Alexandru Rafila szerint egy „17 éves és 9 hónapos” betegnek ugyanabban a kórházban kell folytatnia a kezelését „18 éves és 2 hónapos” korában is.

Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségekkel rendelkező fiatalok
2024. november 06., szerda

Csütörtökön megnyílik a forgalom előtt a moldvai autópálya első szakasza

A 11 kilométer hosszú útszakasz átadását Marcel Ciolacu jelentette be szerdán.

Csütörtökön megnyílik a forgalom előtt a moldvai autópálya első szakasza
2024. november 06., szerda

Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást – írja az MTI a Fox News amerikai hírtelevízió szerda reggeli jelentésére hivatkozva.

Donald Trump nyerte az elnökválasztást
Donald Trump nyerte az elnökválasztást
2024. november 06., szerda

Donald Trump nyerte az elnökválasztást

2024. november 06., szerda

Donald Trump: ez lesz Amerika aranykora

A korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást.

Donald Trump: ez lesz Amerika aranykora
Donald Trump: ez lesz Amerika aranykora
2024. november 06., szerda

Donald Trump: ez lesz Amerika aranykora

2024. november 05., kedd

Trump már szavazott, szerinte nem lesz szoros az elnökválasztás végeredménye

A floridai Palm Beach-en adta le szavazatát Donald Trump republikánus jelölt az elnökválasztáson – írja a CNN alapján a hirado.hu.

Trump már szavazott, szerinte nem lesz szoros az elnökválasztás végeredménye
2024. november 05., kedd

Egy nap haladékot kapnak azok, akik elmulasztják kifizetni az útdíj befizetését

Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető – számol be róla az Agerpres.

Egy nap haladékot kapnak azok, akik elmulasztják kifizetni az útdíj befizetését
2024. november 05., kedd

Már van is egy település, ahol megszámolták a szavazatokat az amerikai elnökváasztáson

Döntetlen született a Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.

Már van is egy település, ahol megszámolták a szavazatokat az amerikai elnökváasztáson
2024. november 05., kedd

Fegyvereket foglaltak le, 66 személy ellen vizsgálódnak a nyomozók

A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség 65 személy ellen nyomoz, egy gyanúsított ellen pedig megindította a büntetőeljárást a Ghost Guns (szellemfegyverek) elnevezésű művelet keretében, amely során hétfőn 131 házkutatást tartottak.

Fegyvereket foglaltak le, 66 személy ellen vizsgálódnak a nyomozók
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!