Hétfőn már igazgatója is lehet az új intézménynek. Archív
Fotó: Haáz Vince
Száznyolcvan fokos fordulatot vett Ioan Macarie Maros megyei főtanfelügyelő viszonyulása az újraalakított katolikus iskolához. Míg néhány nappal korábban arról beszélt, hogy miért nem lehet végrehajtani a miniszteri rendeletet, most azon munkálkodik, hogy életbe ültesse.
2018. augusztus 16., 16:502018. augusztus 16., 16:50
Immár nem jelent különösebb gondot Ioan Macarie főtanfelügyelő számára, hogy a miniszteri rendelettel augusztus 9-én létrehozott II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium tanulóinak létszáma nem éri el a háromszázat: szerinte ennél kevesebbel is megkezdheti tevékenységét a felekezeti iskola.
– fejtette ki.
Néhány nappal ezelőtt még úgy nézett ki, hogy az ellenzéki politikusok mellett Macarie lesz az, aki újból keresztbe tesz a katolikus iskolának. A Maros megyei főtanfelügyelő rögtön a miniszteri rendelet kibocsátása után arról beszélt, hogy miért nem lehet azt végrehajtani. Arra hivatkozott, hogy a háromszáz alatti diáklétszám nem teszi lehetővé az iskola törvényes megalakítását. A múlt héten Macarie azt is kiszámolta, hogy az új tanintézetnek kereken 728 diákra volna szüksége ahhoz, hogy elkezdhesse működését. Ugyanakkor a tanévkezdésig hátramaradt szűk időre hivatkozva mondta el, hogy szinte lehetetlen életbe ültetni bukaresti felettesei utasításait.
A főtanfelügyelő most is azt állítja, hogy nem lehet egyik napról a másikra mindent megvalósítani, igazgatót, majd tanerőket kinevezni, bélyegzőket csináltatni, adószámot szerezni, viszont
Macarie pálfordulása a hétfői, szűk körű egyeztetés után következett be, melyen az RMDSZ politikusai határozottan felkérték, hogy tartsa tiszteletben a törvényt és hajtsa végre a miniszteri rendeletet. Lapértesüléseink szerint a főtanfelügyelőt a minisztériumból is „tájékoztatták” a teendőiről és kompetenciájáról.
Novák Zoltán szenátor lapunknak elmondta, hogy a tanfelügyelőség hétfőn tart vezetőtanácsi ülést, valószínűleg ezen nevezik ki az új iskola igazgatóját. Szerinte az intézményvezető hivatalosítása után, hatékony szervezéssel felgyorsulhatnak az iskolaalapítási lépések, hogy szeptember derekára minden megfelelőképpen legyen előkészítve a tanévnyitásra.
– fejtette ki Novák. Az RMDSZ politikusa a Népi Mozgalom Pártja (PMP) által kilátásba helyezett közigazgatási perre kitérve – amely akár fel is függesztheti a az iskolaalapítási rendelet alkalmazását – úgy fogalmazott, az ügy kimenetele a bíróságtól függ. Közben a napokban a Nemzeti Liberális Párt Maros megyei képviselője, Cristian Chirteș is csatlakozott a PMP-s Marius Pașcan álláspontjához, mely szerint a magyar tannyelvű iskola újraalapítása törvénytelen.
Optimista hozzáállás szerint jogilag megtámadhatatlan a vásárhelyi katolikus iskolát létrehozó miniszteri rendelet, pesszimistább oldalról viszont, ha a bíróságot ismét bevonják, elhúzódhat az iskolaalapítás. A realitás az, hogy Romániában minden lehetséges.
Míg a Magyar Szülők Szövetségének elnöke, Csíky Csengele abbéli reményét fejezte ki, hogy a miniszteri rendelet jogilag megtámadhatatlannak bizonyul, sőt közösségi oldalán a pezsgő behűtéséről írt, Kerekes Károly volt parlamenti képviselő egészen más véleményen volt. Az RMDSZ politikusa szerint
Az RMDSZ azonban kész tényként kezelte, hogy szeptembertől újraindul a tanítás a marosvásárhelyi római katolikus gimnáziumban, miután a román oktatási minisztérium kibocsátotta a tanintézet ideiglenes működési engedélyét. Szabó Ödön, a képviselőház oktatási szakbizottságának alelnöke korábban lapunknak leszögezte, bár Romániában minden lehetséges, mégsem hinné, hogy ősztől ne kezdhetné el működését a II. Rákóczi Ferencről elnevezett új iskola.
– hívta fel a figyelmet Szabó Ödön, aki emlékeztetett, hogy a törvény értelmében az iskolaalapítást az adott kisebbség érdekképviselete, az egyház vagy a szülői közösség kérheti. „Esetünkben az RMDSZ, a katolikus egyház és a vásárhelyi szülők mind kérték az iskola létrehozását, ráadásul az egyház felajánlotta a tulajdonában lévő ingatlan ingyenes használatát” – mondta el a honatya.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
szóljon hozzá!